luzinmayrilicin
Dinler ve devletler olmasaydı gezegenimiz daha güzel bir yer olabilirdi...
En Beğenilen Yazar Sırası
:
15
Toplam Başlık Sayısı
:
9
Toplam Puanı
:
87
Toplam Giri Sayısı
:
21
Bu Ayki Puanı
:
-11
En Aktif Yazar Sırası
:
16

luzinmayrilicin Sözlük Seceresi

 • 1979 İran İslam Devrimi

  Orta doğunun en etkili isimlerinden birisi olan iran’ın nereden nereye dedirtecek tüm dünyaya damgasına vuran 1979 İslam Devrimi’ne girişine; medeniyetin başladığı coğrafya olan mezopotamya bölgesindeki iran’nın tarihinden başlayarak anlatmaya başlayacağım.

  Bölüm 1: zerdüştlük'ten islam'a:

  Bundan 2500 yıl öncesinde bölgedeki önemli güç olan Persler, Akamanış Hanedanı'nı kurucusu Büyük Kirüs zamanında oldukça parlak yıllar yaşıyorlardı. Buna bir de Büyük Kirus’un MÖ 539 yılında, Babillileri yenmesi eklenince persler giderek devleşiyordu. Bu da yetmiyor Büyük kirus'un Babil halkı için "adalet, merhamet ve yüce gönüllülük ile muamele etmeye kararlı" olarak sunduğu anıt yazısı tarihe damgasını vuruyordu. Sebebi ise bu anıt yazının günümüzün en eski ‘insan hakları sözleşmesi’ olarak kabul görmesiydi.

  Günümüzdeki İran halkı Büyük Kirus’un varisleri olarak sadece medeniyet çatışması yaşayan ve petrol zengini bir ülke olarak görülmekten de oldukça rahatsız. Çünkü bu denli büyük bir imparatorluğun soyu olmak bunu gerektirirdi. İnsanlığa, bilime ve edebiyata katkılarının dünya tarafından hatırlanmaması ve onların kültür çatışması yaşayan bir devlet olarak görülmesi kimi olsa rahatsız ederdi zaten.

  Her ne ise bu dünyanın sultan süleymana’a da kalmadığı gibi Büyük Kirus’a da kalmadığı görüldü. Ve bölge işgallere doyamadı. Buradaki işgallerin kronolojik geçişlere (tobkz: iran ) veya http://www.tarihiolaylar.com/ulkeler/iran-136 buradan bakabilirsiniz.

  Bunlar işin devlet boyutlarıydı. Asıl önemli konu ise tarihten beri süre gelen insanın maneviyatı idi. Bu maneviyat duygusu özünde din duygusu da... Persler zamanında bölgede Zerdüştlük hakim olmuştu, hatta persler Zerdüştlüğü resmi din olarak kabul etmişti. Fakat Zerdüştlükten sonra da Emevilerle beraber M.S. 630'larda Müslüman Arap akınlarının olduğu bölge islam dini ile bütünleşmeye başladı...
  0 6
 • 1979 İran İslam Devrimi

