bjornzkan
İskandinav ve Asya kültürü meraklısı
En Beğenilen Yazar Sırası
:
9
Toplam Başlık Sayısı
:
6
Toplam Puanı
:
105
Toplam Giri Sayısı
:
63
Bu Ayki Puanı
:
-17
En Aktif Yazar Sırası
:
10
 • 2. dünya savaşında çizgi romanlar

  Bu yazımda 2. dünya savaşı sırasında oldukça popüler olan bir propaganda yöntemi olan çizgi romanlardan bahsedeceğim.
  Bu yöntem özellikle amerika tarafından kullanılsa da ( özellikle büyük buhran sırasında ve 2. dünya savaşının ateşli zamanlarında) miğfer devletler ve diğer müttefik devletlerde de sıklıkla kullanılmıştır. Ben amerika dan başlamak istiyorum. aslında 2. dünya savaşından önce de çizgiromanlar kullanılmaktaydı fakat özellikle
  Büyük buhran sırasında zaten canı sıkkın olan halkı biraz da olsa eğlendirebilecek, çoğu zaman siyasi içerikte olan fiyatı da makul seviyede olan çizgiromanlar basılmaya başlanmıştı
  1928 yılında Amazing Stories adlı yayıncı tarafından çıkarılan Buck Rogers isimli çizgi roman.


  2. dünya savaşı sırasında ise bir yandan savaşta olan amerika bu yönden de miğfer devletlere savaş açmış durumdaydı. Savaş Yazarları adı altında toplanan yayıncılar ve yazarlar gerek amerikan politikası hakkında gerek ise miğfer devletlerinin propagandalarını çürütmek amacıyla çizgi romanları araç olarak kullanmaktaydılar.

  Savaşın etkisi altında olan halkı bir nebze de olsa bu etkiden kurtarmak için eğlenebilecekleri ve de amerikan politikasını kavrayabilecekleri çizgi romanlar üretilmiştir. çizgi romanda altın çağ olarak adlandırılan bu dönemde Özellikle captain america, wondergirl ve superman önemli propaganda araçları olmakla birlikte captain marvel, batman, terror black ve daredevil gibi karakterler de propaganda aracı olarak kullanılmıştır
  İlk başlarda özel şirketler altında yapılan bu propagandaların yararını gören abd, özel superman, bir captain america kadar olmasa da kendi çaplarında çizgi romanlar yayınladılar


  temele inecek olursak bu propagandaların amaçları başlıca şunlardı;
  abd halkının düşmanlarını tanımasını sağlamak
  savaşın halk üzerindeki etkisini azaltmak
  miğfer devletlerini halk gözünde acımasız, katil statüsüne indirmek
  müttefik devletlerinin savaşının bir amacı olduğunu halka bildirmek
  miğfer devletlerin propagandalarını yalanlamak, çürütmek

  not: halihazırda çizgi romanın babası konumunda olan abd hakkında bilgi kolay bulunurken miğfer devletler ve diğer müttefik devletler hakkında bir araştırma gerekiyor. eğer sağlıklı kaynaklara ulaşırsam mutlaka ikinci, üçüncü bir part halinde yayınlarım)
  0 6
 • İsveç Tarihi

  Öncelikle antik isveçten başlamak istiyorum. bu bölümler oldukça kısa olacak.
  Bundan neredeyse 14.000 yıl önce, günümüzde isveç'in bulunduğu yer kalın bir buz kütlesi ile kaplıydı.
  İsveç'e ilk insan akımı milattan önce 8000-6000 arasında, buz çağının sonlarına doğru oldu
  bunun sebebi ise sıcaklığın artmasıdır. bu isveç'i yaşanabilir bir ülke haline getirmiştir.
  İlk isveçli insanlar taş çağında kıyı kenarlarında yaşayan balıkçılardan ve avcılardan oluşmaktaydı.
  milattan önce 4.000'lerde ise isveç, tarım ile tanıştılar. çiftçiler, taştan yapılma aletleri dönemin tarım aracı olarak kullanmışlardı.
  savunma ve avcılık içinse yine taştan yapılma silahlar kullanılmaktaydı. milattan önce 2.000'den sonra ise isveçliler bronzu nasıl kullanabileceklerini öğrendiler.
  bronz çağ dönemindeki isveçli ustalar bronzdan eşyalar yapmak konusunda ve el işçiliğinde oldukça yetenekliydi. Bronz çağda isveçliler atları ve iki tekerlekli arabaları kullanmaya başladılar.

