• istifa inonunun istedigi gibi gercekleşmişti.Once yorgunluk gerekcesiyle 2 haftalik bir izin ardindan istifa.

  yil:1937   yer:tren vagonu(istanbul)

  Mustafa Kemal tarih kongresi icin Ankaradan Istanbula giderken yaninda  Inonude vardi. Şevket Süreyya Aydemir’e göre, tren hareket ettikten bir süre sonra Mustafa kemal, “Bizi Paşa’yla yalnız bırakınız” demişti.Trendekiler sofraya gecmis inonuyle mustafa kemalin cikmasini bekliyordu. bir kac dakika sonra inonu cikti ve sofraya oturmadi ardindan mustafa kemal cikti ve "bu iş bitti" dedi.Icerde Ne konustuklarini kimse bilmiyordu fakat olaydan yillar sonra inonu hatiratinda şoyle yazmisti;

  Trene girer girmez Atatürk beni yalnız yanına aldı. Akşam vuku bulan çekişmelere, hadiselere, tartışmalara kısaca işaret ederek, şimdiye kadar, beraber çalıştığımız zamanda pek çok defa kavga etmişizdir dedi. Ama bu kadar açıktan, bu kadar serti olmamıştı. Bu sebeple sizin çalışmanıza biraz aralık vermek doğru olacaktır dedi. Ben, onun bu sözünün çok isabetli olduğunu söyleyerek atılgan bir tavırla, samimi bir tavırla karşıladım. Çok müteşekkir olurum dedim. Onun üzerine derhal benim yerime getirmek istediği zatın adını söyledi. Celal Beyi getireceğim dedi. Pek münasip olacağını, isabetli olacağını söyledim. Gerçek şudur ki samimi kanaatimi söylüyordum. O günkü mevzubahis olan ve beraber çalışma devrinde en iyi seçmenin bu olacağını samimi olarak söyledim.


  Artik yeni basbakan Celal Bayar idi gerginlik bitmis olmaliydi fakat henuz bitmemisti inonu daha son sozunu soylememisti.Hani demistik ya inonu hastalik gerekcesiyle istifa teklifini kabul ettirerek Mustafa Kemal'e hayatinin oyununu oynadi diye.Iste o oyun simdi başlamişti.Inonu memur hayatina burunmuştu.Banka Kuyruklarinda sira bekler ailesiyle piknige stadyuma gider olmustu.Hatta bu yaptiklariyla kendini oyle bir sevdirmisti ki insanlar onu artik gordugu yerde omuzlarina aliyordu.Zaten halka gore o Mustafa Kemal e karsi gelip kovulan adam degil devleti icin herseyini veren ve bu ugurda hasta düşen bir kahramandi.Ustelik bu kadar yuksek mevkilerden gelmis olmasina ragmen kendini halktan ayirmiyordu tam bir halk adamiydi ve Mustafa Kemal bundan son derece rahatsiz olmuştu.Ne yapmaya çalisiyor bu aklinda bir şey mi var diyordu.Mustafa Kemal e gore Inonu halkin gozune girip kendisine karsi secime girmeyi dusunuyordu. Mustafa Kemal golü yemişti.Inonu yillardir icinde bulundugu siyaseti oyle kolay birakmayacak gibi gozukuyordu.ikilinin arasi artik son derece gergindi.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.