suryon
Tarihini bilip tarihte kalmayanlar geleceğe damga vuracaklardır.
En Beğenilen Yazar Sırası
:
65
Toplam Başlık Sayısı
:
0
Toplam Puanı
:
5
Toplam Giri Sayısı
:
3
Bu Ayki Puanı
:
0
En Aktif Yazar Sırası
:
81
 • Tarihteki Hangi Kişinin Bugün Olmasını İsterdiniz?

  Nikola Tesla
  (bkz:Nikola Tesla)
  0 1
 • Bir ülkenin hükümdarı olsanız nereyi fethetmek isterdiniz?

  @insearchofsunrise afrikayı fethedemezsin, afrikaya baktığınız zaman afrikada sadece güney afrikada afrika dışı yerleşim olduğunu görürüz. Bunun sebebi de avrupalıların coğrafi keşifler sırasında keşfetme arzusuyla afrikaya da girmeleri, hatta ilk başlarda oldukça heveslilerdi çok ilkel ve çok zengin bir kıta. hızlı ilerleyişlerini tek birşey durdurdu: hastalık. yerel halkın bağışıklığı varken eski dünyadan gelenler bu virüslere yenik düştüler ve sonrasında afrikanın fethedilemeyeceğini anlayarak sömürme yolunu seçtiler. Yani afrika zaten fethedilemezdi şu an türkiyedeki popülasyonu sierra leoneye koy 75 milyondan 2-3 milyon kalır :)
  0 0
 • Leonardo Da Vinci

  Dünya'nın Nikola Tesla ile birlikte değeri anlaşılamamış ve icatları yüzyıllar sonra değerlendirilebilmiş yazar, ressam, mucit, kaşif. Uçağın çizimlerini yaptığı, günümüzdeki modern savaş araçlarını tasarlayıp Floransa şehir devletinin talebi üzerine icat ettiği de belgelenmiştir. Ancak yine Tesla gibi dış baskılar, gizli teşkilatlar ve dünya düzenine aykırı biri olması onun da önünü tıkamıştır. Eğer bu gibi insanların önü açılmış olsaydı şu an belki de 300 yıl öndeydik...
  0 0
 • türkiyenin en başarılı lideri kimdir

  ülke tarihindeki liderlere başarı olarak bakamam ama beğendiklerim:
  bülent ecevit: ekonomi ve ülke yönetimi kötüydü ama eşitlikçi ve halkçıydı
  atatürk: ülkeyi kurması bile yeterli. milliyetçi bir ideolojiyle kurması bugünlerde halen sıkıntısını çektiğimiz bir nokta ama sanırım o zaman için en iyi çözüm buydu. ayrıca daha bağımsız hale getirip gitseydi çok daha iyi olurdu :)
  RTE: ideolojisi ve makyevellist akımı birebir takip etmesi çok acı ve son seçimlerde oynadığı oyunlar da oldukça pis oyunlar, ama türkiyede teknolojik açıdan bir ilerleme kaydedildi.
  0 0
 • dünya çapında gezilecek tarihi yer önerisi olan?

  bence dünyada gezilecek bir ton yer, görülecek bir sürü kültür var. ama türkiyeyi de ihmal etmemek lazım. o mardinin tarihi yapısı ve mimarisi bence nereye gidersek gidelim bulamayacağımız bir değer. mardini herkese tavsiye ederim kesinlikle gidin...
  0 0
 • en başarılı türk filmleri

  küçük kardeşim filmini tek geçerim
  bi de "neşeli günler" var tabii
  0 1
 • türkiyenin en kötü lideri kimdir

  aynı fikirdeyim adnan menderesi ilahlaştıran kesimi de anlayabilmiş değilim. Aynı şekilde turgut özal da bugün ilahlaştıran ve ekonomik bağımsızlığımızı elimizden alan kişidir. bugün dışa bağımlıysak kendi ekonomimizi kuramadıysak bu turgut özalın verdiği ayrıcalıklardan kaynaklanıyor büyük oranda...
  0 0
 • tarihde en begendiğiniz lider

  Yakın tarihten örnek vermek istiyorum;
  Nikola Tesla teknoloji çağına öncülük ettiği için,
  Bill Gates - bilgisayar çağını başlattığı için,
  Sergey Brin & Lary Page - son 15 yılımıza etki eden online çağına öncülük ederek kuralları belirledikleri için,
  Elon Musk - elektrikli araç, uzay araçları gibi alanlarda gelişmelere öncülük ederek teknolojiyi bambaşka boyuta taşıdığı ve taşıyacağı için.
  0 0
 • Tarihin en büyük yalanı

