• Vietnam Savaşı, 1955 ve 1975 yılları arasında yaşanmış ve Vietnam'ı bölme amacı taşımış bir savaştır.
  Doğu ve Batı cephesi arasında gerçekleşen savaşta Doğu Cephesinde Sovyetler birliği, çin halk cumhuriyeti ve Kuzey Vietnam varken Batı cephesinde ise Güney Vietnam ve ABD bulunmaktadır.
  Sovyetlerin Vietnam'ın tamamına komünizm yaymak istemesi sonucunda 1956'da birleşmesi kararlaştırılan Vietnam'da iç savaş başlamış ve uzun yıllar savaş devam etmiştir.
  Savaş sürecinde ABD fiziki olarak Vietnam'a asker göndermiştir.
  Buradaki asıl olay iki tarafın da Vietnam'ın birleşmesini istememesidir. Güney Vietnam'ı ABD, Kuzey Vietnam'ı ise Çin ve Sovyetler kullandığı için bağımsız ve tek bir Vietnam onlar için karlı bir yapı olmayacaktır. Bu nedenle de iç savaşı sürekli körüklemişlerdir. Fakat Vietnam halkı en sonunda iki tarafı da ülkelerinden def etmiş ve bağımsız ve tek Vietnam'ı kurmuşlardır.
  Savaşın sonucunda ABD, 58 bin askerini kaybetmiş, 2000'den fazla hava aracını feda etmiştir.
  ABD'nin Vietnam savaşında uyguladığı Napalm bombası gibi insanlık dışı yöntemler dünyada savaş karşıtlığını oluşturmuştur.
  Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam 1975’te birleşmiştir.
  Sovyet ve Çin ilişkileri ise beklenenin tersine daha da kötüye gitmiştir.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.