• bu yazımda vikinglerin 845'deki paris kuşatmasından bahsedeceğim. Öncelikle bu saldırıyı gerekli kılan sebeplerden bahsedeceğim.
  Franklar avrupada dönemin en güçlü krallıklarından biriydi hatta en güçlüsüydü bile diyebiliriz. Kral Şarlman'ın ölümünden sonra oğlu Louis krallığı 3 parçaya ayırmıştı ve bu olay ise günümüz fransa, almanya ve italya'sının temelini oluşturmuştu. Krallığın 3 parçaya ayrılıp zayıflaması ise vikingler için adeta bir piyango olmuştu.
  Kral Şarlman


  Şimdi ise kuşatmadan bahsedeceğim. mart 845'de 5000 dan fazla asker içeren 120 viking gemisi Seine nehrine ulaşır. Efsanelere göre ise bu kuşatmanın başında günümüz tarih dizilerinden viking'de de bahsedilen efsane savaşçı Reginherus bilindik adıyla Ragnar yer almaktaydı. Aslında ragnar daha önceden batı fransiya kralı dazlak karl (charles the bald) tarafından Frisya bölgesi ile ödüllendirilmişti ancak Ragnar o bölgeyi kaybetti. Viking ordusu seine nehrinde bir liman bölgesi olan Rouen'i yağmalayarak seine nehrine doğru ilermeye devam ederler. Bu yağma haberini duyan Dazlak karl ordusunu ikiye bölerek seine nehrinin iki tarafına yerleştirir. Viking ordusu diğerine nazaran daha zayıf olan frank ordusuna saldırarak orduyu adeta talan eder ve 111 askeri esir alarak viking tanrısı odin'i onurlandırmak ve geriye kalan frank ordusuna göz dağı vermek amacıyla seine nehrindeki bir adada asarlar.
  9. yüzyılda paris

  Vikingler Paskalya günü nihayet parise ulaşarak şehri yağmalamaya başladılar. Bir rivayete göre Viking asker kampında veba salgını vardı ve bir hristiyan esirin tavsiyesi üzerine ölüler hızlı bir şekilde gömülerek viking ordusu salgından kurtarıldı. Vikinglerin hızlı ve etkili ordularına karşı Franklar adeta çaresiz kalmışlardı. Ülke içindeki sorunlarla (halk ayaklanmaları, taht kavgası vb.) boğuşan dazlak karl çareyi fidye karşılığı kuşatmayı sonlandırmada bulmuştu. Viking ordusu 7.000 livre (yaklaşık 2,570 kilogram) ağırlığında altın ve gümüş fidye karşılığında kuşatmayı kaldırmıştı fakat ilerleyen dönemlerde 13 kez daha frankların fidye ödediği tahmin edilmektedir. Kuşatmayı kaldırdıktan sonra vikingler 9. yüzyıl fransa'sının önemli simgelerinden olan Sen(saint) Bertin manastırı dahil yollarına çıkan heryeri talan ederek topraklarına dönmüşler ve bu kuşatmanın son viking kuşatması olmayacağının da sinyallerini vermişlerdi.
  0 1
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.