  Her ülkenin kendi tarihini çok mükemmelmiş gibi göstermesi başlı başına yalan
  Türk tarihinde Osmanlı'nın zaferlerini ön plana atıp 600 yıl boyunca sonları saymazsak hiçbir mağlubiyet olmamış gibi öğretildi bize hep. Viyana mağlubiyetine de öğrencilik hayatım boyunca mağlubiyet denildiğini duymadım hep Viyana Kuşatması dendi. İhtişamlı bir tarihimiz olduğu doğrudur ama her ülkede olduğu gibi bize öğretilen de objektif değil. Örneğin; bize Yunanlıları denize döktük diye anlatılır onlara karşı kazandığımız zaferi göstermek için, ama hiçbir eğitim kaynağında Yunanlıların Osmanlı'ya karşı zafer kazanıp bağımsızlık kazandıkları yazmaz. Aynı şekilde Yunan tarihinde de Türklere karşı zaferleri anlatılır ama bizim onları denize döktüğümüz yazmaz. Dolayısıyla tarih eğitimi tüm dünyada bir yalan. Bu gibi siteler sayesinde araştırıp doğru tarihi öğrenebiliyoruz.
  0 0
 • Kurtuluş Savaşı Gerçek Midir?

  Kurtuluş Savaşı'nın ülkemizi bağımsızlığa kavuşturduğu doğrudur. Ancak tek bir kişinin böyle bir savaşı yürütüp sıfır maddiyatla kazanması ne kadar gerçekçi bilemiyoruz. Sevr Antlaşması'na baktığımız zaman sömürgeciliğin son örneği olan anlaşma ülkemizi bölerek her bölgenin bir ülke tarafından idaresi temelli bir anlaşmaydı. Ancak bana göre emperyalizmin ilk kurbanı biz olduk. Çünkü sömürgeci milletler sömürgecilikten daha iyi bir model olan emperyalizmi bizimle keşfettiler ve bir bölgeyi ülkeler bazında bölüp yöneteceğimize tek bir ülke yaratıp baştakini yönetelim mantığına dayalı emperyalizmi Kurtuluş Savaşı'yla başlattılar. Bunun için müthiş bir lider olan Atatürk'le yola çıktılar. Maddi destek de sağlayarak savaşı Atatürk'ün kazanmasıyla dış güçler tarafından yönetilen 92 yıllık ülkemiz kurulmuş oldu. Ayrıca Sevr'e bakacak olursanız ABD'nin bir toprağı yoktu. Ona buna toprak vereceğimize bütününü yönetelim dediler. Bu model oldukça başarılı oldu ve Arap dünyasında, Asya'da, Güney Amerika'da bu modeli aktif edip uyguladılar.
  Tarihe de bakacak olursanız o kadar güçlü devletleri halk kahramanlarıyla yenmemiz çok masalsı değil mi sizce de?
  0 0
 • Nikola Tesla

  Pekçok önemli buluşu bularak, zamanında rant kazanma savaşına yenik düşen ve değeri günümüz dünyasında yeni yeni anlaşılan önder mucit. Olay şöyle olur: JP Morgan Edison'un "Doğrudan Akım"ını (DC) destekler. Nikola Tesla "Alternatif Akım"ın (AC) daha iyi ve kullanışlı olduğunu keşfetmesi ve inandığı şey uğruna Edison'dan ayrılıp Westinghouse'un maddi desteğiyle çalışmalara başlamasıyla Amerika AC mi DC mi bunu tartışır. Tüm ülkede hem Tesla hem Edison kendi savlarını sunmak üzere insanlara açıklama yapmaya ve turlar düzenlemeye başlarlar. Halkın, Tesla'nın AC'sini desteklemesi üzerine Edison'un DC'si saf dışı kalır. Ancak JP Morgan saf dışı kalmaz ve Westinghouse'u borsada yarattığı bir manipülasyonla bitirir. Tesla'nın patentlerine yok pahasına sahip olur ve AC artık JP Morgan'ın malıdır. Tesla'nın yoğun çalışmaları sonuç vermiştir Tesla olaydan memnundur ancak Westinghouse'un kendisini her şartta desteklemesine rağmen bunun sonucunda batması onu da olumsuz etkiler. JP Morgan sonunda General Electric'i kurar ve ülkedeki tüm elektrik türevi ürünlerden hem GE hem de AC patentleri sayesinde büyük servet elde eder.
  Tesla'nın diğer projelerine gelince; kablosuz elektrik ağından ışınlanmaya kadar pek çok alanda gelişme kaydettiği söylenen Tesla'nın bu icatları zamanın rantına yenik düşer ve elektrikten henüz nemalanmaya başlayan para babaları önce bundan büyük para kazanma peşindelerdir. Kablosuz elektik konusunda ilk başta JP Morgan'ın desteğini bulan Tesla sonrasında bunun hem maliyetli olması hem de rant sağlamaması bir halk hizmeti olmasının anlaşılması durumunda para babalarının desteğini kaybetmiştir. Yine her zaman olduğu gibi maddi kazançtan çok halkın çıkarını gözetenler (Tesla) para kazancını herşeyin ötesinde tutan para babalarının (JP Morgan) karşısında yenilmişlerdir ve buluşları 100 seneden fazla bir süre geçmesine rağmen halen gerçekleştirilememiştir.
  0 0
 • Pablo Escobar

