• Neo Osmanlıcılar Türkiye'den Osmanlı topraklarının üzerinde yeniden egemenlik kurmasını amaçlar. Bu fikir Hitler'in ve Mussoli'nin iktidara geliş fikri ile aynıdır. Mussolini de eski Roma İmparatorluğu sınırlarını geri kazanmak istemiş, Hitler de eski Alman İmparatorluğu'nun.

  Bu fikir aslında Kıbrıs harekatından sonra yayılmaya başlamış Yunanlılar bunlar Neo Osmanlıcı diye üzerimize bir tabir atmıştır. Zaten fikir de bu nedenle 20. yy'ın son çeyreğinde ortaya çıkmış ve bir akıma dönüşmüştür. Özellikle Osmanlı Milletler Cemiyeti kurma fikri gibi kritik düşünceleri hükumet yetkililerinin açıklaması bu akımın ne denli etkili olduğunun bir göstergesidir.
  Öte yandan bunun Arap dünyasında daha fazla hakimiyet politikası olduğunu belirtenler de vardır. Bunlardan birisi de Beşar Esad'dır. Ama her ne kadar bu görüş bir strateji veya politika olsa dahi şu anda savunucuları oldukça fazladır.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.