luzinmayrilicin
Dinler ve devletler olmasaydı gezegenimiz daha güzel bir yer olabilirdi...
En Beğenilen Yazar Sırası
:
15
Toplam Başlık Sayısı
:
9
Toplam Puanı
:
87
Toplam Giri Sayısı
:
21
Bu Ayki Puanı
:
-11
En Aktif Yazar Sırası
:
16

luzinmayrilicin Sözlük Seceresi

 • avokado

  süper bilgi teşekkürler.
  0 0
 • 1979 İran İslam Devrimi

  uzun ara verdim o yüzden bugün birkaç bölüm daha ekleyeceğim.

  bölüm 3: Kuzey iran rusya'nın, batı iran ingiltere'nin. Adını da dağlara yazdım yarim Kaçar'ım...

  20. yüzyılın başlarında Kaçar hanedanındaki yönetimdeki boşluk,yabancı ülkelere tanınan imtiyazlar, ülkede petrolün bulunması, rusların bölgenin topraklarına göz dikmesi, ülkedeki feodalizme benzer yapı derken ingilizlerin petrot sevdalısı desteğiyle 1906 yılında İran'da meşrutiyet ilan edildi. İlan edilen bu meşrutiyetle beraber iran birdenbire liberal, zamanının örneklerine göre çok ileride bir anayasaya sahip oldu. Devrim niteliğinde olan bu meşrutiyetle iran ilk anayasasını ve ulusal parlamentosunu ortaya çıkardı. Hatta bu anayasa o kadar fazla kapsamlıydı ki ülke sınırları içerisinde yaşayan etnik gruplardan Hristiyanlar, Zerdüştler ve Yahudiler bile resmi olarak tanınmışlardı.
  Bu meşrutiyetin ilanıyla Nasıreddin Şah ve akabindeki Muzaffereddin Şah Kaçar hanedanlığı üyelerinin sahip olduğu ülke artık yoktu. Hiç bir meşrutiyetin kolay olmadığı gibi bu meşrutiyette kolay olmadı 1911 yılına kadar Muzaffereddin Şah Kaçar meşrutiyeti bir kabullenemedi, kaldırmak istedi yapamadı, rusların desteğini alarak hatta ve hatta kuzey iranı rusyaya vermesine karşılık bu harekete engel olamadı ve çareyi rusyaya kaçmakta buldu.
  1911’den 1920’lere kadar I. Dünya savaşının etkisiyle Kaçar hanedanı zor dönemler geçiriyordu. 140 yıldır ülkeyi yöneten Kaçar hanedanı Birinci Dünya Savaşı’nda İngiliz ve Rus askerlerinin işgal hareketlerini takiben iyice zayıflamış; ulema ve ordu saflarında yönetimde değişim istekleri ve içten içe dış kuvvetli ayaklanmalar kendisini göstermeye başlamıştı. Ülkede bu değişim beklentisini yönetebilecek ve harekete geçirecek tek oldu ise ülkenin tek düzenli yönetim birimi olan Kazak Tugayı ordusuydu.
  Kazak Tugay’ının en konuşulan ismi ise komutan Rıza Han’dı. Rıza Han dönemin en düzenli biriminin etkili karakteri olarak o dönemdeki siyasetin önemli düşünürlerinin desteğini almıştı. Ama bu iş öyle içerden gıcırdanmalar, hareketlenmeler ile olacak iş değildi dışarıdan bir destek gerekiyordu. O da tabiki büyük sömürge imparatorluğu İngitere'ydi.
  0 1
 • Tarihte yok artık diyeceğimiz olaylar

  Fransa'da Frau Troffea adındaki bir kadın Strasbourg sokaklarında yaklaşık 6 gün tutkulu bir biçimde dans ederek, tarihte 'Temmuz 1518 Dans Hastalığı' adını alacak bir olay başlatmıştır. Bir ay içinde sayıları 400'ü bulan hastaların bazıları kalp krizinden, bazıları felçten, bazıları ise yorgunluktan ölmüştür.
  0 0
 • Gelmiş Geçmiş En Büyük Vatan Hainleri

  Kaynak olarak gösterebileceğim en iyi bu var merak edenler http://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/seyh-said-isyani-108 buradan bakabilir. Vahdettin konusuna gelince artısı mı fazla eksisi mi fazla tartışılır. çok iyi niyetli bakmıyorum kendisine karşı.
  0 0
 • Gelmiş Geçmiş En Büyük Vatan Hainleri