  milattan önce 500 yılları civarında isveçliler bu sefer demir ile tanıştılar. demir çağı sırasında isveçte toplu yerleşimler baş göstermiş. ve ekonominin ve sosyal hayatın temeli tarım olmuştur.
  demir çağının ilerleyen zamanlarında İsveçliler ve romalılar iletşime geçmişler, romalılar isveçlilerden köle, kürk gibi şeyler alıp akdenizdeki varlıklı insanlara satmışlardır.

  Yarın veya ondan sonraki gün viking dönemi isveç'ini ele alacağım.
  0 2
 • halifelik

  devletlerin kendi çıkarları amacıyla ek bi destek olarak kullandığı sistem bence bir toprağı ele geçirmek için daha mükemmel bir yol bulunamazdı zaten "Allahın kelamını **** ülkeye yaymamız şart!" cümlesi bile binlerce müslümanı arkanda destek olarak bilmene yeter. Diğer müslüman ülkelerin bundan bir çıkarı olmadığını anlaması veya anlamalarının sağlanması, ayriyetten ingilizlerin vaadleri de bitimine sebep oldu bence
  0 0
 • Sözlük günden güne boşalıyor

  şahsen, sözlükte az ve öz yazarların olmasını çok ve troll yazarların olmasına tercih ederim.
  0 0
 • Yggdrasill

  Yggdrassil (Dünya Ağacı) iskandinav mitolojisinde odin'in yarattığı, kökleri çekirdeğe kadar uzanan ve 9 Dünya'yı birbirine bağlayan efsanevi bir ağaçtır ve ragnarok(kıyamet) günü geldiğinde surtr tarafından ateşe verileceğine inanılır. Bu dünyalar Asgard, vanaheim, alfheim, svaratalfheim, midgard, jotunheim, nidavellir, helheim ve muspelheim'dir.

  Asgard

  Asgard, gökyüzünde bulunan, norse tanrılarının çoğu tarafından korunan ve Odin ile Aesir kraliçesi Frigg'nın yönettiği dünyadır. (frigg iskandinav mitolojisindeki güzellik tanrıçasıdır ve ingilizcedeki cuma(friday) frigg'den gelmektedir) Asgard da çoğu tanrının kendi mekanı bulunması ile birlikte genel olarak savaş tanrılarından oluşan Aesir'in mekanıdır.
  asgard'tan midgard(ölümlüler dünyası)'a gökkuşağından bir yol vardır ve savaşta ölen vikinglerin bu yolu katederek asgardın içindeki valhalla'ya(cennet) gireceğine inanılmaktadır.
  Asgard'tan midgard'a uzanan yol

  heimdall ise asgard'ın bekçisidir ve 9 dünyayı da izleyebilecek gözleri olduğuna inanılmaktadır.
  Heimdall(temsili)
  0 2
 • Paris Kuşatması (845)

  bu yazımda vikinglerin 845'deki paris kuşatmasından bahsedeceğim. Öncelikle bu saldırıyı gerekli kılan sebeplerden bahsedeceğim.
  Franklar avrupada dönemin en güçlü krallıklarından biriydi hatta en güçlüsüydü bile diyebiliriz. Kral Şarlman'ın ölümünden sonra oğlu Louis krallığı 3 parçaya ayırmıştı ve bu olay ise günümüz fransa, almanya ve italya'sının temelini oluşturmuştu. Krallığın 3 parçaya ayrılıp zayıflaması ise vikingler için adeta bir piyango olmuştu.
  Kral Şarlman


