• Geçenlerde youtubedan izlediğim videolardan aklıma takıldı , Azerbaycan'a sorduk veya Kazakistan'a sorduk kendinizi Türk hissediyor musunuz ? Azerbaycan'ın büyük çoğunluğu evet dese de kazaklar , kırgızlar , daha birçokları hayır cevabı veriyor . Genel cevap kanımız bir , kardeş devletleriz , dilimiz bir oluyor ama Türk hissetmeye gelince işler değişiyor . Biz Türkiye Türkleri olarak çok mu milliyetçi duygularla bakıyoruz bu işe sizce ? Ya da bizim bildiğimiz Türklük kardeşlerimiz tarafından farklı mı biliniyor ? Birde kafama takılan Türk dili konuşan halklardanız cümlesi oldu buna özellikle vurgu yapıyorlar . Türk diyince bizim aklımıza kocaman Türk coğrafyası gelirken onların aklına gelen Türkiye oluyor . bu konuda beni bilgilendirebilecek görüşlerini paylaşacak yazarlarımızı bekliyorum . teşekkürler :)
  0 0
 • Burada devletler arası ikili ilişkilerin de payı büyük. Azerbaycan ile eskiden beri tüm devlet adamlarımızın bir yakınlığı vardı. Fakat aynı şeyi Kazakistan için söylemek pek mümkün değil. Onlar çok daha fazla bir şekilde Rusya etkisi altında kaldılar ki Rusların da amacı Asyadaki Türk kökenli devletlerin birlesmesini onlemek adina asimilasyon uygulamakti. Başarılı oldular gibi de duruyor.
  0 0
 • Bunun tek bir sebebi vardır o da kültür. Anadolu da Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduktan sonra Asya da ki soydaşlarını unutmuştur. Ki özellik Mustafa Kemal den sonra gelen hiç bir lider bu konuyu akıllarına bile getirmemiştir. Ayriyeten o topraklarda kurulan Sovyetler Birliği kendi içine aldığı Kazak, Kırgız, Özbek, Türkmen, Tatar, ve Sibirya da ki daha nice Türk boyuna benliklerini unutturup Ruslaştırmıştır. Kendi Rus kültürünü, dilini yaymıştır. Bunun sebebi bundan ibarettir.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.