• kesinliği ya da doğruluğu hakkında hakimiyetim olmayan birçok konu içeriyor ancak şüphelenilmesi gereken noktalar çok güzel belirtilmiş.(selamordaki nin yazısı için söylüyorum bunu) acaba bu gibi bir araştırma inceleme 1900 öncesi için de yapılmış mıdır bir bilgisi olan varsa yazsın lütfen.

  Kısa bir örnek vermek istiyorum bu olayı osmanlının sanayileşme yolunda yaptığı reformları rus çarlarının yaptıkları ile karşılaştırırken fark ettim.

  şimdi yıl 900-1000 falan durun hemen bırakmayın okumayı.bizans imparatoru II. basileios toprakları içinde çıkan bir isyanı bastırmak için bu rus çarlarından olan birinci vladimir'den yardım istemiş.kaynaklarda Vladimir the Great diye de geçer.birinci vladimirden yardım istemesinin sebebi de rusların o zaman barbar,güçlü,soğuk havaya alışık tosun gibi askerlere sahip olması.vladimir i olur verelim desteği bastıralım isyanları ancaak kız kardeşin olan anna(Porphyrogenneta)yı bana vereceksin evleneceğim diyor.tabi anna bizans kızı eli sıcak sudan soğuk suya değmemiş genç güzel.vladimir i'de bildiğin kıro.kıro ama askeri var adamın.sonuç olarak vladimir i annayı nikahına alır ve asıl dikkat çekmek istediğim olay başlar.rusya daha doğrusu kiev ve çevresinde hristiyanlık artar böyle bi bizans sempatisi başlar çünkü vladimir i tüm tek tanrılı dinleri inceletmiş ve halkına en uygun dini ortodoks hristiyanlığı olduğuna karar vermiş.e tabi bu olay rus-bizans ilişkilerini kenetleyici bir rol oynamış falan.

  bu arada sanayileşme hakkında rus reformlarını incelemek isteyen arkadaşlarım bizim deli petro dediğimiz i. petro dönemini inceleyebilir
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.