• Başarı kriteri nedir? Çok değişkenlik gösterebilir bu. Bir krizden fırsat yaratarak, dünya siyasetini ve dünyanın gidişatını değiştiren, bunun yanında marksizme ve komünizme muazzam katkıları olan Lenin diyebiliriz mesela.

  ya da hem Kuomintang ile girdiği iç savaşı, hem emperyalist japonya ile girdiği savaşı milyonlarca çinli köylüyü örgütleyerek kazanmış, marksizmi doğu ülkelerinde uygulanabilir hale getirmiş, çhc'nin kurucusu mao zedung da diyebiliriz.

  ikinci emperyalist paylaşım savaşında, öncelikle faşist hitler ordularına karşı büyük bir zafer kazanmış, savaş sonrası dönemde ülkesini dünyanın en büyük 2 gücünden birisi yapan, bunun yanı sıra sosyalist mücadeleye teorik katkılarda da bulunan sbkp genel sekreteri joseph stalin'de diyebiliriz.

  geliştirdiği gerilla taktikleri ile hem teorik hem de pratik katkıları olan che guevara'da diyebiliriz. viet-kong gerillaları ile amerikayı bozguna uğratan ho chi minh'de diyebiliriz. sayabileceğimiz bir çok komünist önder ve devrimci var bu şekilde.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.