  Bölüm 2: pardon orası ortadoğu mu? varsa bir petrolünüz alırım

  Zerdüşlük’ten İslamiyet’e İran geçen 20. Yüzyıla kadar birçok devletin egemenliğinde olmuştur. Fakat 20. Yüzyılın tüm dünyayı etkileyip İran’ı etkilememesi olmazdı tabi. 17. Yüzyıldan 20. Yüzyıla kadar olan sürede batı’nın reform, rönesans ve sanayi devrimi ile gelişip değişen dünyası anca gelmişti kaçar hanedanına. Tabi bu arada 20. Yüzyılın başlarındaki osmanlı imparatorluğunun sona yaklaştığını es geçmemek gerek. Özellikle sanayi devrimiyle beraber emperyalizm sistemi baş göstermiş, ülkelerin doğal rezervleri oldukça önemli bir konu haline gelmişti. Bununla beraber de tarih sahnesinde ‘great game’ya da ‘büyük oyun’ olarak anılan strateji oynanmaya başlandı.
  Neydi bu Great Game, başta İngiltere (Büyük Britanya) ve Çarlık Rusya olmakla beraber, Almanya ve Fransa arasında Osmanlı İmparatorluğu toprakları, Orta Asya ve Uzak Doğu ülkelerinin topraklarını elde etme çabasıydı. Bunu da sanayi devrimine bağlayacak olursak değerli topraklara sahip olan ortadoğu emperyalist güçlerin en sevdiği pastası oluverdi. Bu pastanın bütün dilimlerinde pay sahibi olmak isteyen devletlerce ortadoğu’nun bitmek bilmeyen çilesi başlamış oluyordu.
  Peki bu durum iran’ını yani dönemin kaçar hanedanı’nı nasıl mı etkiledi? 20. Yüzyılın başlarında zaten bir otorite boşluğu ve yönetimsel sıkıntıları olan kaçar hanedanında kırsal bölgelerde hala feodal bir yapı hüküm sürerken kentlerde ise küçük ama tehlikeli burjuvazi hava vardı. Bu grubun içinde mollalar, ulemalar ve çarşı esnafı olarak adlandırılan gruplar kendi içlerinde bir anda örgütlenip tehlike yaratabiliyorlardı.
  Ortadoğu’da kıymetli topraklara sahip olan fakat yönetim yapısı aşure gibi olan kaçar hanedanı’nda yanı iran’da büyük oyun’un oyuncuları teker teker devreye girmeye başladı. Ülkede petrol rezervlerinin olduğu 1900’lerin başında öğrenilince ne oldu dersiniz ülke isyandan geçilmez oldu. Koskoca pers krallığının torunları bu duruma dayanamıyor ülkenin yönetiminde bu kadar sıkıntının yaşanmasına akıl almıyordu.
  Size en basit bulmacayı söylüyorum bir bölgede petrol varsa halayın başını kim çeker dersiniz? tabiki de Büyük Sömürü Krallığı (İngiltere)...
  Çünkü neydi emperyalizm sömürmekti...batı onu çok iyi bilirdi...
  0 4
 • Demirtaş-Lavrov Görüşmesi

  Arkadaşlar nedense burnuma kötü kokular geldi o yüzden sizlerle bu görüşme ile ilgili tezimi paylaşmak istedim. Bugün yapılan demirtaş-lavrov görüşmesi rusya ile ilişkilerin bu raddede iken ne kadar iyi niyetli olduğunu sorgularım. Yıllar 24 Aralık 1979'u gösterdiğinde Afgan-sovyet savaşı başlamıştı ya hani sovyetler marksist hükümetin daveti üzerine afganistana girmişti ya hani o zamandan beri afganistan bu halde işte. beğenmediğimiz bugün teröristlerin yuvası olduğu afganistanda insan eğitimi üzerinde neler yapılıyordu bir bilseniz. üniversitelerde afgan kadınları ile erkeklerin yarışı söz konusuydu. Amerikanın Irak'a demokrasi getirmesi varya işte öyle bir şey bu olay. Daha düne kadar sempati duyduğumuz Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'den uçak düşürülmesi olayından sonra herkes nefret eder oldu. adam haklı veya değil onu tartışıyorum şuanda sadece ilişikiler bu seviyede iken bu zaman kadar ülkemizin doğusundaki dökülen kanlar Rusya'nın zerre umrunda değilken ne oldu bu kriz sürecinde demritaşla bu brunch keyfi mantığım oturmadı kusura bakmayın. Türk-kürt çalışması bu zamana kadar değersiz görülürken demirtaş kimdir Suriye konusunu da masaya yatırdık ifadeleri yer alıyor görüşme detaylarında. Biraz akıl biraz ihsan rica ediyorum hakkaten. Dünya devletlerinin çıkar oyunları şimdide ülkemize mi geldi. 25 senedir neredeydiniz. Orta doğunun kirli tuzaklarının sınırlarını genişletme politikasıdır bu başka bir şey değil. Hala daha ülkemizdeki belirli zihni sihirler varki dünya yansa ülkemize zeval gelmez diyorlar ya türkiye piyondan başka bir halt değildir bu kadar net. Hatta ve hatta bana kalırsa bu kadar çok ayrılıkçı görüşün olduğu ülkenin belinin bükülmesi o kadar çok kolaydır ki saniyesinde iç savaş olur ertesi günde ülke paylaşılır a dostlar hiç merak etmeyin. ama biz ne deriz biz türkiye'yiz, biz koskocaman türkiye'yiz, biz dünyanın en büyük ordusuna sahip 10. ülkeyiz. Adama inş canım ya diyerek bakarlar haberiniz yok. kirli oyunların patronajları var ya bu ülkeden korkuyorlar mı. Bırakın bu istanbul'un fethi kafasını. Gün gelir adama bir türk sözüyle karşılık verirler; ülkeni verirsen ekime vermezsen kasıma...
  0 4
 • tarihi olaylar sözlük