  Şimdi ise kuşatmadan bahsedeceğim. mart 845'de 5000 dan fazla asker içeren 120 viking gemisi Seine nehrine ulaşır. Efsanelere göre ise bu kuşatmanın başında günümüz tarih dizilerinden viking'de de bahsedilen efsane savaşçı Reginherus bilindik adıyla Ragnar yer almaktaydı. Aslında ragnar daha önceden batı fransiya kralı dazlak karl (charles the bald) tarafından Frisya bölgesi ile ödüllendirilmişti ancak Ragnar o bölgeyi kaybetti. Viking ordusu seine nehrinde bir liman bölgesi olan Rouen'i yağmalayarak seine nehrine doğru ilermeye devam ederler. Bu yağma haberini duyan Dazlak karl ordusunu ikiye bölerek seine nehrinin iki tarafına yerleştirir. Viking ordusu diğerine nazaran daha zayıf olan frank ordusuna saldırarak orduyu adeta talan eder ve 111 askeri esir alarak viking tanrısı odin'i onurlandırmak ve geriye kalan frank ordusuna göz dağı vermek amacıyla seine nehrindeki bir adada asarlar.
  9. yüzyılda paris

  Vikingler Paskalya günü nihayet parise ulaşarak şehri yağmalamaya başladılar. Bir rivayete göre Viking asker kampında veba salgını vardı ve bir hristiyan esirin tavsiyesi üzerine ölüler hızlı bir şekilde gömülerek viking ordusu salgından kurtarıldı. Vikinglerin hızlı ve etkili ordularına karşı Franklar adeta çaresiz kalmışlardı. Ülke içindeki sorunlarla (halk ayaklanmaları, taht kavgası vb.) boğuşan dazlak karl çareyi fidye karşılığı kuşatmayı sonlandırmada bulmuştu. Viking ordusu 7.000 livre (yaklaşık 2,570 kilogram) ağırlığında altın ve gümüş fidye karşılığında kuşatmayı kaldırmıştı fakat ilerleyen dönemlerde 13 kez daha frankların fidye ödediği tahmin edilmektedir. Kuşatmayı kaldırdıktan sonra vikingler 9. yüzyıl fransa'sının önemli simgelerinden olan Sen(saint) Bertin manastırı dahil yollarına çıkan heryeri talan ederek topraklarına dönmüşler ve bu kuşatmanın son viking kuşatması olmayacağının da sinyallerini vermişlerdi.
  0 1
 • Kazıklı Voyvoda

  da vinci's demons da vlad ile ilgili bi bölüm vardı unutmadığım bi bölümde "tanrının ademoğlunu cezalandırmak için birçok yöntemi vardır, depremler volkanlar salgınlar be kanserlere gibi fakat bunların daha kötüsü olarak, tanrı moğolları, türkleri ve tatarları yolladı"
  0 0
 • 2. dünya savaşında çizgi romanlar

  @insearchofsunrise ne demek hocam, dediğim gibi siz yazdıkça bizim de yazasımız geliyor :)
  0 0
 • Sözlük Yazarlarının Yılbaşını Kutlarım

  ama müslüman yılbaşını k.... şaka şaka umarım diğer yılbaşı kutlamalarını da burda yaparız herkese mutlu ve tarihiolaylar sözlüklü yıllar dilerim :)
  0 0
 • Yggdrasill

  Midgard

  İskandinav mitolojisinde ölümlülerin yaşadığı dünya olan Midgard, kelime anlamı olarak orta dünya'yı ifade etmektedir. Bu adı almasının sebebi dünyanın ortasında bulunmasıdır. Daha önceki asgard bölümünde bahsettiğim üzere Asgard ve midgard arasında gökkuşağından bir yol vardır (bifrost). iskandinav mitolojisine göre Tanrılar Dev Ymiri kesmişlerdir ve etinden toprakları, kanından okyanusları kemiklerinden dağları, dişlerinden yamaçları, saçlarından ağaçları ve beyninden ise bulutları yaratmışlardır. Güneş, ay ve yıldızların ise Ymirin iskeletinden ayrılan kemiklerinden oluştuğu rivayet edilmektedir. Midgard ise, dünyayı tanrılar tarafından jotunheim devlerine karşı korumak için Dev Ymir'in kaşlarından yapmıştır.
  Ayriyetten, Midgard'ın etrafı aşılamayacak bir okyanus ile kaplıdır ve bu okyanusta Jörmungandr(Midgard Yılanı) bulunmakta. Jörmungandr hakkında konuşacak olursak;

