romacumhurbaskani
Tarih &Sosyoloji
En Beğenilen Yazar Sırası
:
19
Toplam Başlık Sayısı
:
41
Toplam Puanı
:
61
Toplam Giri Sayısı
:
69
Bu Ayki Puanı
:
61
En Aktif Yazar Sırası
:
21

romacumhurbaskani Sözlük Seceresi

 • Osmanlı'da Evrim Teorisi

  OSMANLI’DA EVRİM TEORİSİ.
  Osmanlı'da evrimi ilk defa gündeme getiren kişi Ahmed Midhat efendiydi (1844-1912).Dağarcık adlı derginin ikinci sayısında Veladet” (doğuş) adlı yazışında evrimi şöyle açıklıyordu.…Her tabakada o kadar hallere girdim ki, tarif değil isimlerini saymış olsam kamus (sözlük) kadar bir kitap olur. Nihayet dördüncü tabakada dahi nice yüz bin inkılaplar gördükten sonra aksamımı toplaya toplaya…meydana geldim.”

  Yazılarında Lamarck'dan söz eden Ahmed Midhat efendi buna rağmen eserinde Darwin’in Doğal seçilim teorisinden söz etmiyor.İlk Türk romanı Taaşşuk-u Talat ve Fitnat yine ilk Türkçe sözlük Kamus-i Türki ve Şemsettin Sami bey'e ait insan adlı çeşitli eserlerinde çekinerek'de olsa evrimi anlatmakta. jeolojik ve arkeolojik kanıtlarla evrimden söz ediyorlardı.Fakat Şemsettin Sami beyin kitabında Darwin ve teorisinden söz edilmez.Kapatılan ikinci Darülfünun’un müdürü Hoca Tahsin efendi 1880 veya 1881’de yazdığı fakat öldükten sonra 1892'de yayınlanan Tarih-i Tekvin yahud Hilkat (varoluşun ve yaratılışın tarihi) adlı eserinde evrimden şu şekilde söz edilir.  “Tabiatın bağrında değişmez bir şey var mıdır? Bütün türler ve cinsler bir değişim ve daimi olgunlaşma halinde olduğu halde türlerin değişmezliğini iddia edenler, karşılaştırmak için yeterli derecede olmayan kısa bir süre varsaydıklarından dolayı aldanmışlardır” diyor.

  Hoca Tahsin bu sözleri ile evrimin anlaşılması konusunda önemli bir bakış açısıydı

  Hoca Tahsin efendi Darwin’le ilgili olarak “Darwin’in bu hususa dair ifadeleri her ne kadar kafi mertebede değilse de, mesleği (izlediği çizgi) varoluşu açıklamasına ve gerçeklik felsefesine uygun olmakla, olgunlaşacağından kesinlikle şüphe duyulmaz.”diyerek söz ediyordu.

  Fakat yine doğal seçilim teorisinden söz edilmiyor.

  Darwin ve doğal seçilimin söz edilmesi Ali Sedad Bey

  Osmanlı doğal şeçimle ilk kez Ali Sedad beyin 1882'de yayınladığı kitapla tanıştı.fakat işin ilginç tarafı yayınladığı kitapta bu teori desteklenmiyor kanıtlanmaya çalışmıyor tam aksine bu teori red edilerek yanlış olduğu anlatılmayı çalışılıyor Ali Sedad bey daha çok mantık üzerine yazdığı kitaplarıyla tanınmıştır.Ayrıca ilk Osmanlı ilk termodinamik kitabınında yazarıdır.

  1882'de yayınladğı Kavaid-i Tahavvülat fi Harekat-i Zerrat (parçacıkların hareketine ilişkin dönüşüm kuralları) adlı 192 sayfalık eseri Fizik ve Biyoloji tarihi bakımından oldukça önemli bir eserdir.Kitabın 163. ve 170. sayfalar arasında evrim'den söz ediliyor. Darwin’in evrim teorisini detaylı bir şekilde anlattıktan sonra evrim teorisini reddediyor.ve eleştirilerini sıralıyor.Ali Sedad bey, “Darwin’in bu konuda ortaya koyduğu kanıtların en önemlilerinden söz edeceğiz” dedikten sonra sonraki dört paragrafta doğal seçilim mekanizmasını bilimsel ve gayet anlaşılır bir dille okurlarına anlatıyor.canlıların sınırsızca çoğalmasını önleyen en önemli engel, “fıkdan-ı maişet”tir (geçim araçlarının kıtlığı) Bu nedenle, her türün bireyinin, nafakasını temin etmek ve varlığını sürdürebilmek için yürüttüğü bu mücadelede, kuvvetli olan zayıfa galip gelmekte ve bazı faydalı özelliklere sahip olanlar diğerlerinden daha fazla “muammer olmaktadırlar” (yaşamaktadırlar).

  Ali Sedad bey “Darwin Mesleğinin (çizgisinin) Muhakemesi” başlıklı paragrafta ise iki büyük itirazı söz konusuydu.Bunlardan birincisi yine bir türün oluştuğu ile ilgili bir kanıt olmadığı ikincisi ise bir ara türün bulunmadığı

  Ali Sedad bey burada ilginç bir retoriğe başvuruyor Darwin’i destekleyenlere “jeoloji tabakalarındaki bilimsel araştırmaların henüz yeterince yapılamamış olmasından dolayı ileride geçiş biçimlerinin bulunması muhtemel olduğu için, jeoloji biliminin bu aşamasında Darwin’in tezlerine itiraz olunamaz” diyen doğa bilimcilere  “Bu durumda jeolojinin bugünkü halinde Darwin’in mesleği kabul olunur şeylerden değildir diye ifade etmek daha münasiptir.”şeklinde cevap veriyor Ali Sedad bey Darwin’in türlerin oluşumunun çok yavaş işlediği ile geçiş biçimlerinin hızlı olduğu düşüncesinin çeliştiği görüşünde.

