• thomas edward Lawrence 16 Ağustos 1888'de Galler'in caernarvonshire şehrinde doğdu. Lawrence ingiliz ordusuna hizmet etmiş, ingilizlerin ortadoğu ilişkilerine dahil olmuş ve Büyük arap isyanınında önemli rol oynamıştır bu yüzden arabistanlı lawrence olarak da tanınır.
  t.e lawrence 1911-1914 yılları arasında britanya müzesi için karkamış, fırat nehrindeki kazılarda arkeolog olarak aktif rol oynadı. 1. dünya savaşı başladıktan sonra ise ingiliz istihbarat birimine girdi. İlk görev yeri olarak Kahire'de ingilizler için istihbarat servisinde çalıştı, daha sonraları ise
  arap faaliyetlerini rapor etmek için arap çöllerine yollandı. Lawrance Mekke şerifi hüseyin oğlı emir faysal'ın türklere karşı olan isyanına irtibat subayı olarak katıldı ve Türklere karşı gerilla mücadelelerine önderlik etti. Akabe'deki zaferinden sonra Lawrence ve emrindeki kuvvetler İngiliz generali Allenby'ın kudüs seferine yardım ettiler.
  1917'de Dera'da yakalanan lawrence işkenceye ve cinsel istismara maruz kaldı. Bu olaylar ise hayatında asla iyileşmeyecek yaralara sebep oldu. 1918'de Lawrence Kral 5. george tarafından yarbaylığa yükseltildi ve aynı zamanda üstün hizmet madalyası ile ingiliz yüksek şövalyeliğine layık görüldü fakat kendisi arap bağımsızlığındaki rolünden dolayı kazandığı ödülleri reddetti
  Lawrence arap bağımsızlığının sadık bir savunucusu olmakla birlikte daha sonraları ismini değiştirerek özel yaşamına devam etmiştir. Özel hayatı boyunca bir dönem yazarlıkta yapan lawrence "bilgeliğin yedi sütunu" adlı kitabın da yazarıdır ayriyetten kendisi "arabistanlı lawrence" adlı filme de konu olmuştur. Siyasi ve askeri başarılar ile dolu bir hayatı olan lawrence İngiltere'de geçirdiği bir motorsiklet kazasında yaralandı ve 6 gün sonra 46 yaşında hayata gözlerini yumdu.
  1 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.