• @insearchofsunrise teşekkürler,pek tabii tarihi araştırarak ve tartışarak,değişik fikirleri inceleyerek daha iyi ve güzel şekilde öğrenebiliriz. Petrolle ilgili olan kısmı önceden cevaplamıştım zaten, bu bölümde de benim araştırmalarıma göre ABD ' nin Türkiye Cumhuriyeti kurulması aşamasında bölgede etkin bir rolünün olmadığı ve politikasının içe döndüğü yazıyor.
  Rotschildlerin bu yöntemi bana daha çok 1945 sonra yapılan eylemlere daha uygun buluyorum hem teknolojik hem medya hem sosyolojik bakımdan..Ama tabii ki şunu da es geçemem 1.Dünya Savaşının toplumlar ve toplumun katmanları üzerindeki yıkıcı etkisi monarşik yönetimlere karşı tepki oluşturmuştur..Bu savaşa kadar da savaşlar üzerinden ülkelerin geleceği tayin ediliyordu..Kapitalizmin iyice yayılması ve haberleşme organlarının gelişmesi toplumsal reflekslerin kontrolü üzerinden devletleri kontrol etme girişimlerini arttırdı..Mesela Saddam Hüseyin gibi bu coğrafyada diktatörlükler kuruldu daha sonra palazlanınca ,demokrasi paketi sunuldu..
  Türkiye ağır sanayi hamleleri ABD öncülüğünde baltalandı,tarım ülkesi haline geri döndürüldü, 1980'den sonra da kontrolsüz dışa açılım ülkemizi tamamen açık pazar haline getirdi..Pek tabii ekonomi ve sanayimizin gelişmesini engelleyen ülkelerin başında Amerika gelir..Türkiye Cumhuriyetinin ekonomik kapasitesi Amerika'daki ilk 100 deki firmalarından herhangi birinden daha düşüktür muhtemelle ama siyasi ve jeopolitik anlamda Amerika'nın önemli bir uç karakolu haline getirildiği aşikar..
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.