  Öncelikle hayırlı olsun efendim diyelim. Daha sonrasında kendi adıma sözlükteki temennilerimi dile getirmek isterim. Bilgi edinebileceğim, saygı çerçevesinde tartışabileceğim, fikir alışverişi yapabileceğim bir platform olmasını umut ediyorum.
  Belden aşağı muhabbetin olmadığı, küfürün kullanılmadığı söz cambazlığının egemen olmasını dilediğim bir proje. sıkı takipçinizim umarım başarılı olursunuz.
  0 0
 • 1979 İran İslam Devrimi

  1979 yılında Orta Doğu'nun en etkili ülkelerinden biri olan İran'ın İslam Devrimi elim yazdığınca ve dilim döndüğünce sizler paylaşacağım arkadaşlar. Ben de sözlükteki bu akıma uyarak tarihe damgasını vuran bu olayı bölümlerle sizlere aktaracağım.
  0 0
 • 10 kasım 1938

  Bizim insanımız nefret eder ama tüm dünya Ata'mıza hastaydı. İşte tüm dünyanın Atamız Hakkındaki düşünceleri;

  Atatürk Türkiye'yi tek düşmanı kalmaksızın bırakmıştır. Bu zamanımızın hiçbir devlet şefinin başaramadığıdır. (Völkischer Beobachter Gazetesi, Almanya)
  Mustafa Kemal; bir millet, bütün vasıtalarından mahrum edilse dahi, kendini kurtaracak vasıtaları yaratabileceğini ispat eden adamdır. (Adolf Hitler, Almanya Devlet Başkanı)
  Asırları aşan adam! (Paris basını, Fransa)
  Devletimizin kurucusu ve milletimizin fedakar sadık hadimi, insanlık idealinin âşık ve mümtaz (seçkin) siması, eşsiz kahraman Atatürk! Vatan sana minnettardır. (İsmet İnönü)
  Dünya sahnesinden tarihin en dikkat çekici adamlarından biri geçti. (Chicago Tribune Gazetesi, ABD)
  Savaş sonrası döneminin en yetenekli liderlerinden biri. (New York Times)
  İnsanı teslim alıcı fevkalade önderlik kuvveti vardır. O, tetiktir, hazır cevaptır, dikkati çekecek kadar zekidir. (Gladys Baker, ABD'li gazeteci)
  O, kişisel kazanç ve ün peşinde koşan basit bir diktatör değil, gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmaya uğraşan bir kahramandı. (Prof. Walter L. Wriht, Almanya)
  Atatürk, uluslar arası anlayış, iş birliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı gözetmeyen, eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur. (UNESCO)

  Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasıdır. Sovyet Rusya Hariciye Nazırı Litvinof ile görüşürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa’nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana Avrupa’nın en kıymetli devlet adamının Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi. (Franklin Roosevelt, ABD Başkanı)
  Mustafa Kemal sosyalist değil, fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici ve iyi düşünceli, akıllı bir lider. Mustafa Kemal soygunculara karşı bir Kurtuluş Savaşı veriyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultan’ı da yaranı ile birlikte alt edeceğine inanıyorum
  (Vladimir İlyiç Lenin, Rusya)
  Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır. Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye'nin doğması, yeni Türkiye'nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan etmesi ve o zamandan beri koruması, Atatürk' ün Türk halkının işidir. Şüphesiz ki, Türkiye'de giriştiği derin ve geniş inkılaplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha başarı ile gösteren bir örnek yoktur.
  (John F. Kennedy, ABD Başkanı)
  Mustafa Kemal Atatürk, kuşkusuz 20. yüzyılda dünya savaşından önce yetişen en büyük devlet adamlarından biri, hiçbir millete nasip olmayan cesur ve büyük bir inkılapçı olmuştur. (Ben Gurion, İsrail Başbakanı, 1963)