  @Mstftnrykl aynen yanlış yazmışım. düzelttim. uyarı için sağol
  0 0
 • Gelmiş Geçmiş En Büyük Vatan Hainleri

  Niye gaza geldim bilmiyorum ama enteresan isimler çıkacak gibi duruyor. Siftahımı yapıyım ben neler gelecek merak ediyorum.
  Herkesin bildiği ama belirli bir kesimin hala ısrarla kabul etmediği isimdir benimkisi.
  Vatan hainliğinde nişan verilcek isim Şeyh Sait'dir. çıkarmoş olduğu isyanının etkileri günümüzün doğusunda halen hüküm sürmektedir.

  0 0
 • Büyük Veba Salgını

  Tarihteki birçok savaşı cebinden çıkarmış bir felakettir. Şöyleki 1347-1351 yılları arasında yaşanan bu veba salgınında 100 milyona yakın kişi hayatını kaybetmiştir.
  0 0
 • Matteo Renzi

  İtalya'nın bu zamana kadar ki en genç başbakanı olarak tanınmaktadır. İngilizcesinin kötü olması sebebiyle halkı kendisiyle dalga geçmektedir. Sadece halkı değil kendisi de bu durumla dalga geçebilecek mizaca sahiptir. http://www.tarihiolaylar.com/gundem/italya-basbakani-matteo-renzi-den-turkce-esprisi-1268
  0 0
 • 1979 İran İslam Devrimi

  Bölüm 2: pardon orası ortadoğu mu? varsa bir petrolünüz alırım

  Zerdüşlük’ten İslamiyet’e İran geçen 20. Yüzyıla kadar birçok devletin egemenliğinde olmuştur. Fakat 20. Yüzyılın tüm dünyayı etkileyip İran’ı etkilememesi olmazdı tabi. 17. Yüzyıldan 20. Yüzyıla kadar olan sürede batı’nın reform, rönesans ve sanayi devrimi ile gelişip değişen dünyası anca gelmişti kaçar hanedanına. Tabi bu arada 20. Yüzyılın başlarındaki osmanlı imparatorluğunun sona yaklaştığını es geçmemek gerek. Özellikle sanayi devrimiyle beraber emperyalizm sistemi baş göstermiş, ülkelerin doğal rezervleri oldukça önemli bir konu haline gelmişti. Bununla beraber de tarih sahnesinde ‘great game’ya da ‘büyük oyun’ olarak anılan strateji oynanmaya başlandı.
  Neydi bu Great Game, başta İngiltere (Büyük Britanya) ve Çarlık Rusya olmakla beraber, Almanya ve Fransa arasında Osmanlı İmparatorluğu toprakları, Orta Asya ve Uzak Doğu ülkelerinin topraklarını elde etme çabasıydı. Bunu da sanayi devrimine bağlayacak olursak değerli topraklara sahip olan ortadoğu emperyalist güçlerin en sevdiği pastası oluverdi. Bu pastanın bütün dilimlerinde pay sahibi olmak isteyen devletlerce ortadoğu’nun bitmek bilmeyen çilesi başlamış oluyordu.
  Peki bu durum iran’ını yani dönemin kaçar hanedanı’nı nasıl mı etkiledi? 20. Yüzyılın başlarında zaten bir otorite boşluğu ve yönetimsel sıkıntıları olan kaçar hanedanında kırsal bölgelerde hala feodal bir yapı hüküm sürerken kentlerde ise küçük ama tehlikeli burjuvazi hava vardı. Bu grubun içinde mollalar, ulemalar ve çarşı esnafı olarak adlandırılan gruplar kendi içlerinde bir anda örgütlenip tehlike yaratabiliyorlardı.
  Ortadoğu’da kıymetli topraklara sahip olan fakat yönetim yapısı aşure gibi olan kaçar hanedanı’nda yanı iran’da büyük oyun’un oyuncuları teker teker devreye girmeye başladı. Ülkede petrol rezervlerinin olduğu 1900’lerin başında öğrenilince ne oldu dersiniz ülke isyandan geçilmez oldu. Koskoca pers krallığının torunları bu duruma dayanamıyor ülkenin yönetiminde bu kadar sıkıntının yaşanmasına akıl almıyordu.
  Size en basit bulmacayı söylüyorum bir bölgede petrol varsa halayın başını kim çeker dersiniz? tabiki de Büyük Sömürü Krallığı (İngiltere)...
  Çünkü neydi emperyalizm sömürmekti...batı onu çok iyi bilirdi...
  0 4
 • 1979 İran İslam Devrimi

  Orta doğunun en etkili isimlerinden birisi olan iran’ın nereden nereye dedirtecek tüm dünyaya damgasına vuran 1979 İslam Devrimi’ne girişine; medeniyetin başladığı coğrafya olan mezopotamya bölgesindeki iran’nın tarihinden başlayarak anlatmaya başlayacağım.