  Dünyanın gelmiş geçmiş en azılı suçlularından biri olarak kabul edilen Escobar'ın 21 yaşına kadar güçlü bir iş hayatı olmamıştır. O yaşa kadar sigara, elektronik gibi pek çok şeyi kaçıran Escobar'ın şansı (veya dünyanın şanssızlığı) Şili'de Pinochet'in kokain tarlalarını yakması ve herkesi öldürmesiyle başlar. Oradan kaçmayı başaran üreticilerinden biri Kolombiya'da Escobar'la tanışır ve gramının 10 Dolar olduğunu öğrenen Escobar'ı etkilerler. Escobar böylelikle işe başlar ve herkese rüşvet vererek işlerini yürütür ve dünyanın en zengin suçlusu olur.
  Etkileyici olaylarından birkaçı şudur:
  - Hapse girer, tahliye edilmesi halinde Kolombiya'nın dış borcunu sileceğini bildirir.
  - Halkı etkiler ve parlementoya girer. Robin Hood olarak adlandırılır ve tüm halka paralar dağıtır.
  - Kaçışları sırasında üşüyen kızını ısıtmak için 2 milyon dolar parayı ısınmak için yakar.
  - Devletin tüm delilleri ele geçirmesi ve suçluluğunu tespit etmelerinden sonra bir örgüt ile anlaşıp ülkenin en temel adalet sarayına eylem düzenlemeleri sonucunda 2 milyon doları örgüte vereceklerini söyler. Örgüt adalet sarayını ve delil odasını yakar ve içindeki tüm adli görevlileri öldürür.
  - Her yerde bombalar patlatır ve halka öldürülen polis başına para öder. Polisin rütbesine göre polis başına 1 milyon dolara kadar para verir.
  - Ülkede savaş ortamına yol açar ve devleti kendisiyle anlaşmasına ikna eder. Devlete şartı şudur: Kendi özel hapishanesini inşa edecektir, hapishanede kendi elemanları olacaktır ve polis veya asker hapishanenin 3 kilometre uzağına kadar gelebilecektir, hapishaneye giriş çıkış yapan hiçbir araç detaylı aranmayacaktır. Devlet bunu kabul eder ve Escobar için "hapis hayatı"(!) başlar.
  - O kadar çok para kazanmıştır ki sırf paraları bantlamak için ayda 2500 dolar harcar, günde 500 milyon $lık kokain ticareti yapar, toplam değeri tek başına 50 milyar $'ı bulmuştur.
  --- Son olarak okumuş olanlara karşı hırsını anlatan en meşhur sözünü söyleyelim: "Okuyamadım ama onları zehirleyebilecek güce sahibim. Bu her şeyi açıklıyor"
  0 0
 • afyon savaşı

  Bu güzel özete eklemek istediğim bir nokta da şudur: afyon ticareti çin tarafından engellendikten sonra tüccarlar ingiliz hükümetine giderek savaş işgal etmesini isterler. İngiltere buna bütçesinin olmadığını ve altından kalkamayacaklarını belirtir. Bunun karşılığında tüccarlar rotchild ailesiyle görüşürler. Aile ingiliz hükümetine maddi destek sağlayacağını ve savaşa girmesini söyler. Ve savaş kazanılır. Hong kong 99 yıllığına ingilizlere bırakılır ancak yönetimi rothschildda olacaktır. Bunun sonucunda hsbc (hong kong shangai banking corporation) kurulur ve hong kong ingiliz sömürgesi ve rothschildların üssü olur.
  0 0
 • alternatif tarih

