• Amerika'dan çıkan tek dünya satranç şampiyonudur. Öte yandan hayata bir Amerikalı olarak değil İzlandalı olarak veda etmiştir. Kendisi 11. Dünya şampiyonu ve birçok kişiye göre de dünyanın gelmiş geçmiş en büyük satranç oyuncusudur.
  9 Mart 1943'te Chicago'da doğan Bobby Fischer, 6 yaşındayken satranç öğrenmiş ve bu noktadan sonra "hayatımda yapmak istediğim tek şey satranç oynamak" demiştir. Öyle de olmuştur. Kendi kendisine maçlar yapan ve eski bir satranç kitabını yalayıp yutan Fischer bir anda satranç sevdalısı olmuştur.
  1956'ya gelindiğinde Fischer'ın Amerika Ulusal Satranç Federasyonu puanı 1726'ydı. Bu aslında şu demek oluyordu. En yakın rakibi Samuel Reshevsky'nin 900 puanı üzerindeydi.
  Bu yaşlardan itibaren simultane maçlara katılan Fischer, Küba'ya gidip 12 kişiyle simultane maç yaptı 10'unu kazandı 2'sinde berabere kaldı.
  Yine aynı sene Amerika'da Gençler Şampiyonasını kazandı.
  Bu böyle devam etti. Başarı üzerine başarı.
  Devam edicem...
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.