  (tobkz: Mustafa Kemal Atatürk )
  0 0
 • Shell Shock Hali

  Dünya Savaşları sırasındaki askerlerin olaylara karşı verdiği tepkiyi tanımlamak için kullanılan ifadedir. I. Dünya Savaşı sırasında kullanılan topların patlama seslerinin o dönemdeki diğer savaşlarından çok daha yüksek olmasından dolayı yarı askerlerin aklını yitirmeye yakın olan bir ruh halidir. Bunun yanındaki tüm tramvatiksavaş psikolojisine verilen isimdir.
  Konu ilginizi çektiyse eğer 4 partlık şu videolar tavsiye edilir  0 4
 • Tarihi Olaylar Şikayet

  Bu başlığı açmamın sebebi yazarı olduğumuz ve katkıda bulunmaya çalıştığımız tarihi olaylar sözlüğünün kalitesini korumaktır. Şöyleki şahsım adına sözlükte kurulduğu ilk günden itibaren elimden geldiğince saygı çerçevesinde görüşlerimi dile getirmeye çalışıyorum. ve benim gibi birçok tarihi olaylar sözlük yazarının aynı düşüncelerde olduğunu görüyorum. bu platformu bir tık ileriye taşımak veyahut site yöneticilerinin anket özelliğini getirene kadar bu başlık altında; sitedeki rahatsız olduğumuz konuları din, dil, ırk ayrımcılığı yapanları, burada ergen kafasıyla klavye delikanlığı yapanları, tarihi olaylar statüsüne girmeyecek başlıkları açanları, ve küfür veya uygunsuz içerikleri paylaşanları şikayet etmek için açtım. saygılarımla
  0 1
 • Büyük Veba Salgını

  Tarihteki birçok savaşı cebinden çıkarmış bir felakettir. Şöyleki 1347-1351 yılları arasında yaşanan bu veba salgınında 100 milyona yakın kişi hayatını kaybetmiştir.
  0 0
 • Tarihin Bilinmeyenleri

  Londra belediye Başkan'ı boris Johnson Osmanlı devletinin son içişleri bakanı Ali Kemal'in öz torunudur.
  0 0
 • en başarılı türk filmleri

  herşey çok güzel olacak
  0 0
 • Yggdrasill

  @bjornzkan harika eline sağlık
  0 0
 • Tarihin En Silik Kahramanları

  Manisa Tarzanı: Kurtuluş Savaşı'na katılıp İstiklal madalyası almaya hak kazanmış adı çok duyulmamış bir kahramandır. Aynı Zamanda çevreye olan dostluğuyla tanınır. Hayatını Manisa ilini ağaçlandırmaya adamış şahsiyettir.(bkz:Manisa Tarzanı)
  0 0
 • Tarihin En Meşhur Mafya Babaları

  El Chapo'yu da unutmamak gerekir. Kendileri hapishanelerden kaçışları ile meşhurdur. Son günlerde de IŞİD lideri El Bağdadi'ye uyuşturucu ticaretini engellediği gerekçesiyle "Kalbini ve dilini kopartacağım" demiştir.
  0 0
 • tarihi kişilerin kafamızı allak bullak eden sözleri

  İnsanoğlunun yarattığı sorunları Tanrı çözmez...
  Dalay Lama
  0 0
 • II. Abdülhamid'in Osmanlı Devleti'ne Kazandırdıkları

