• Evet 1915 Londra Paktıyla İtilaf devletleri arasına katılan İtalya, savaşı kazanan taraf olmasına rağmen kendisine sadece Trento, Trieste ve Bolzano verildi. Osmanlı devletinden birşey verilmedi.

  Bu noktadan sonra işler tamamen değişti. Çünkü ABD bence tarihin en büyük çalımını İngiltere'ye attı ve İtalya da ABD'nin sözünü dinlemek durumunda kaldı.

  I. Dünya savaşı boyunca savaşan ülkelerin hepsine silah satan ABD zaten cukkayı sağlamlaştırmıştı. 1 asker bile kaybetmeden hiç tüketmeden sürekli kazanan taraftı. En sonunda savaşa sonlara doğru dahil olup, herkesin gücü tükenmişken ekonomisi ve diriliğiyle etkisini ortaya koydu ve pastanın en büyük payını kaptı.
  Peki pastanın en büyük payı neydi?

  ABD'nin olmadığı bir savaş vardı ve paylaşımlar ABD'den önce yapılmıştı. Daha savaş başlamadan herkese vaad edilen topraklar vaad edilmişti zaten. Savaş sonrasında kimin nereyi alacağı belliydi zaten.

  I. Dünya savaşının neticesinde Osmanlı'ya ölü doğan antlaşma (Sevr) imzalatıldı. Antlaşmaya göre Petrol'un olduğu heryer İngiltere himayesinde olacak, Fransa ve İtalya'ya ise mutlu olsunlar diye bugünkü Türkiye'nin büyük bir kısmı verilecek Yunanlar da Bodrum'dan Kos'a, Sakız'dan Çeşme'ye cirit atacaklardı. Herkesin hayalleri çok güzeldi ama ABD süpergüç olacakken İngiltere sadece Musul ve Kerkükle bile ekonomik olarak otomatikmen ABD'nin önüne geçerdi.
  ABD'nin nüfusu yüksek, toprakları petrole uzaktı. Şu anda bile dünya petrolünün %33'ünü tek başına tüketen ABD'nin petrolü himayesine almaması, İngiliz himayesinden satın alması sizce neyle sonuçlanırdı?
  ABD'nin batışı ve İngiltere'nin çıkışı değil mi?

  Durum da böyle devam ediyordu zaten. Savaşı zaten İtilaf devletleri kazanmış, Osmanlı anlaşmayı imzalamıştı. Bu durumu ancak ve ancak ne çözerdi sizce?
  Antlaşmanın iptali değil mi? Peki bu hangi durumda mümkün olurdu sizce?
  Evet dostlarım, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu....

  Bunu biraz düşünün yarın ABD'nin Kurtuluş savaşına nasıl dahil olmuş olabileceğini anlatacağım...
  0 1
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.