• i̇skandinav mitolojisinde ölümlülerin yaşadığı dünya olan midgard, kelime anlamı olarak orta dünya'yı ifade etmektedir. bu adı almasının sebebi dünyanın ortasında bulunmasıdır. daha önceki asgard bölümünde bahsettiğim üzere asgard ve midgard arasında gökkuşağından bir yol vardır (bifrost). iskandinav mitolojisine göre tanrılar dev ymiri kesmişlerdir ve etinden toprakları, kanından okyanusları kemiklerinden dağları, dişlerinden yamaçları, saçlarından ağaçları ve beyninden ise bulutları yaratmışlardır. güneş, ay ve yıldızların ise ymirin iskeletinden ayrılan kemiklerinden oluştuğu rivayet edilmektedir. midgard ise, dünyayı tanrılar tarafından jotunheim devlerine karşı korumak için dev ymir'in kaşlarından yapmıştır.
  ayriyetten, midgard'ın etrafı aşılamayacak bir okyanus ile kaplıdır ve bu okyanusta jörmungandr(midgard yılanı) bulunmakta. jörmungandr hakkında konuşacak olursak;

  jörmungandr, odin'in kan kardeşi olan kötülük tanrısı loki ile dişi dev angrboda'nın çocuklarından biridir. jörmungandr o kadar büyümüştür ki dünyayı sarmalamış ve kendi kuyruğunu yemiştir, diğer bir adı olan dünya yılanı'nı buradan almaktadır. baş düşmanı babasının üvey kardeşi olan thor'dur. bir rivayete göre jörmungandr kurtulduğunda dünya sona erecektir. diğer bir rivayete göre ragnarok(kıyamet) günü jörmungandr kurtulacak ve gökyüzünü zehirle kaplayacaktır. thor, uzun bir kavganın ardından jörmungandr'ı öldürecek fakat thor, jörmungandr tarafından zehirlenecek ve bu zehir okadar etkili ki, thor, sadece 9 adım attıktan sonra ölecektir.
  ayriyetten jörmungandr tarihteki ouroboros(kendini yiyen yılan) örneklerinden biridir
  (bkz:Yggdrasill)
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.