  Kuruluşundan çöküşüne kadar Osmanlıya en fayda sağlayan devlet adamı olmuştur. Ne Fatih, ne Kanuni ne de Yavuz Sultan Selim bana göre bir II. Abdülhamid etmemiştir. Sebebine gelecek olursak da Osmanlı'nın çağa ayak uydurması için çalışan ve icraatta bulunan tek padişah olmuştur. Başa geldiğindeki Osmanlı'nın durumu göz önüne alın bu adam 16. yy'da da gelse yine aynı mentalitede yaklaşırdı. Kardeş katli yaparak, topraklar fethetmeye çalışarak zaman kaybetmezdi bana göre. Çünkü O çöküş dönemindeki Osmanlıya bile Batı'nın kültürünü alarak bir eylem yapmadı. Devlete Batı'nın gelişmişliğini örnek alarak bir çok yenilik yaptı. Bunlar neler mi diye soracak olursanız da buna bir bakın derim. ( http://www.tarihiolaylar.com/biyografiler/ii-abdulhamid-cv-138 )
  Kıymeti bilinmeyen ama benim gözümdeki tek Osmanlı padişahı kendileri olurlar.
  1 1
 • 2. dünya savaşında çizgi romanlar

  ellerinize sağlık efendim okurken bir hayli etkilendim @bjornzkan
  0 0
 • Baba Vanga

  Gerçek ismi Vangelia Pandeva Dimitrova olan bulgar ve kör kahindir. Kendisinin mistik güçleri olduğuna milyonlarca inanmıştır. Hayatını Bulgaristan'da, Kozhuh dağlarında geçiren baba vanga aynı zamanda fitoterapi alanında uzmanlığıyla bilinir. 20. yüzyılın Nostradamus'u olarak bilinen Baba Vanganın kehanetlerinden bazıları şunlardır;

  2014 - Kimyasal savaşların etkisi sebebiyle dünyadaki insanlarının çoğu deri kanseri olacaklar veya deriye bağlı hastalıklarına yakalanacak.
  2016 - Avrupa Nüfusu neredeyse yarı yarıya düşecek.
  2018 - Çin dünya çapında büyük bir ekonomik güç olacak.
  2028 - Petrol ve diğer yeraltı kaynaklarından ziyade yeni bir enerji kaynağı bulanacak. geliştirilecek.
  2033 - Kutup buzları gitgide eriyecek ve dünya okyanus seviyesi çıkacak.
  2043 - Müslüman dinine sahip bir devlet yeniden Avrupa'da tek güç olacak.
  2046 - Tedavi edilmeyecek hiçbir organ kalmayacak.
  2076 - Tüm dünyada "sınıfsız" komünizm sistemi yerleşecek.
  2084 - Doğa kendi kendini yenileyecek.
  2088 - Yeni üreyen bir hastalıkla insanlar saniyeler içinde yaşlanacak.
  2100 - İnsan tarafından yapılan bir Güneş, Dünya’nın karanlık tarafını da aydınlatacak.
  2125 - Macaristan’da, uzaydan sinyal alınacak bunula beraber insanlar tekrar Vanga’yı hatırlayacak.
  2130 - Uzaylılar gün yüzüne çıkacak ve onların önerisiyle su altında Koloniler kurulacak.
  2154 - Hayvanlar yarı insan halini alacak.
  2167 - 5. Din ortaya çıkacak.
  2170 - Dünyada büyük kıtlıkla kuraklık yaşanacak.
  2183 - Mars’taki koloni nükleer ulus haline gelip ve dünya'dan bağımsızlığını isteyecek.
  2201 - Güneş’teki termonükleer reaksiyon yavaşlayacak ve ısı düşecek.
  2256 - Sürekli aratacak uzay yolculuklarında dünya’ya yeni hastalıklar getirecek.
  2299 - Fransa’da İslam’a dinine karşı ayaklanacak.
  2304 - Dünyanın uydusu olan Ay'ın gizemi çözülecek.
  2480 - İnsan tarafından yapılan iki güneş çarpışacak ve Dünya tekrar karanlığa bürünecek.
  3797 - Ve Dünyanın sonu gelerek Dünya’daki tüm yaşam ölecek.
  0 1
 • Tarihten Günümüze Kadar En Başarılı Köşe Yazarları

  Acaba bu sözlük yazarlarının favori köşe yazarı kimdir? kimleri okur, kimleri takip ederler?
  0 0
 • Alan Turing

  Hayatının anlatıldığı filmin adı the imitation game: enigma'dır. İzlenmesi tavsiye edilir.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.