Rıdvan İsmail Paşa Suikasti

  Tarih: 23 Mart 1906

  Yer: Göztepe Tren İstasyonu Karşısı, İstanbul

  Olay: II. Abdülhamid'in Şehremini Rıdvan İsmail Paşa Kürt vatandaşlar tarafından 8 kurşun sıkılarak suikaste kurban gidiyor.

  O gün her zamankinden daha puslu ve yağmurluydu. Sanki gökyüzü o gün bir güneşin bu dünyadan göçeceğini bilirmişcesine bulutlarla örtmüştü yer yüzünü. 

  Tren Kızıltoprağı geçtikten sonra başlayan yağmurun etkisiyle feneryolu rampasını zor çıkmıştı ve zar zor Göztepe durağına ulaşmıştı. Rıdvan Paşa aynı vagonda beraberce yolculuk yaptığı paşalarla vedalaştı ve ahşap tren istasyonundan inerek bugünlerde kendi adıyla anılan Rıdvan Paşa Sokağının köşesinde kendisine bekleyen faytona doğru yürümeye başlamıştı. Birkç adım atmıştı ki trenden inen kalabalığın arasından fırlayan 4 kişi 8 el ateş ederek Rıdvan Paşa'yı olduğu yerden döndürüp sonra da yere yığmıştı. 

  Yağmur dolu sokaklar birden Rıdvan Paşa'nın bedeninden fışkıran kanlarla kızarmıştı. Halk şaşkındı, esnaf dışarı çıkmış herkesin ağzı açık kalmıştı. İlk müdaheleyi yapma gelenler için ise artık çok geçti Rıdvan Paşa dakikalar içerisinde ölmüştü.

  15 Sene, 5 Ay, 19 gün boyunca İstanbul'a hizmet etmiş, Dersaâdet’in 29.ncu Belediye Başkanı ve Valisi, Sultan II. Abdülhamid’in Şehremini, Rıdvan İsmail Paşa uğradığı suikast sonucu bu dünyadan artık göçmüştü.

   

 • Katiller Teslim Oluyor Fakat Yine de Serbest Bırakılıyor
  Abdülrezzak Efendi

  Katiller hayretler içerisinde kalmış kalabalığı yararak bir faytona atlayıp karakola giderek Rıdvan Paşa'yı bilerek ve isteyerek öldürdüklerini söylemişlerdir. Hemen ardından faytonla Selimiye Kışlasına gönderilen katiller, işledikleri suça rağmen ertesi gün serbest bırakılmışlardır. Selimiye Kışlası Komutanı Ali Şamil Paşa (Topal Paşa) Bedirhan Bey'in oğluydu Abdürrezzak efendinin de amcasıydı. Katiller bir gece Selimiye kışlasında hapsedilselerde, ertesi gün suçu işleten Abdürrezzak efendinin baskısı sonucu serbest bırakılmışlardır. Katillerin yakalama kararı çıkartıldığında ise bu sefer Abdülrezzak efendi onları sakladığını, onlara yardım ettiğini reddetmiş fakat evindeki aramada katillere ait silahlar ve bir adet hançer bulunmuştur. 

  Katiller; 22 yaşlarındaki Bitlisli Abdullah bin Mehmet, nam-ı diğer Esad bin Sadullah olan Vanlı Mehmet; 33 yaşındaki Vanlı Ahmed bin Mehmet ile 35 yaşındaki nam-ı diğer Abdullah bin Tatar olan Hakkârili Emin’di. Ortak noktaları Kürt olmalarıydı.

  Olay aydınlandığında ise arkasında Bedirhanoğlu Aşireti'nin olduğu ortaya çıkmıştı. Hatta Bedirhanoğlu aşiretinden Abdülrezzak efendi talimatı bizzat kendisi vermişti. 

 • Kaldırım Taşı Meselesi Cinayete Dönüşüyor

  Abdülrezzak Efendi'nin Nişantaşında bir konağı vardı. Abdülrezzak Efendi konağının önüne kaldırım yapılmasını istemişti fakat bu isteği gerçekleşmemişti. İlerleyen günlerde Rıdvan Paşa'nın uşağı Ahmet Ağa'yı gören Abdülrezzak Efendi Ahmet Ağa'yı konağın içerisine alıp dövdürmüş kaldırımlar yapılmayıncaya kadar da serbest bırakmayacaklarını Rıdvan Bey'e iletmişti. Kürtler ve Türkler kardeştir diyen II. Abdülhamid'in katındaki saygınlığına güvenen Abdülrezzak efendi durumu benlik savaşına getirmişti.

  Bunun üzerine ise Rıdvan Bey kaldırım yapılacak bahanesiyle elinde kazmalarla birkaç görevliyi göndermiş Ahmet Paşa'yı ellerinden aldırmıştır. Yaşanan kargaşada iki taraftan da bazı kişiler ölmüş can kaybı yaşanmış. Hatta Abdülrezzak Bey'in kardeşi Bedirhan Bey kargaşada başından bir ayağından 2 kurşunla yaralanan isimlerden birisidir.

  Daha sonralardan da ise Sultan II. Abdülhamit iki tarafın da barışmasını isteyip kargaşayı sonlandırmak istemiştir. Geçici durulan bu kin Abdülrezzak beyin Rıdvan Paşa'yı Göztepe'de öldürtmesiyle son bulmuştur. Bunun üzerine ise Sultan II. Abdülhamid oldukça sinirlenmiş ve tüm Bedirhan'ların zorla göç ettirilmesi emrini vermiştir. Bütün Bedirhaniler ve onlarla ilişkisi olan herkesŞam ve Trablursgarp'a  sürgüne gönderilecekti. Yüz atmış Bedirhani ve onlarla ilişkisi olan 3 bin Kürt. 2 yıl sürgünde kalan Bedirhaniler, 2 yıl sonra affedilip döndüler.

  Kaldırım yapılması uğruna suikaste kurban giden Rıdvan Paşa'nın ise sessiz naaşı şaanına yakışır sade bir törenle Çırağan Sarayı’nın karşı sırasındaki Teşrifiye Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası, caminin hemen yakınındaki Yahya Efendi kabristanına defnedilmişti.

 • Kaynakça

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2022 - Tüm Hakları Saklıdır.