• İlk önce İstanbul'daki arkeoloji müzesiyle başlayalım. Henüz gitmemiş olanlar vakit kaybetmeden gitsinler ki, orjinali British Museum'a kaçırılmış olan inanılmaz eserlerin replikalarının nasıl durduğunu görsünler.
  Bunun haricinde Münih'e gidenler Marienplatz'a gidip meydandaki St. Peters Cathedral'ini mutlaka ziyaret etsinler. Hem meydan hem de katedral muzaamdır.
  0 0
 • hangi eserlerin replika olduğunu düşünüyorsunuz. Assos Athena Tapınağından bahsediyorsunuz bir kaç adet kabartma, üstelik bir kaç adette yine istanbul da ki müze de bulunmakta.
  0 0
 • @oinokhoe arkeoloji müzesinin 10 sene önce üst katı vardı. Tam 10 sene önce üst kattaki eserlerin orjinallerinin hepsinin British museum a kaçırılmış olmasından dolayı kapattılar. Büyük binayı tek kata indirdiler. Dünya kadar mozolenin üzerinde orjinali Britisih Museum yazardı. Bu durumdan Ben de hiç hoşnut değilim, ama şu anda Işid Mezopotaya tarihi eserlerini nasıl Brtisih Museum a satıyorsa o zaman da kaçırıp satanlar olmuştur malesef
  0 0
 • Evet @oinokhoe malesef günümüzde bile yaşanıyor. Tüm palmira antik kenti Işid sayesinde Ingiltere'ye göçtü.
  0 0
 • @machiavelli @insearchofsunrise bir sergi olabilir mi bahsettiğiniz üst kat. Çünkü günümüzde geçici sergiler için kullanılıyor. İstanbul Arkeoloji Müzelerinde replikalı kalıcı bir sergileme olabilceğini düşünmemekteyim.
  Ayrıca, evet eserlerin bulunduğu topraklarda kalması gerekir. Fakat İstanbul Arkeoloji Müzelerinde bir çok türkiye sınırı dışından eser bulunmaktadır.
  0 0
 • Malesef, bir sergi alanı değil @oinokhoe aslında durum şöyle. Replika eserler sergisi değil, sadece var olan eserlerin üzerinde gittiğinizde "orjinali British Museum" da bulunmaktadır yazısını görüyorsunuz.
  Bir de benim canlı şahit olduğum bir liste vardı ki "üst katta bulunanlar" listesi. Bundan 10 sene önceydi, eselerin birçoğunun yanında "artık British Museum"da yazıyordu. Bazen müzeler de birbirine eser satabiliyor, ya da eser kaçakçıları direk müzelere satıyor. Ben halikarnas mozolesini görmek için British Museum'a gidiyorum, düşünebiliyor musunuz böyle bir durumu ne kadar acı.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.