• @malcolm düşüncen teoride doğru fakat pratikte biraz farklı. Öncelikle şunu belirteyim zengin ve eğitimli Suriyelilerin hepsi zaten Avrupa'ya yerleşti, Türkiye'deki bile iş kurarak buraya geldi. En basit örnekle Türkiye'deki tekstil sektörüne öyle bir giriş yaptı ki zengin Suriyeliler her şeyi peşin parayla alıyorlar, kumaşçılar da kendi vatandaşları yerine Suriyelilere mal veriyorlar. Bu örneği vermemdeki sebep bahsettiğin kapasiteli kesimin mülteciler olmaması.

  Bunun yanında bu insanlar koloni halinde yaşadıkları için yabancı dil öğrenmediler. Buradaki dilenciler bile hala Arapça dileniyor yani ellerinde bir ikinci dil olması mümkün değil.

  Asıl problem ise şu. II. Dünya Savaşı'ndan çıkan Almanya ekonomisini toparladıktan sonra ivme kazanma ihtiyacı duydu ve kamu fabrikaları kurarak üretime yoğunlaştı. "Zaten bizim beyinlerimiz Alman, 2 Dünya savaşı görmüş olan parlak zihinler bize lazım olan ırgat gibi çalışacak işçi" diyerek lisan ihtiyacı olmayan insanları ülkelerine aldılar. 1970'de Türk köylerine kooperatifler kuruldu mesela. Alamancı tabiri de buradan çıkar.

  Bu insanlar gittiklerinde onları Almanya'da bekleyen fabrikalar vardı. Yani sistem hazırdı. Bu doğru bir politika.

  Şimdi ise Türkiye'ye bakalım. Sen altyapın olmadan milyonlarca kişiyi ülkene alıyorsun ve almaya devam ediyorsun. Tamam aldın, peki bunları nerede değerlendireceksin. Kamu fabrikaların mı var? Tarım istidhamın mı var? Nerede kullanacaksın bunları? Cevabın yok.

  Bu nedenle de o insanların hepsi dilenci olarak kalıyor ve eğitimsiz bir nesil yetişiyor.
  Aynı durum Irak savaşında başımıza geldi ve Türkiye sınırlardan içeri 500.000 Iraklı Kürt'ü aldı. Sonuç ne biliyor musunuz? Sokakta ne zaman bomba patlayacak diye yürümemiz.

  Yani demem odur ki sen altyapın hazır değilken mülteci vs. alamazsın. Çok yanlış. Aldın ve sokaklara saldın. Bu olmaz. Eğer kullanabilecek, onlara bir hayat sunabileceksen al. Eğer altyapın yoksa yarın başına neler gelebileceğini tahmin bile edemezsin.

  Din ve etnik kökenler cahil insanlar üzerinde kullanıldığında terör doğar. Sen cahil milyonları buraya alıyorsun ve o insanlara altyapı sunmadığın için cahil olmaya devam edecekler. Bu senin karşına beklenmedik bir şekilde çıkabilir 10-20 sene sonra.
  1 0
 • hayir umut ettigim adamlar zengin egitimli adamlar degil cocuklar , geneli 2-10 yas arasindaki cocuklar dunyayi bu cocuklar degistirebilir zenginler degil kim gormus bi zengin bebesinin buyuk işler yaptigini fatihler hep babasiz yetisen insanlardir (baba yasiyosa bile kendi basinin caresine bakan babaya ihtiyac duymayan insanlar) bu cocuklar her turlu zorlugu gordu hayatla başa cikmayi ogrendi

  ayrica dil konusunsa gayet turkce konusan adamlar goruyorum net kendi tanidigim bi aile var daha geleli 6 ay olmuş adam benim kadar konusuyo :)dilenciler ile ilgili soyledigin dogru adam iş yapmiyo ama digerleri oyle degil evimdeki esyayi tasiyan adam turkce konusuyodu cunku digerleriyle bisekilde anlasmak zorunda yada berbere gittigimde saci boyle kes dedigim irakli adam veya terzi bu islerde calisan adamlar gayet dili ogreniyo adamin parasi olmak zorunda degil baskasinin yaninda calisip ogreniyo avrupadanda bize dil bilen aileler gelicek ve evet mevzu artik onlari egitmekte onuda bakip gorucez en kotu ihtimalle gelecekte ust mevkilerde etkili olucak 100 cocuk cikar (umudum bu yonde) ayrica bombalarin sebebinin iraklilarin turkiyeye gelmesi oldugunu dusunmuyorum farkindamisiniz bilmem ama yan taraflarda kiyamet kopuyo bizede sicramasi cok normal

  ha bide isin vicdan boyutu var
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.