gimli
En Beğenilen Yazar Sırası
:
14
Toplam Başlık Sayısı
:
17
Toplam Puanı
:
89
Toplam Giri Sayısı
:
84
Bu Ayki Puanı
:
4
En Aktif Yazar Sırası
:
14
 • einstein mı kötü hitler mi?

  manhattan projesi nin lideri robert oppenheimer dır einstein yalnızca atomun parçalanabileceğini ve parçalandığında açığa çıkacak olan enerjiyi hesaplayacak formülü buldu ayrıca nükleer enerji insanlığı ileriye de taşıyabilir yok da edebilir bu einstein ın suçu değildir öte yandan hitler milyonlarca insanı sırf kendi hırsı için öldürdü fırınlarda yaktı işkence etti ölene kadar çalıştırdı hitler iyi yaptı diyenler toplama kamplarında insanlar üzerinde yapılan deneyleri mideleri kaldırırsa bi okusunlar bu eylemleri hangi gerekçe haklı gösterebilir hitler bilinen tarihin en büyük canilerindendir ordusunda müslüman bir birliğin olması bunu değiştirmez
  0 1
 • beethoven

  Vokalin girdiği kısım 4. perdedir @insearchofsunrise .
  Ben de bayılırım oraya filminden bir 4. perde altıntısı
  0 1
 • Sokrates

  Yunan felsefenin kurucusu desek az söylemiş olmayız. Kendisi hakkında bilinen herşey Platon yani Eflatun tarafından yazılmış olan eserlerden aktarılır.
  Sokrates hakkında hiçbirşey bilmeyen bir kişi bile şu sözünü bilir “Bildiğim tek şey var; o da hiç bir şey bilmediğim.” ve Apollo tapınaklarının girişinde de "kendini bil" sözü yer alır. Benim ise en sevdiğim anektodu ise şudur:

  Cezanın infaz zamanı gelmişti gün doğmak üzereydi.
  Mahkemenin vermiş olduğu cezanın zamanı gelmek üzereydi , Sokrates yatakta yatıyor ve zehri verecek adam zehiri hazırlıyordu. Zehri hazırlayan adam sürekli vakti erteliyordu , güneş doğmak üzereydi. Sokrates adama sordu; " Zaman geciyor, güneş doğuyor, bu gecikme neden?"

  Adam Sokratesi seviyordu,onu mahkemede duymuş, içindeki güzelliği görmüştü ,tek başına Atina'dan daha zekiydi:Biraz geçiktirmek ,biraz daha yaşaması için zaman kazandırmak istiyordu.

  - Sokrates "Tembellik yapma, hadi zehri getir" dedi

  Zehri veren adam " Niçin bukadar heyecanlısın? Yüzünde öyle bir ışıltı görüyorum ki, gözlerinde öyle bir merak görüyorum ki... Anlamıyormusun ? öleceksin!"

  Sokrates : " Bu bilmek istediğim birşey. Hayatı tanıdım, o güzeldi; Tüm kaygılarıyla, kederleriyle o hala bir keyiftir. Yanlızca nefes almak yeterli bir mutluluktur. Yaşadım, sevdim; canım ne isterse yaptım, içimden ne geldiyse söyledim. Artık ölümü tatmak istiyorum.Ve ne kadar çabuk olursa o kadar iyi."
  "ve iki olasılık var: Ya doğulu mistiklerin söylediği gibi ruhum başka şekillerde yaşamaya devam edecek;bedenin yükünden özgür bir şekilde ruhun yolculuğunu sürdürmesi çok büyük bir heyecandır, beden bir kafestir, onun sınırları vardır; ya da belkide, materyalistler haklıdır:Bedenim öldüğünde herşey ölür.Geride kimse kalmaz.Bu da , olmamak da- çok bir heyecandır! Olmanın ne olduğunu biliyorum. Ve olmamanın ne olduğunu bilme anı geldi. Ve artık olmadığımda sorun nedir? Niçin onla ilgili endişeleneyim? Endişelenmek için burada olmayacağım, o halde ne için vakit kaybedeyim?"
  Kaynak: http://www.tarihiolaylar.com/galeriler/sokrates-ten-hayat-dersi-niteliginde-10-anektod-517
  0 1
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.