• peki sizce türkiyenin ciddi bir adım olan uçak düşürmesinden, rusyanın normalde genele gösterdiği sert tavrına rağmen, aşırı yumuşak olan tepkisinden, batının "fişeklediği" türkiyenin, uçak haraketinden sonra aynı batının net bir tavır koymamasına kadar olan bunca olay niye, neden bu kadar kaygan bir zeminde yaşanıyor bunlar.
  ve sizce uçak düşünce rusya aynı şekilde tepki verip birkaç uçağımızı düşürse neler olurdu
  0 0
 • Buna ayrintili bir cevap yazacağım gun icerisinde
  0 0
 • İlk önce konuya şöyle başlayayım. Bence düşürülen uçağın zaten milliyeti biliniyordu. Hem bunu sinyaller aracılığıyla bilmek mümkün, hem de o bölgede zaten sadece Rus uçakları var.
  Öte yandan gelelim Nato'nun,AB'nin ve ABD'nin bu olayın arkasında duruşuna. Bu olay tamamen Rusya'nın tepkisini ölçme amaçlıdır. Çünkü ileride ABD ve AB ülkeleri Irak Petrol Savaşları adını verdiğim Suriye ve Irak iç karışıklığından pay almaya başlayacak ve bu noktada kesinlikle Rusya ile karşı karşıya gelecekler. Bu nedenle önden nabız yokluyorlar. Rusya'nın tepkilerini ölçüyorlar ki Rusya da bunun bilincinde olduğu için elindeki Doğalgaz ve ithalat gücünü kullanarak yaptırımlar uyguluyor.
  Artık konvansiyel bir savaş beklemek, tanklarla uçaklarla bombardıman hayal etmek son nokta olur. Ülkeler bu seviyeye gelmeden çıkarlarını alıp yollarına ilerlemeye çalışacakları için şu anda tüm savaş politik çerçeveden veriliyor.
  Burada Türkiye bazı çıkarlar uğruna kobay oldu bence. AB'nin ve Nato'nun tepkisiz kalması ise çok normal çünkü onlar bir savaş değil nabız yoklamak istediler aynı Hitler'in zamanında Fransa'ya yaptığı gibi.
  Tabi daha sonrasında ne olur onu bilemiyoruz.
  0 0
 • ülkelerin savaşdan kaçınması sizce toplumda artan savaş karşıtlığının bir nedenimi yoksa hali hazırda biriyle girilicek savaşda daha fazla düşmanı karşında bulma korkusumu. nihayetinde gruplaşan devletler arasında bile düşmanca tavırlar söz konusu. hatta bana göre natoda en sevilmeyen ama en çok ihtiyaç duyulan (askeri taşeronluk) ülke biziz.
  rusyanın bize karşı saldırıda bulunması -ki halen risk geçmiş değil- bizi nasıl bir duruma sokucak, yani yeni gelişen savaş şekillerine göre resmen onlar için çantada kekliğiz. böyle bir durumda pusuda bekleyenler napıcak. nato dediğimiz, böyle bir durumda rusyaya karşı bizi fiziki anlamda desteklemeyi göze alırmı.
  0 0
 • Toplum zaten savaş istemiyor o aşikar. Keza ekonomik olarak hala bir düzene oturmuş değiliz. Önce döviz kur krizi, arkasından hükümetsizlik şimdi de Rusya krizi. Son 2-3 yıldır kötü giden ekonominin en dip noktalarını yaşadığımız için hem işsizliğin artması, var olan istidhamda da insanların istedikleri işlerde çalışamaması insanları savaş karşıtı duruma getiriyor.
  İş adamlarının bir savaş sürecine dayanacak finansları yok ceplerinde.
  Olur da Rusya bize saldırırsa benim fikrim ülkeyi dümdüz eder. Nato gelene kadar Türkiye haritadan silinmiş olur. Bahsettiğimiz ülke dünyanın heryerine savunma sanayi teknolojisi ihraç eden ve hali hazırda bu teknolojileri aktif olarak üreten fabrikalara sahip. Biz elimizdeki teçhizatı yitirdiğimiz anda yenisini satın alacak ekonomiye zaten sahip değiliz. Ama onlar savaş süresince her daim yenisini üretebilir. Öte yandan kendilerinde 2000 adet kullanımı hazır 2500 de stokta nükleer başlık var. Rusya şu anda Dünya'nın en güçlü 2. ordusuna sahip, nüfus olarak da 5 katımız.
  Pek fazla mangal yürerklilik yapmaya gerek yok Nazi Almanyası bile başa çıkamadı.
  Mutlaka onlara da zarar veririz ama sonunda kahramanca da olsa kaybeden biz oluruz.
  Bu süreç içerisinde de yardım falan asla gelmez, yardım sonradan gelir. Yani Rusya Türkiye'yi dümdüz eder sonra ABD vs gelip Rusya'yı Türkiye'den uzaklaştırır ama o süre zarfında ülke yerle bir olmuş olur.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.