Waterloo Savaşı

  “ Waterloo bir savaş değildir, dünyanın yüzünün değişmesidir” Victor Hugo

  Waterloo savaşı, Büyük İskender, Sezar, Hannibal gibi efsanelerden bile daha çok savaş görmüş ve kazanmış, Papa’nın elinden tacı alıp kendine giydirmiş, Fransa Cumhurbaşkanı, İtalya Kralı ve General ünvanlarıyla İmparatorluk tacını giymiş bir kişi olan Napolyon’un son savaşıdır. Dünyanın kaderini belirleyen, tarihe yön veren bir savaştır. 18 Haziran 1815 yılında, Fransa ile İngiltere – Prusya ittifakı arasında gerçekleşmiş olan Waterloo savaşı, I. Dünya savaşı öncesinde yaşanmış son kesin sonuçlu ve büyük savaştır. Napolyon ve yenilmez ordusunun bu savaşı nasıl kaybettiği halen günümüzde tartışılmaktadır. Fakat tarih şundan emin ki eğer Napolyon, Waterloo savaşını kazansaydı bambaşka bir dünya tarihi yaşanmış olacaktı.

 • Waterloo Savaşı'nın Gelişimi

  Napolyon ve efsanevi ordusu etrafa korku soluyor ve savaş kaybetmiyordu. Önüne çıkan orduyu devirip istediği yeri fetheden ordu tarih yazıyordu. Fakat, Napolyon kış mevsiminde Rusya’ya girmeye çalışmış ve malum sonuçla karşılaşmıştır. Rusya seferinde hezimete uğrayan Napolyon ordusunun büyük bir kısmını kaybetmiştir. Bir yandan Rusya seferinin başarısızlığı bir yandan da artan vergiler halkı hükumete karşı kışkırtmış ve Napolyon’a karşı hükumet darbesi girişimleri oluşmaya başlamıştır. Her ne kadar bu darbe girişimleri bastırılmış olsa da, Rusya Seferi hezimeti ve iç karışıklıklar koalisyon kuvvetlerini oldukça cesaretlendirmiştir. Ekim 1813’de Leipzig Muharebesi yaşanmış ve Napolyon burada koalisyon güçleri tarafından yenilgiye uğratılmıştır.

  Leipzig muharebesi iktidarın sonunu iyice getirmeye başlamıştır. 1814 yılında düşman Paris kapılarına dayanmış ve Napolyon Elba adasına sürgüne gönderilmiştir. Elba adasından kaçıp ülkeye dönen Napolyon, halkın desteğiyle birlikte tekrar güç kazanmış ve ikinci kez tahta çıkmıştır.

  Bu dönemde savaş Napolyon’un istemediği bir şeydi. Mali durum elverişli değil ordu da hazır değildi. Prusya’ya ve İngiltere’ye barış teklif etmiştir fakat bu ülkeler teklifi kabul etmemişlerdir. Napolyon’un barış sırasında güçlenip tekrar işgallere başlayacağından çekinmişler ve güçsüz Napolyon’u bitirmek istemişlerdir. Bu düşüncenin ardından İngiltere, Prusya ve İsveç hemen birleşmişlerdir. 

 • Waterloo Savaşı
  Arthur Wellesley

  Orduların başına Wellington dükü Arthur Wellesley, Prusyalı General Von Blucher ve İsveçten Napolyonun kişisel düşmanı Bernadette atanmıştı. Napolyon hücumda ne kadar usta bir generalse, Wellington dükü Arthur Wellesley de savunmada o kadar ustaydı. Koalisyon güçlerinin komutası kendisine verilmişti. 

  Arthur Wellesley'in, savaştan bir gün önce kaldığı yerin ismini savaş ismi yapma alışkanlığı vardı. Wellesley savaştan bir gün önce Waterloo’da kaldığı için savaşın ismini Waterloo savaşı koymuştur. Aslında savaş Waterloo’ya 2 km uzaklıkla bir kasabada gerçekleşmiştir.

  Savaşta ilk İngilizler vardı. Napolyon Prusya orduları gelmeden İngilizleri yenilgiye uğratmak için saldırıyordu fakat saldırı bir türlü başarılı olamıyordu. İngilizler çok iyi savunuyorlardı. Prusya ordusunun da gelmesiyle birlikte hücum emri veren İngilizler, Fransız ordusunu oldukça korkutmuş ve geri çekilmelerini sağlamıştı. Napolyon kaçarken top hücumunu denedi fakat bu da başarılı olamadı Fransız ordusu çoğunlukla kendi askerlerini vurdu. Askerler kaçarken Napolyon’a “Nereye gideceğiz?” diye sorduklarında Napolyon: “Paris’e. Gerisini Tanrı bilir”. Diye cevap verdi. Müttefikler savaşı kazanmıştı. Napolyon Paris’e döndüğünde yakalandı ve St. Helena adasında sürgüne gönderildi. Napolyon, 5 Mayıs 1821’de sürgündeyken hayata gözlerini yumdu.  

İlginizi çekebilecek diğer olaylar

Biyografiler

 • Piri Reis CV
  BİYOGRAFİ
 • Fatih Sultan Mehmet CV
  BİYOGRAFİ
 • Abraham Lincoln CV
  BİYOGRAFİ
 • Jean-Jacques Rousseau CV
  BİYOGRAFİ
 • Galileo Galilei CV
  BİYOGRAFİ
 • Marco Polo CV
  BİYOGRAFİ
 • Henry Ford CV
  BİYOGRAFİ
 • Deniz Gezmiş CV
  BİYOGRAFİ
 • Kanuni Sultan Süleyman CV
  BİYOGRAFİ
 • Benjamin Franklin CV
  BİYOGRAFİ
 • Alan Turing CV
  BİYOGRAFİ
 • Sabiha Gökçen CV
  BİYOGRAFİ
 • Elvis Presley CV
  BİYOGRAFİ
 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ
 • Ismael Zambada Garcia CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.