• Benazir Butto, Doğu'nun kızı adıyla da anılan bir insan hakları savunucusudur 2 kez Pakistan başbakanlığı yapmış ve tüm Doğu halkları tarafından çok sevilmiştir.
  Mükemmel bir eğitimi vardır. 1973 yılında Harvard'da lisansını yapmış 1977'de de Hukuk üzerine Oxford da master yapmıştır.
  Babası Pakistan Halk Partisinin kurucusuydu ve yakalanıp idam edildi. Bunun ardından 1980'den 1984'e kadar Pakistan'da ev hapsinde tutuldu, yurt dışına çıkması izin verilince ise İngiltere'ye gitti ve oradan babasının kurduğu Pakistan Halk partisine önderlik yaptı.
  Askeri cunta yönetiminin lideri olan Ziya ül Hak 1988 yılında ölünce Pakistan'da 10 yıl aradan sonra ilk kez serbest seçim yapıldı ve bu seçimleri Benazir Butto kazandı.
  Butto ile birlikte ilk kez bir müslüman ülkenin kadın başbakanı olmuş oldu.
  Butto hakkında ilk senesinden itibaren yolsuzluk suçlamaları başladı ve hükümet hem ilk seçildiğinde hem de ikinci seçildiğinde düşürüldüü. Fakat bu suçlamalar hiç bir zaman doğrulanamadı.
  1999 yılında da Pakistan'dan sürüldü ve Dubai'ye yerleşti. O dönem Butto'ya yoğun bir düşmanlık vardı. Pervez Müşerref, butto'nun bir daha başbakan seçilmemesi için "bir kişi 2 dönemden fazla başbakanlık yapamaz" diye yasa çıkardı. Fakat halk butto'nun arkasındaydı. 2007 yılında Butto'ya tekrardan seçimlere katılabileceği bildirildi ve tekrardan seçimlere katılmak için Pakistan'a geldi.
  18 Ekim 2007 yılında Pakistan'a gelen butto halkın sevgi seliyle karşılanırken birden bir bomba patladı ve 138 kişi yaşamını yitirdi, 248 kişi de yaralandı. Butto şans eseri suikast girişiminde kurtuldu.
  Fakat Butto'nun şansı hep bu akdar yaver gitmeyecekti. Butto, 27 Aralık 2007 tarihinde Ravalpindi'de düzenlediği seçim mitinginin ardından bir saldırgan Butto'ya 3 el ateş etti ama isabet ettiremedi bunun üzerine üzerindeki bombaları patlattı ve Butto uğradığı saldırı sonucunda yaşamını yitirdi. Saldırıyı El-Kaide üstlendi. Fakat daha sonralarında El Kaide liderlerinden Beytullah Mahsud suikast ile ilgilerinin olmadığını söyledi. (tobkz: El Kaide )
  Butto'nun ölümü ülkedeki demokrasinin çöküşü oldu.
  0 1
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.