• Çok uzun zamandır sözlükte aktif değildim, bunun için özür diliyorum.
  Değinmek istediğim ve ayrıca canımı sıkan bir durumdur bu. Geçmişte yapılan hatalardan ders almamızı gayet kolaylaştırabilecek iken eğitim sistemimizde neredeyse sadece galibiyetler yer almakta. Osmanlı Devletinin çöküşünü bile neredeyse yok sayıp çöküşten ziyate evrilişe yormaktayız. Bu konuda sizlerin görüşlerini merak etmekle birlikte olası çözüm önerilerinizi de duymak isterim. Diğer bir konu da sadece Büyük çoğunlukla Türk tarihine yoğunlaşmamız. Dünya tarihi lise öğrencileri için hem eğlenebilecekleri hem de bilgi edinebilecekleri bir alan iken bu alandan mahrum bırakılmalarını bir haksızlık olarak sayıyorum ben. Ayrıca devlet sistemleri, hak ve eşitlikler konusu bakımından başlangıç dönemi olarak sayılabilecek dönemlerin eğitim sistemimizde yer almaması çok büyük bir eksikliktir bence.
 • @bjornzkan aynı fikirdeyim. Malesef tarih dersleri görmüş olan bir üniversite mezunu Osmanlı'nın galibiyetlerinden başka hiçbirşey öğrenmeden mezun oluyor. Yoldan geçen herhangi birine Fransız ihtilali neden yapıldı deseniz verecekleri cevap yok.

  Sanki insanların gözü açılmasın diye dünya tarihi öğretilmemeye çalışılıyor.
 • Hatta durum o kadar vahimdir ki
  Ben bir keresinde tarih doktorası yapan bir öğrenci ile tanışmıştım. Kız yüz ölmüçü olarak tarihin en büyük 25. imparatorluğu olan Osmanlı'yı tarihin en büyük ilk 3 imparatorluğundan biri olarak biliyordu. Bu insan doktor olacak da akademik makaleler yazacak insanlara yard doç olarak ders verecek....
 • Savaşlar sadece sonuçtur tarihin savaşlar hakkındaki bilgisi tarihin bazen en önemsiz kesimi ama gösterişli kesimi olabiliyor.Malesef bizde teknolojik,ekonomik ve kültürel tarih anlatılmıyor..Bu yüzden Biz Portekizlileri sadece Osmanlı Devletinin en parlak çağında basitçe kızıl denizde küçük ölçekli bir rekabetimizle geçiştiriyoruz,oysaki ilk pusula ile portekizlerin nasıl yükseldikleri bizim açımızdan pek önemsiz..Mesela Hollandayı Coğrafi Keşifler sonrasında ekonomik yapısını bilmiyoruz ,o zamanın güçlü İspanyolları nasıl yendiklerini öğrenmiyoruz..Hollanda bizim açımızdan değersiz ama Osmanlı Devletinin neredeyse en güçlü döneminde bile ekonomik olarak bizden daha güçlüler...Neyse böyle gider bu konular, nerede kalmıştık evet Ulubatlı Hasan bayrağı dikti İstanbulu fethettik,500 küsurluk zaferimizi kutluyoruz İstanbulun Kurtuluş Savaşı süresince 5 sene işgal altında kaldığını hatırlamadan...
 • Dünya tarihinin neredeyse hiç olmadığı bir müfredata sahip olan branştır.

Bu konuda 1 sayfada toplam 5 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.