• Mustafa kemal öldukten sonra ulkenin her yerinden insanlar sokaklara cikip agladi once istanbulda ardindan ankarada torenler yapildi bu torenlerde izdihamlar cikti ve bu izdihamlarda tam 11 kişi öldü onlarca kisi yaralandi.Mustafa Kemal halk tarafindan boyle seviliyordu.Ölumu yalnizca ulkede degil dunyadada geniş yanki uyandirmişti.Törene yabancı devletlerden, Afganistan, Arnavutluk, Almanya, Belçika, Bulgaristan, Çin, Danimarka, Mısır, İspanya, Estonya, ABD, Finlandiya, Fransa, İngiltere, Yunanistan, Norveç, Hollanda, Polonya, Romanya, İsveç, İsviçre, Suriye, Çekoslovakya, Sovyetler Birliği, Yugoslavya ve Milletler Cemiyeti’nin, Fransız Suriye manda idaresinin ve Duyunu Umumiye’nin temsilcileri katılmışti.

  Cenaze Törenini izlemeye gelen Çanakkale Savaşları’nın İngiliz Komutanı Mareşal Lord Birdwood Halkevi balkonunda, Ankara. (21 Kasım 1938)
  Mustafa Kemal in cenazesi istanbulda 9 gun kaldiktan sonra Yavuz Zirhlisiyla Ankaraya getirilmisti(o kadar niye bekletildi oda bilinmez) Inonu Istanbuldaki torene katilmamisti cunku o gunlerde kendisi meclisteydi fakat ankaradakine katilmisti ve protokol geregi en onde yuruyordu ama yuruyuş esnasinda bir anda Celal Bayar(basbakan) protokolu bozup inonunun yanina geldi ve inonuye "Pasam Mustafa Kemal'i son bir kez gormek istemez misiniz?" diye sordu bunun uzerine inonu naaşin yanina gitti 3-4 dakika kadar durdu (aralarinda ne gecti bilmiyoruz).

  Herneyse artik naaşin defnedilme zamani gelmisti ama bir dakika Mustafa Kemal siradan bir mezara gomulemezdi cunku o siradan bir insan degildi Ataturk'tu yahu.Ona bir kabir yapilmaliydi Anitkabir.Evet eger Ataturk'un mezarini defnetmezsen halk isyan eder ama eger onlari bir vaatle kandirirsan saf saf kabul ederler tam olarak boyle olmustu.Inonu Ataturk'e dev bir kabir uygun gormustu halkta bunu kabul etmisti ama boyle bir kabir bir anda yapilamazdi bu yuzden Inonu kisa bir sure zaman istedi o kisa sure 15 sene surecekti ve kabri Inonu degil Celal Bayar tamamlaticakti.

  Mustafa Kemal'i tarihten silme projesi başlamişti.Peki bu nasil yapilmaliydi.Once tabiki basini kullanmak gerekirdi o donem suanki gibi heryerde gazeteler yoktu ama basin yinede cok etkiliydi.  Gordugunuz uzere buyuk ölü, o öldü,buyuk ölüye son ziyaret vs. (bi ceset yada kelle demedikleri kalmiş)peki neden sıklıkla ölü kelimesi secildi sebep basit o öldü unutun ulaan denmek istendi.Ilerleyen zamanda Mustafa Kemal alehtari yazilar artinca universite ogrencileri bir ara bu gazeteleri taşladi fakat fazla etki etmedi.
  not:Tan gazetesi bu ulkeye her turlu ahlaksizligi getiren ilk gazetelerdendir.Şöyle diyeyim gazete yazilarindan ziyade resimleriyle meşhur olmuş.
  Herneyse basin tamamdi simdi sira naaşin muzede bekletilmesindeydi boylece Mustafa Kemal'in ruhu ebedilikten cikip herhangi bir eşyaya donuşucekti o artik sonraki yaziya
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.