Sachsenhausen Toplama Kampı

  Sachsenhausen Toplama Kampı, Berlin’in kuzeyindeki Oranienburg Kampının yakınlarında bulunan Berlin'in merkezli bir Nazi kampıydı. Sachsenhausen Toplama Kampı, Nazilerin Esterwegen Toplama Kampındaki 50 tutukluyu gönderip kampın inşasını başlattıkları 12 Temmuz 1936 tarihinde açıldı.

  Sachsenhausen Kampı’nda ilk başlarda özellikle siyasi tutuklular bulunuyordu. 1938 yılının Kasım ayında Almanya’da Yahudilere karşı gerçekleşen ve Kristallnacht (Kristal Gece) adıyla tarihe mal olan yağma gecesinde, SS lideri Heinrich Himmler 30 bin Yahudinin tutuklanıp Sachsenhausen, Dachau ve Buchenwald toplama kamplarına gönderilmelerini emretti. Kristallnacht’ın sonrasında, 6 bin Yahudi Sachsenhausen’e tehcir edildi. II. Dünya Savaşının başlamasından kısa bir süre sonra, Eylül 1939'da polis, Berlin'de yaşayan 900 Yahudi’yi tutukladı ve Sachsenhausen Kampı’na yolladı. Bunlar, esas itibariyle Polonya uyruklular ve vatansız Yahudilerdi. Savaş sırasında kamptaki şartlar kademe kademe kötüleşti, birçok tutuklu açlık, hastalık, vitaminsizlik gibi sebeplerden dolayı kampta öldü. Polonya’yı işgal eden Nazi Ordusu özellikle öğretmen, rahip, devlet memurları ve liderler olmak üzere binlerce Polonyalıyı katletti veya sağ tutup toplama kamplarına yollayacaktı. Bu Polonyalıların bir kısmı Sachsenhausen’e gönderildi. Örneğin 3 Mayıs 1940 tarihinde Varşova’daki bir hapishanede tutuklu bulunan 1200 Polonyalı Sachsenhausen’e nakledildi.

  Auschwitz Toplama Kampındaki Bir Gaz Odası

  4 Nisan 1941 tarihinde, Eichberg Devlet Akıl Hastanesi Direktörü ve Nazi Ötenazi Programı işbirlikçilerinden SS hekimi Friedrich Mennecke, Sachsenhausen’de bulunan tutuklular arasında bir seçim yaptı. Seçtiği tutuklular ya çok hasta ya da çok zayıf ve çalışacak durumda olmayanlardı. Mennecke bu tutukluların öldürülmesini emretti. SS, işe yaramayan bu tutukluları Sonnenstein’a götürdü. Sonnenstein aklen veya fiziken engelli olanların sistemli bir şekilde toplu imha edildiği bir merkezdi. Alman hekimler bu tutukluları Sonnestein’da zehirli gazla öldürdüler.

  Tarihin en kanlı harekatı Barbarossa Harekatını takiben ilk Sovyet savaş esirleri, 1941 yılının Ağustos ayı sonunda Sachsenhausen’e getirildi. SS, 1941 Kasım'ının ortalarına kadar yaklaşık 18 bin Sovyet savaş esirini Sachsenhausen Toplama Kampına göndermişti. 13 binden fazla Sovyet savaş esiri ise Sachsenhausen’de öldürüldü. 1944 yılının Ağustos ayında cereyan eden Varşova Gettosu isyanına cevaben ise Naziler Varşova’da yaşayan Yahudilerin çoğunu şehirden çıkardı ve 65 bin Polonyalıyı  toplama kamplarına yolladı. Nazi kuvvetleri, isyanı Ekim ayında bastırmadan önce 3 bin 500 Polonyalıyı Sachsenhausen’e göndermişti bile. 1945 yılının Ocak ayında Sachsenhausen’de 13 bini kadın olmak üzere 65 bin tutuklu bulunuyordu. Savaş sırasında toplama kampları tutuklularının zorunlu olarak silah üretim fabrikalarında çalıştırılmaları ise gittikçe önem kazandı. İnanılmaz bir tank üretim ihtiyacı vardı. Naziler fethetmeye gittikleri Sovyet topraklarında varoluş savaşı veriyorlardı. Dolayısıyla, Sachsenhausen Temerküz Kampı etrafında ve Berlin'deki silah fabrikaları civarında 60 kadar yan kamp kuruldu, tutuklular buralarda işçi olarak çalıştırıldı. Sachsenhausen Kampı’ndaki tutuklular aynı zamanda Nazi tıbbi deneylerinde de kullanıldı.

  Fakat 1945'in Nisan ayında koskoca bir devir sona erdi. Berlin Muharebesinde yenik düşen Naziler, 1933'den beri süren iktidarlarını ve katlettikleri milyonlarca insanı geride bırakarak Berlin'de Sovyet bayrağının dalgalanmasına izin vermişlerdi. Sovyet kuvvetleri 22 Nisan 1945 tarihinde Sachsenhausen Kampı’na girdi ve tutukluları salıverdi. Kampta sadece 3000 hasta ve zayıf tutuklu bulunuyordu. Kamptaki kayıtlara göre, SS 140 bin tutukluyu kampa göndermişti, en az 30 bin tutuklu bu kampta öldürülmüştü.

 • Kaynakça

  1. Rıfat N. Bali "İstanbul emniyet müdürü Nihat Halûk Pepeyi’nin Almanya Gezisi-2 .Sachsenhausen temerküz kampı'nın Türk ziyaretçileri"

İlginizi çekebilecek diğer olaylar

Biyografiler

 • Marco Polo CV
  BİYOGRAFİ
 • Vecihi Hürkuş CV
  BİYOGRAFİ
 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ
 • Mustafa Kemal Atatürk CV
  BİYOGRAFİ
 • Galileo Galilei CV
  BİYOGRAFİ
 • Abraham Lincoln CV
  BİYOGRAFİ
 • Piri Reis CV
  BİYOGRAFİ
 • Kanuni Sultan Süleyman CV
  BİYOGRAFİ
 • Yılmaz Güney CV
  BİYOGRAFİ
 • Deniz Gezmiş CV
  BİYOGRAFİ
 • Elvis Presley CV
  BİYOGRAFİ
 • Alan Turing CV
  BİYOGRAFİ
 • Hulusi Kentmen CV
  BİYOGRAFİ
 • Alexander Graham Bell CV
  BİYOGRAFİ
 • Nejat Uygur CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.