  Jörmungandr, Odin'in kan kardeşi olan kötülük tanrısı loki ile dişi dev angrboda'nın çocuklarından biridir. Jörmungandr o kadar büyümüştür ki dünyayı sarmalamış ve kendi kuyruğunu yemiştir, diğer bir adı olan dünya yılanı'nı buradan almaktadır. baş düşmanı babasının üvey kardeşi olan thor'dur. bir rivayete göre jörmungandr kurtulduğunda dünya sona erecektir. diğer bir rivayete göre Ragnarok(kıyamet) günü Jörmungandr kurtulacak ve gökyüzünü zehirle kaplayacaktır. Thor, uzun bir kavganın ardından Jörmungandr'ı öldürecek fakat thor, jörmungandr tarafından zehirlenecek ve bu zehir okadar etkili ki, thor, sadece 9 adım attıktan sonra ölecektir.
  Bu kavgadan sonra mi
  Thor ve Jörmungandr'ın kavgası.

  Ayriyetten Jörmungandr tarihteki Ouroboros(kendini yiyen yılan) örneklerinden biridir.
  0 2
 • türkiyede petrol olmaması

  aklıma takılan sorulardan biridir hemen altımızdaki ülkeler petrol kaynarken nasıl olurda türkiyenin güney doğu bölgesinde birkaç istisna hariç petrol olmaz? (gerçi olmaması da iyi demokrasi filan gelir başımız ağrır)
  0 1
 • iz bırakan film replikleri

  "hepiniz koca bir pisliksiniz. neden biliyor musunuz ? çünkü hiçbirinizin ne olmak istediğinize dönük, bir iç güdünüz bile yok. benim gibi insanlara ihtiyacınız var, benim gibi insanlar gerekli. ben olmadan bir hiçsiniz. böylece parmağınızı uzatıp "hey, işte kötü adam" diyeceksiniz. peki bu sizi ne yapıyor ha, iyi adam mı ? siz iyi değilsiniz. ben, her zaman doğruyu söylerim. yalan söyleyen sizlersiniz. pekala, kötü adama iyi geceler dileyin. hadi!" -al pacino (scarface)
  0 0
 • Behiç Erkin

  1876–1961 yaşamıştır hayatı baştan aşağı başarılarla doludur diyebiliriz aslında ilk olarak Sevkiyatlardan sorumlu komutan olarak görev yaptığı Çanakkale savaşında büyük emeği geçmiş ve Kurtuluş savaşımızın kazanılmasında büyük rol oynamıştır. Ayriyetten "Demiryollarının Babası" olarak bilinen Erkin Devlet Demiryollarının kurucularından olmakla beraber Milli İstihbarat teşkilatının da fikir babalarındandır. Atatürkün yakın dostu ve silah arkadaşı olan Erkin II. Dünya Savaşı sırasında paris büyükelçiliğinde çalışmış ve Necdet Kent ile 20. 000 yahudiyi soykırımdan kurtarmışlardır. Yahudilere türk pasaportu çıkaran erkin temel türkçe cümleleri öğreterek nazilerin elinden kurtulmalarını sağlamış ve 20. 000 yahudiyi türkiye'ye getirmiştir. Günümüzde pek fazla bilinmesede gerçekten önemli kişiliklerden birisidir bence. ayriyetten behiç erkin'in torunu olan emir kıvırcık'ın yazdığı "Büyükelçi" eserini de okumanızı öneririm
  0 0
 • Dünya Tarihi Oyunu