  Bölüm 1: zerdüştlük'ten islam'a:

  Bundan 2500 yıl öncesinde bölgedeki önemli güç olan Persler, Akamanış Hanedanı'nı kurucusu Büyük Kirüs zamanında oldukça parlak yıllar yaşıyorlardı. Buna bir de Büyük Kirus’un MÖ 539 yılında, Babillileri yenmesi eklenince persler giderek devleşiyordu. Bu da yetmiyor Büyük kirus'un Babil halkı için "adalet, merhamet ve yüce gönüllülük ile muamele etmeye kararlı" olarak sunduğu anıt yazısı tarihe damgasını vuruyordu. Sebebi ise bu anıt yazının günümüzün en eski ‘insan hakları sözleşmesi’ olarak kabul görmesiydi.

  Günümüzdeki İran halkı Büyük Kirus’un varisleri olarak sadece medeniyet çatışması yaşayan ve petrol zengini bir ülke olarak görülmekten de oldukça rahatsız. Çünkü bu denli büyük bir imparatorluğun soyu olmak bunu gerektirirdi. İnsanlığa, bilime ve edebiyata katkılarının dünya tarafından hatırlanmaması ve onların kültür çatışması yaşayan bir devlet olarak görülmesi kimi olsa rahatsız ederdi zaten.

  Her ne ise bu dünyanın sultan süleymana’a da kalmadığı gibi Büyük Kirus’a da kalmadığı görüldü. Ve bölge işgallere doyamadı. Buradaki işgallerin kronolojik geçişlere (tobkz: iran ) veya http://www.tarihiolaylar.com/ulkeler/iran-136 buradan bakabilirsiniz.

  Bunlar işin devlet boyutlarıydı. Asıl önemli konu ise tarihten beri süre gelen insanın maneviyatı idi. Bu maneviyat duygusu özünde din duygusu da... Persler zamanında bölgede Zerdüştlük hakim olmuştu, hatta persler Zerdüştlüğü resmi din olarak kabul etmişti. Fakat Zerdüştlükten sonra da Emevilerle beraber M.S. 630'larda Müslüman Arap akınlarının olduğu bölge islam dini ile bütünleşmeye başladı...
  0 6
 • 1979 İran İslam Devrimi

  1979 yılında Orta Doğu'nun en etkili ülkelerinden biri olan İran'ın İslam Devrimi elim yazdığınca ve dilim döndüğünce sizler paylaşacağım arkadaşlar. Ben de sözlükteki bu akıma uyarak tarihe damgasını vuran bu olayı bölümlerle sizlere aktaracağım.
  0 0
 • Tarihi Olaylar Şikayet

  Bu başlığı açmamın sebebi yazarı olduğumuz ve katkıda bulunmaya çalıştığımız tarihi olaylar sözlüğünün kalitesini korumaktır. Şöyleki şahsım adına sözlükte kurulduğu ilk günden itibaren elimden geldiğince saygı çerçevesinde görüşlerimi dile getirmeye çalışıyorum. ve benim gibi birçok tarihi olaylar sözlük yazarının aynı düşüncelerde olduğunu görüyorum. bu platformu bir tık ileriye taşımak veyahut site yöneticilerinin anket özelliğini getirene kadar bu başlık altında; sitedeki rahatsız olduğumuz konuları din, dil, ırk ayrımcılığı yapanları, burada ergen kafasıyla klavye delikanlığı yapanları, tarihi olaylar statüsüne girmeyecek başlıkları açanları, ve küfür veya uygunsuz içerikleri paylaşanları şikayet etmek için açtım. saygılarımla
  0 1
 • Demirtaş-Lavrov Görüşmesi

