suryon
Tarihini bilip tarihte kalmayanlar geleceğe damga vuracaklardır.
En Beğenilen Yazar Sırası
:
65
Toplam Başlık Sayısı
:
0
Toplam Puanı
:
5
Toplam Giri Sayısı
:
3
Bu Ayki Puanı
:
0
En Aktif Yazar Sırası
:
81
 • Tarihteki Hangi Kişinin Bugün Olmasını İsterdiniz?

  Leonardo Da Vinci de değeri zamanla anlaşılanlardan. Bugün yaşasaydı çok daha ilerideydik.
  (bkz:leonardo da vinci)
  0 0
 • Tarihteki Hangi Kişinin Bugün Olmasını İsterdiniz?

  Nikola Tesla
  (bkz:Nikola Tesla)
  0 1
 • Nikola Tesla

  evet okumuştum ama buradan da girmek istedim :) @insearchofsunrise
  0 0
 • Nikola Tesla

  Evet okumuştum müthiş bir yazı. Ayrıca Tarihiolaylar'da Tesla'ya verilen değer de çok güzel. Umarım devamı gelir. @insearchofsunrise
  0 0
 • Leonardo Da Vinci

  Dünya'nın Nikola Tesla ile birlikte değeri anlaşılamamış ve icatları yüzyıllar sonra değerlendirilebilmiş yazar, ressam, mucit, kaşif. Uçağın çizimlerini yaptığı, günümüzdeki modern savaş araçlarını tasarlayıp Floransa şehir devletinin talebi üzerine icat ettiği de belgelenmiştir. Ancak yine Tesla gibi dış baskılar, gizli teşkilatlar ve dünya düzenine aykırı biri olması onun da önünü tıkamıştır. Eğer bu gibi insanların önü açılmış olsaydı şu an belki de 300 yıl öndeydik...
  0 0
 • Pablo Escobar

  Dünyanın gelmiş geçmiş en azılı suçlularından biri olarak kabul edilen Escobar'ın 21 yaşına kadar güçlü bir iş hayatı olmamıştır. O yaşa kadar sigara, elektronik gibi pek çok şeyi kaçıran Escobar'ın şansı (veya dünyanın şanssızlığı) Şili'de Pinochet'in kokain tarlalarını yakması ve herkesi öldürmesiyle başlar. Oradan kaçmayı başaran üreticilerinden biri Kolombiya'da Escobar'la tanışır ve gramının 10 Dolar olduğunu öğrenen Escobar'ı etkilerler. Escobar böylelikle işe başlar ve herkese rüşvet vererek işlerini yürütür ve dünyanın en zengin suçlusu olur.
  Etkileyici olaylarından birkaçı şudur:
  - Hapse girer, tahliye edilmesi halinde Kolombiya'nın dış borcunu sileceğini bildirir.
  - Halkı etkiler ve parlementoya girer. Robin Hood olarak adlandırılır ve tüm halka paralar dağıtır.
  - Kaçışları sırasında üşüyen kızını ısıtmak için 2 milyon dolar parayı ısınmak için yakar.
  - Devletin tüm delilleri ele geçirmesi ve suçluluğunu tespit etmelerinden sonra bir örgüt ile anlaşıp ülkenin en temel adalet sarayına eylem düzenlemeleri sonucunda 2 milyon doları örgüte vereceklerini söyler. Örgüt adalet sarayını ve delil odasını yakar ve içindeki tüm adli görevlileri öldürür.
  - Her yerde bombalar patlatır ve halka öldürülen polis başına para öder. Polisin rütbesine göre polis başına 1 milyon dolara kadar para verir.
  - Ülkede savaş ortamına yol açar ve devleti kendisiyle anlaşmasına ikna eder. Devlete şartı şudur: Kendi özel hapishanesini inşa edecektir, hapishanede kendi elemanları olacaktır ve polis veya asker hapishanenin 3 kilometre uzağına kadar gelebilecektir, hapishaneye giriş çıkış yapan hiçbir araç detaylı aranmayacaktır. Devlet bunu kabul eder ve Escobar için "hapis hayatı"(!) başlar.
  - O kadar çok para kazanmıştır ki sırf paraları bantlamak için ayda 2500 dolar harcar, günde 500 milyon $lık kokain ticareti yapar, toplam değeri tek başına 50 milyar $'ı bulmuştur.
  --- Son olarak okumuş olanlara karşı hırsını anlatan en meşhur sözünü söyleyelim: "Okuyamadım ama onları zehirleyebilecek güce sahibim. Bu her şeyi açıklıyor"
  0 0
 • Nikola Tesla

  Pekçok önemli buluşu bularak, zamanında rant kazanma savaşına yenik düşen ve değeri günümüz dünyasında yeni yeni anlaşılan önder mucit. Olay şöyle olur: JP Morgan Edison'un "Doğrudan Akım"ını (DC) destekler. Nikola Tesla "Alternatif Akım"ın (AC) daha iyi ve kullanışlı olduğunu keşfetmesi ve inandığı şey uğruna Edison'dan ayrılıp Westinghouse'un maddi desteğiyle çalışmalara başlamasıyla Amerika AC mi DC mi bunu tartışır. Tüm ülkede hem Tesla hem Edison kendi savlarını sunmak üzere insanlara açıklama yapmaya ve turlar düzenlemeye başlarlar. Halkın, Tesla'nın AC'sini desteklemesi üzerine Edison'un DC'si saf dışı kalır. Ancak JP Morgan saf dışı kalmaz ve Westinghouse'u borsada yarattığı bir manipülasyonla bitirir. Tesla'nın patentlerine yok pahasına sahip olur ve AC artık JP Morgan'ın malıdır. Tesla'nın yoğun çalışmaları sonuç vermiştir Tesla olaydan memnundur ancak Westinghouse'un kendisini her şartta desteklemesine rağmen bunun sonucunda batması onu da olumsuz etkiler. JP Morgan sonunda General Electric'i kurar ve ülkedeki tüm elektrik türevi ürünlerden hem GE hem de AC patentleri sayesinde büyük servet elde eder.
  Tesla'nın diğer projelerine gelince; kablosuz elektrik ağından ışınlanmaya kadar pek çok alanda gelişme kaydettiği söylenen Tesla'nın bu icatları zamanın rantına yenik düşer ve elektrikten henüz nemalanmaya başlayan para babaları önce bundan büyük para kazanma peşindelerdir. Kablosuz elektik konusunda ilk başta JP Morgan'ın desteğini bulan Tesla sonrasında bunun hem maliyetli olması hem de rant sağlamaması bir halk hizmeti olmasının anlaşılması durumunda para babalarının desteğini kaybetmiştir. Yine her zaman olduğu gibi maddi kazançtan çok halkın çıkarını gözetenler (Tesla) para kazancını herşeyin ötesinde tutan para babalarının (JP Morgan) karşısında yenilmişlerdir ve buluşları 100 seneden fazla bir süre geçmesine rağmen halen gerçekleştirilememiştir.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.