  benide yazabilirsiniz
  0 0
 • Thomas Edward Lawrence

  thomas edward Lawrence 16 Ağustos 1888'de Galler'in caernarvonshire şehrinde doğdu. Lawrence ingiliz ordusuna hizmet etmiş, ingilizlerin ortadoğu ilişkilerine dahil olmuş ve Büyük arap isyanınında önemli rol oynamıştır bu yüzden arabistanlı lawrence olarak da tanınır.
  t.e lawrence 1911-1914 yılları arasında britanya müzesi için karkamış, fırat nehrindeki kazılarda arkeolog olarak aktif rol oynadı. 1. dünya savaşı başladıktan sonra ise ingiliz istihbarat birimine girdi. İlk görev yeri olarak Kahire'de ingilizler için istihbarat servisinde çalıştı, daha sonraları ise
  arap faaliyetlerini rapor etmek için arap çöllerine yollandı. Lawrance Mekke şerifi hüseyin oğlı emir faysal'ın türklere karşı olan isyanına irtibat subayı olarak katıldı ve Türklere karşı gerilla mücadelelerine önderlik etti. Akabe'deki zaferinden sonra Lawrence ve emrindeki kuvvetler İngiliz generali Allenby'ın kudüs seferine yardım ettiler.
  1917'de Dera'da yakalanan lawrence işkenceye ve cinsel istismara maruz kaldı. Bu olaylar ise hayatında asla iyileşmeyecek yaralara sebep oldu. 1918'de Lawrence Kral 5. george tarafından yarbaylığa yükseltildi ve aynı zamanda üstün hizmet madalyası ile ingiliz yüksek şövalyeliğine layık görüldü fakat kendisi arap bağımsızlığındaki rolünden dolayı kazandığı ödülleri reddetti
  Lawrence arap bağımsızlığının sadık bir savunucusu olmakla birlikte daha sonraları ismini değiştirerek özel yaşamına devam etmiştir. Özel hayatı boyunca bir dönem yazarlıkta yapan lawrence "bilgeliğin yedi sütunu" adlı kitabın da yazarıdır ayriyetten kendisi "arabistanlı lawrence" adlı filme de konu olmuştur. Siyasi ve askeri başarılar ile dolu bir hayatı olan lawrence İngiltere'de geçirdiği bir motorsiklet kazasında yaralandı ve 6 gün sonra 46 yaşında hayata gözlerini yumdu.
  1 0
 • 2. dünya savaşında çizgi romanlar

  şu gelecek birkaç gün içinde diğer devletlerin (önceliğim japonya) çizgi roman türündeki propagandalarını araştıracağım cumartesiye yeni bir part girebilirim umarım
  0 0
 • Avrupanın İnteraktif Tarih Haritası

  ben şuanda milattan önce 900'ü yavaştan çevirmeye başladım
  0 0
 • Hitler'e Sordunuz Mu?

  hocam ygs'den sonraki ilk işim kitabınızı temin etmek olacak.
  0 0
 • Yggdrasill

  Vanaheim


  Vanaheim, kelime olarak Vanir Diyarı anlamına gelmektedir bu yüzden ilk olarak vanirleri tanıtmak isterim.

  Vanirler, Aesir ile birlikte iskandinav mitolojisindeki ikinci
  tanrı kabilesidir. Sağlık, Bereket ve Büyü konusunda yetenekleri vardır
  Bilinen vanir tanrılar ise Njörd ve kızları Freyr ile freya'dır.

  Vanaheim, Vanir tanrılarının mekanıdır. Vanir tanrıları genellikle doğa, bereket, büyücülük ve geleceği görme yetenekleri ile tanınırlar. Hakkında fazla bilgi olmamakla beraber diyarın tam tasviri de yapılamamaktadır.
  Aesir'ler ile yapılan savaşta yenilmişler ve Aesir'in alt kabilesi olmuşlardır
  Bereket tanrısı Njord ise bu savaşın sonucunda kızları freyr ve freya doğuya giderek Aesirlerin
  esiri olmuştur. Bu sebeple Vanaheim'in Asgardın batısında bir yerde olduğu düşünülmektedir.
  Bir hikayeye göre Tanrılar tanrısı odin Gagnráðr adını alarak
  bilge dev Vafþrúðnir'e gider ve bir soru sorar. Soru ise Tanrı Njörd ün nereden geldiğidir.
  eğer doğru yanıtlarsa Vafþrúðnir birçok tapınak ile ödüllendirilecektir
  Bilge dev Vafþrúðnir Tanrı njörd ün vanir diyarı (Vanaheim) geldiğini söyler ve
  kanıt olaraksa aesir-vanir savaşını gösterir ve njörd'ün aesir'lere esir olduğunu söyler
  ve bir kehanet ortaya atarak Ragnarok(kıyamet) günü Njördün esaretten kurtuluacağını
  ve bilge vanir olarak geri geleceğini söyler
  0 2
 • Yggdrasill

  akşama doğru insanlar diyarı midgard hakkında bir bölüm daha paylaşacağım
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.