• malcolm x in her konusmasi insanlari biraz daha etkiliyordu.Oyleki siyahlar birleşmeye ve toparlanmaya başliyordu artik butun siyahlar sokak koşelerinde uyuşturucu kullanan serseri tipler degildi tabiki oyle bi kesimde hala vardi ama artik siyahlari kitap okurkende gormek mumkundu kendi tarihlerini arastirmaya baslamislardi ve hizla birlesiyolardi.Sayilari azda degildi o donem amerika'da 22 milyon siyah vardi.Amerikanin acilen bu işe bir önlem almasi gerekicekti çunku aksi taktirde her firsatta çok ulusluluğunu dile getirip reklam yapan amerika'da bir siyah isyani cikicakti.
  http://m.youtube.com/watch?v=dbYqb8YTIKE
  bu gibi konusmalarda bunun hazirligi niteligindeydi. Malcolm doneminde islam ummeti uye sayisi hizla artmaktaydi oyle ki malcolm'dan sadece islam ummeti uyeleri degil butun siyahlar etkileniyordu.
  ornegin siyasi sanat akimi (bam)

  ''Gerçek şu ki; Malcolm X'in, zamanının Garvey'si gibi, bütün siyah sanat akımları üzerinde fantastik bir etkisi vardı. Malcolm'un, tabi ki diğer siyah sanat dalları üzerinde de olduğu gibi, Siyahi Şiir üzerindeki etkisi oldukça belirgin.'' [Dingane/ ''A Review of Dynamite Voices, Don L. Lee,'' sayfa 89 ve 90] 
  Baraka ve Sanchez üzerindeki Malcolm'un etkisi hakkındaki Dingane'nin yorumunu doğrulamak gerekirse Amiri Baraka'nın Malcolm'un kendi üstünde bıraktığı etkiden bahseden sayısız makale, deneme ve şiiri unutmamak gerek.

  Belki de Baraka'nın Malcolm'a sunduğu hürmetlerin en belirgin örneği geniş bir şekilde antoloji haline getirilmiş, Negro Digest'in 1965 Eylül sayısında ilk defa basılmış olan ''A Poem For Black Hearts'' (Siyah Kalpler İçin Bir Şiir), 1965 Nisanı şiiridir. 
  bunun gibi daha bi coklari malcolmdan etkilenmisti.

  http://www.izinsizgosteri.net/asalsayi103/kalamu.ya.salaam_103.html

  malcolm'dan etkilenenler sadece sanatcilar degildi sporcularda etkilenmisti ve bunlardan en onemlisi Malcolm'dan bile daha fazla taniniyordu. Muhammed Ali Malcolm'dan inanilmaz etkilenicekti ve hayati boyunca Malcolm'un yaninda bulunucakti.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.