• @machiavelli @insearchofsunrise elbette sivil insanların öldürülmesinin hiçbir açıklaması olamaz ancak konuya bir de şuradan bakın. bir ülkenin karasuları o ülkenin egemenliği altındadır ve o devlet sizi daha sınırlarına gelmeden uyarmış üstelik kesinlikle girişlerine onay vermediğini defalarca nota göndererek bildirmişken siz o ülkeye girmeye kalkarsanız;hem de çoluk çocuk barış getiriyoruz diye giderseniz burada ben o çocukları götüreni de vuran kadar hatalı bulurum. israilin hukuku kendine yorumlama şekli ortadayken, kimseyi dinlemezken siz nasıl sınırlarına meydan okuyarak girmeye kalkarsınız ki? yardım götürüyorum diyen o insanlar kim? bugün rusya da bizim sınırlarımızı ihlal ettiğinde direkt uçakları vurduğumuzda kendi devletimizi haklı görüyorsak israil de sınırlarını kontrol etmede haklıdır; çünkü sınırlar kendi egemenliği altındadır.
  öte yandan olayın tartışılan noktası ise açık denizde meşru müdafaa hakkı ile bm deniz hukuku sözleşmesine taraf olan israilin hukuki sorumluluğudur. israil meşru müdafaa deyip sınırı epey aşmıştır. insanları öldürmeden sınırlarını koruyacak önlemler alması gerekirken öldürmesi tabi ki insanlık dışıdır.
  konu hakkında düzenlenen bm palmer raporu da ayrı olay olmuştur. raporun detaylı çalışması için bkz: http://www.ciaonet.org/attachments/21129/uploads

  olaydan sonra epey komplo teorileri çoğaldı; israile gemide silah olduğu vb. yönünde bilgiler verilmiş; olay aslında başka örgütlerce hazırlanmış bir kurguymuş vs. vs. yazıldı çizildi ama ölen insanlar öldüğüyle kaldı her zaman ki gibi.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.