• topyekün savaş en sevdiğim savaş şekilleri arasındadır.Atatürk'ün Sakarya Savaşı sırasında bulduğu (yada öncesinde tam emin değilim ) daha sonra 2. dünya savaşı sırasında rusların almanlara finlerinde sizden büyük Allah var diyip ruslara karşı kullandığı efsanevi yöntemdir. Saldırandan güçsüz konumdaki savunan taraf eğer bölgesel avantajı var ise bunu sonuna kadar savunur.Temel prensip şudur savunan taraf ikmal noktasını güvenli ama yakın bir yer seçer saldıran taraf saldırılarına başladığı zamanda kayıp yaşamaya başladıklarında geri çekilmezler genelde küçük birlikler ölünceye büyük birlikler ise savaş gücü çok düşünceye kadar bölgesini korur ve ancak bundan sonra geri çekilirler . Saldıran taraf kazandığı her toprak için çok fazla miktarda zaman ve mühimmat harcar ve sürekli ikmal noktasından uzaklaşır zaten bölgesel avantaj kendinde değil iken sürekli uzaklaşılan ikmal noktalarına gerilla saldırıları olur (biz atlı birliklerle yapmışız ruslar uçaklarla finlilerde kışı kullanmışlar) ikmal almakta zorlanan ordu belli bir süre sonra ilerleyemez ve daha sonra karşı saldırılarla geri çekilmeye zorlanır. Bu taktik aslında içinde gerillayı yıldırım savaşını ve adını bilmediğimiz bir çok savaş çeşidinide barındırdığı için çok etkili bir yöntemdir tek sıkıntısı çok ağır kayıp verilebilir ama onuda kapıyacak sanayiniz ve insan gücünüz varsa kusursuzdur.Ruslar almanlarla savaşırken onların 2 katı insan kaybı ve bu taktiği kullanırkende her alman uçağı için 14 rus uçağı her alman zırhlı aracı içinde 20 rus zırhlı aracı kayıp vermişler ama almanların ilerleyişini durdurmuşlar.Bizim için durum o kadar zor olmamış sakarya nehrinin bariz avantajı (ikmaller zorunlu belli başlı köprülerden geçicek açık hedef olucaklar) ve ardından yapılan başarılı karşı saldırlarla durumu eşitlemeyi başarmışız . Bence günümüz şartlarında kullanılabilecek bir yöntemdir
  0 0
 • hocam ufak bir ek de ben yapayım. Aslında Naziler de ruslara karşı topyekün savaş ilan etmişlerdir. Buradaki topyekün savaştan maksat tüm Alman ekonomisini (ne var ne yoksa memur maaşları dahil) savaşa yatırmaktır. Joseph Goebbels'in topyekün savaşa davet konuşması üniversitelerde hitabet sanatı derslerinde okutulur hatta.
  0 0
 • usta arasında biraz fark var gibi geldi bana örnek vercek olursak almanların yaptığı mike tyson gibi her şeyini adayarak saldırmak rusların yaptığıda muhammed alinin george foreman maçında 7 round boyunca torba gibi dayak yiyip foreman yorulunca nakavt etmesi gibi bişeye benziyor
  0 0
 • :) örneğin mükemmelliğinden dolayı yorum yapamaz duruma geldim.

  İsim benzerliği de var aslında. Almanların Total War dedikleri şey de türkçeye topyekün savaş olarak geçmiştir. Ama savaş stratejisi olarak senin dediğin daha doğru.
  0 0
 • Türkçenin azizliği devreye girmiş bu konuda biraz
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.