  Arkadaşlar nedense burnuma kötü kokular geldi o yüzden sizlerle bu görüşme ile ilgili tezimi paylaşmak istedim. Bugün yapılan demirtaş-lavrov görüşmesi rusya ile ilişkilerin bu raddede iken ne kadar iyi niyetli olduğunu sorgularım. Yıllar 24 Aralık 1979'u gösterdiğinde Afgan-sovyet savaşı başlamıştı ya hani sovyetler marksist hükümetin daveti üzerine afganistana girmişti ya hani o zamandan beri afganistan bu halde işte. beğenmediğimiz bugün teröristlerin yuvası olduğu afganistanda insan eğitimi üzerinde neler yapılıyordu bir bilseniz. üniversitelerde afgan kadınları ile erkeklerin yarışı söz konusuydu. Amerikanın Irak'a demokrasi getirmesi varya işte öyle bir şey bu olay. Daha düne kadar sempati duyduğumuz Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'den uçak düşürülmesi olayından sonra herkes nefret eder oldu. adam haklı veya değil onu tartışıyorum şuanda sadece ilişikiler bu seviyede iken bu zaman kadar ülkemizin doğusundaki dökülen kanlar Rusya'nın zerre umrunda değilken ne oldu bu kriz sürecinde demritaşla bu brunch keyfi mantığım oturmadı kusura bakmayın. Türk-kürt çalışması bu zamana kadar değersiz görülürken demirtaş kimdir Suriye konusunu da masaya yatırdık ifadeleri yer alıyor görüşme detaylarında. Biraz akıl biraz ihsan rica ediyorum hakkaten. Dünya devletlerinin çıkar oyunları şimdide ülkemize mi geldi. 25 senedir neredeydiniz. Orta doğunun kirli tuzaklarının sınırlarını genişletme politikasıdır bu başka bir şey değil. Hala daha ülkemizdeki belirli zihni sihirler varki dünya yansa ülkemize zeval gelmez diyorlar ya türkiye piyondan başka bir halt değildir bu kadar net. Hatta ve hatta bana kalırsa bu kadar çok ayrılıkçı görüşün olduğu ülkenin belinin bükülmesi o kadar çok kolaydır ki saniyesinde iç savaş olur ertesi günde ülke paylaşılır a dostlar hiç merak etmeyin. ama biz ne deriz biz türkiye'yiz, biz koskocaman türkiye'yiz, biz dünyanın en büyük ordusuna sahip 10. ülkeyiz. Adama inş canım ya diyerek bakarlar haberiniz yok. kirli oyunların patronajları var ya bu ülkeden korkuyorlar mı. Bırakın bu istanbul'un fethi kafasını. Gün gelir adama bir türk sözüyle karşılık verirler; ülkeni verirsen ekime vermezsen kasıma...
  0 4
 • Tarihin En Meşhur Mafya Babaları

  El Chapo'yu da unutmamak gerekir. Kendileri hapishanelerden kaçışları ile meşhurdur. Son günlerde de IŞİD lideri El Bağdadi'ye uyuşturucu ticaretini engellediği gerekçesiyle "Kalbini ve dilini kopartacağım" demiştir.
  0 0
 • Donald Trump

  Amerika Birleşik Devletleri'nin Cumhuriyetçi başkan adayıdır. Kendisi İslam karşıtı görüşleriyle şimdilerde dikkat çekmeye çalışmaktadır. Siyaset dışında, yöneticilik, girişimcilik ve yazarlık tecrübesi de bulunmaktadır.
  0 0
 • film tavsiyesi

  John Malkovichin'in hayatının anlatıldığı aynı zamanda filmin isminin de John Malkovich olduğu filmi tavsiye ederim.
  0 0
 • Tarihin İlkleri

  Tarihteki ilk Mc Donalds restoranı 1948 yılında Kaliforniya'nın Ser Bernardino şehrinde açılmıştır.
  0 0
 • Osmanlı Tarihinde İlkler

  Osmanlı devletinin Rumeli'deki ilk üssü Çimpe Kalesi'dir.
  0 0
 • Tarihin Bilinmeyenleri

  Londra belediye Başkan'ı boris Johnson Osmanlı devletinin son içişleri bakanı Ali Kemal'in öz torunudur.
  0 0
 • Muhsin Rezai

  İran'ın Alınan Kararların Uygunluğu Konseyi Sekreteri'dir. En son yaptığı açıklamada da terör örgütü IŞİD'den Türkiye'ye giden ihracat yollarının fotoğraflarının kayıtları olduğu yönde iddiaları ortaya atmıştır.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.