• Bu konuda bu zamana kadar yapılmış ve beni en çok tatmine den açıklamayı geçen gün bir akademisyenden dinledim.

    Kendileri şu şekilde bir ifadede bulundular: Amerika gittikten 1 sene sonra Amerikalı oluyoruz değil mi? Amerika'da yaşıyorsan ve hayatını orada devam ettireceksen yurtdışında sana nerelisin diye sordular mı Amerikalıyım ben diyoruz. Aynısını Çinliler de yapıyor. Adamın gözü çekik nerelisin diye soruyorum Amerikalıyım diyor.

    Neden? Çünkü Amerika Türkiye'den de Çin'den de daha karizmatik duruyor. Güçlü ülke olmanın verdiği bir sosyolojik etkidir bu. Zimbabwe'deki bir Amerikalı 20 yıl da geçse Amerikalıyım der bu nedenle.

    Türkiye'deki azınlıkların da ulus benliğini benimsememeleri bu yüzden. Güçlü ülke olamamızdan. Ekonomik ve Siyasal anlamda bir Amerika olmadığımız için Türk'üm demenin uluslararası platformda avantajını yaşamadıklarından kolayca milliyetçilik akımından etkilenebiliyorlar, hem direkt hem de dolaylı olarak.

    Not: Akademisyen sonuna kadar Türk olmasına rağmen bu eleştiriyi yaptı. Çok doğru bir bakış açısı olarak değerlendirdim.
    1 0
  1. Yeni Konu Ekleme

    Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

  2. Arama Butonu

    Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.