  1. Dünya savaşını almanlar kazansaydı şu an halen imparatorluk olarak anılabilirlerdi. İngilteredeki kraliyet sistemi de çökerdi ve dünyaya egemen güç almanlar olurdu ve bugün dünyanın ortak dili ingilizce değil almanca olabilirdi.
  Ancak alternatif tarihi değerlendirirken şu şekilde bakmak gerekir: Rothschild ailesi güçlü olmasaydı başka bir yahudi aile dünyayı yönetirdi, washington abdyi kurmasaydı başka bir lider belki 5-10 sene sonra ülkeyi kurabilirdi, rte doğmamış olsaydı aynı ideolojiye sahip başka bir lider şu an ülkeyi etkin şekilde yönetior olurdu. Çünkü bazı şeyler tarihin gelişiminden kaynaklanır ve belli bir ihtiyaçtan kaynaklanır. Bu kişiler doğru yerde doğru zamanda bulunmuşlardır ve ihtiyacı karşılamışlardır.
  0 0
 • tarihi olaylar sözlük

  çok güzel bi platform konulara yazarlara falan bakınca anlıyorum doğru yerde olduğumu. özellikle @dunyasavaslarigazisi paylaşımları çok güzel. Tarihte gizli saklı kalmış bilgileri bulabileceğimiz bi platform oluşmuş sonunda :)
  0 0
 • Bir ülkenin hükümdarı olsanız nereyi fethetmek isterdiniz?

  osmanlı balkanları fethetmiş ama iskan politikasıyla oraya yerleştirmiş insanları. İnsanları zaptetmek için kendi kültürünü oraya götürmek gerekiyor. mesela fransızlar sömürdükleri tunus suriye cezayire bile kültürlerini götürmüşlerdir, fethetmek o ülkeyi kendi benliğine almak demek kendi benliğine almak için de tam hakimiyet kurmak gerekiyor. aynı haklar konusuna katılıyorum ama fethetmeyi biz hep tarihteki gibi düşünüyoruz. fethetmek artık günümüzde geçerli bir kavram rdeğil. yakın geçmişte fethedilen bir yer hatırlamıyorum. Rusyanın Kırımı fethi var ki o da halkın kendi katılımı olarak gerçekleşti. fetih artık oldu yeni devirde ülke başka bir ülkeye girse bile toprağını kendine katmıyo başına bi kukla koyuyo. Irak işgalinde ABD'nin 52. eyaleti olsaydı ırak halk buna 10x tepki gösterirdi işgale gösterdiği x tepkinin boyutu düşünülünce fetih günümüzde hayal...
  0 0
 • Tarihteki Hangi Kişinin Bugün Olmasını İsterdiniz?

  Leonardo Da Vinci de değeri zamanla anlaşılanlardan. Bugün yaşasaydı çok daha ilerideydik.
  (bkz:leonardo da vinci)
  0 0
 • Tarihin en büyük yalanı

  Tarihin en büyük yalanına gelecek olursak: Amerika'nın Vietnam, Irak, Kore gibi ülkelere girmek için uydurduğu yalanların yanında en büyük yalan 2. Dünya Savaşı'na girmek için Pearl Harbor'ın bombalanmasının sebep olmasıdır, aynı şeyi 1. Dünya Savaşı'nda 2 gemisinin batırılmasını gerekçe göstermesinde de görüyoruz. Savaşa girmek için halka gerekçe sunmak ve halkın savaşa katılımını sağlamak için çok güzel kurgulanmış yalanlardır ikisi de. Yine bugün Suriye'de de aynı yalana alet oluyor insanlar
  0 0
 • Hangi devlette yaşamak isterdiniz

  fırsatların en bol olduğu ülkelere gitmek lazım. şu anda yeni bir akım olmadığı için buna bir örnek veremeyeceğim. ama 20 yıl önce sorulmuş olsaydı internet devriminin olduğu amerika derdim, 100 sene önce sorulsaydı rüyalar ülkesi amerika derdim. ama şu anda fırsatların hakim olduğu hiçbir ülke yok bence.
  0 0
 • gelmiş geçmiş en iyi sözler

  küçükken tanrıdan hep bana bisiklet vermesi için dua ederdim. Ama sonra baktım ki tanrının sistemi böyle işlemiyor. Gittim bir bisiklet çaldım ve sonra tanrıdan beni affetmesi için dua ettim.

  Al Capone
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.