  Ali Sedad evrim teorisine olan itirazlarını bitirdikten sonra Darwin’in insanın maymundan geldiğini söylemediğini, insan ve maymun'un diğer bir türden geldiği belirtiyor.İnsan ve Maymun içinde benzerlik değil farkılık olduğunu belirten Ali Sedad bey bu iki türün tamamen aynı ve benzer olsalar bile insanın konuşma özelliği ile maymunda ayrıldığını belirtiyordu.bu nedenle Lamarck ve Darwin’in düşüncelerinin yanlış olduğunu belirtiyordu.Ali Sedad bey Darwin’in Türlerin Kökeni kitabıdan 23 yıl sonra evrim teorisi doğal şeçilimi açıklaması Darwin görüş açısı ile ilk kez Osmanlı okurlarına açıklaması süphesiz Biyolojik tarihimiz açısında ilginç ve bir o kadar önemli bir gerçektir.
  0 1
 • Amerika'nın Ortadoğu Politikası

  Herkesi poh pohla ve etkin bir güçün çıkmasını önle.
  0 0
 • İrredantizm

  İtalyanca kökenli bir sözcük olup dil, din, soy ve kültür birlikteliği olduğu halde herhangi bir devletin sınırları dışında yer alan halk ile söz konusu devletin birleşmesi fikridir.
  0 0
 • 28 şubat

  28 Şubat Neler oldu ?


  Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli olaylarından biri 28 Şubat nasıl başladı ? Ne yada neler olduda bu sürece gerek duyuldu ? 28 Şubat 1997’de yapılan MKG kararı ile yapılan ve irticaya karşı mücadele ordu ve bürokrasi merkezli süreç Türkiye tarihine geçen siyasi kararlar Türkiyede her alanda değişimlere neden olan 28 Şubat ayrıca post-modern darbe olarak da adlandırılmıştır.  REFAH-YOL KOALİSYONU ÜLKENİN BAŞINA GELİYOR

  Refah partisi 1995 Genel Şecimlerde birinci parti olarak çıkıyordu.1996'dan sonra kurulan DYP-ANAP koalisyonu Refah Partisinin güven oylaması hakkındaki inceleme isteğini Anayasa mahkemesi haklı bularak güven oylamasının geçersiz sayıldığını bildiriyordu.Bu durumda birinci parti olan Refah ve ikinci parti olan DYP Refahyol hükümeti olarak Türkiye Cumhuriyeti 54.hükümeti 8 Temmuz 1996’da olarak göreve başlıyorlardı.

  28 ŞUBAT SÜRECİ NASIL BAŞLADI  RP -DYP koalisyonu ardından yaşanan bazı olayların 28 Şubat'a gidilen yolu hızlandırdığı söylenir. Bu olaylar ise

  2-7 Ekim 1996 tarihleri arasında Başbakan Necmettin Erbakan'ın Mısır Libya Nijerya ziyaretleri ve Kaddafi ile Erbakanın görüşmesinde Kaddafinin söylediği sözler bazı kesimler tarafından büyük tepkiler alır.

  6 Ekim 1996'da ise şeriat isteriz diye bağıran Aczmendîler gösteriler yaptı.3 Kasım 1996 Susurluk kazasında ise Polis mafya ilişkisi ortaya çıktı.Başbakan bunlar için faso fiso derken Adalet Bakanı Şevket Kazan ise, aydınlık için bir dakika karanlık toplumsal eylemi için “Mum söndü oynuyorlar” dedi.Kayseri Refah partisi İl Divan Toplantısında Karatepe şunları söyledi.  “ Süslü püslü göründüğüme bakıp da laik olduğumu sakın sanmayın. Resmi görevim nedeniyle bugün bir törene katıldım. Belki başbakanın, bakanların, milletvekillerinin bazı mecburiyetleri vardır. Ancak, sizin hiçbir mecburiyetiniz yok. Refah Partili olarak yeryüzünde tek başıma da kalsam, bu zulüm düzeni değişmelidir. İnsanları köle gibi gören, çağdışı bu düzen mutlaka değişmelidir. Ey Müslümanlar sakın ha içinizden bu hırsı, bu kini, nefreti ve bu inancı eksik etmeyin. Bu bizim boynumuzun borcudur. ”
  Karatepe bu konuşması nedeniyle 1 yıl hapis ve 420.000 lira ağır para cezasına mahkûm edildi.  Aynı zamanda dönemin başbakanı 11 Ocak 1997'de tarikat liderlerine iftar yemeği düzenledi Asker ise 22 Ocak 1997'de Gölcük’te toplanarak irticanın iktidarda olup olmadığını tartıştılar.30 Ocak 1997 tarihinde Sincan belediyesi Kudüs gecesi düzenledi İran büyükelçisinin misafir olduğu gecede sahnelenen cihad oyunu büyük tepkilere neden oldu Star muhabiri Işın Gürel saldırıya uğradı Bekir Yıldız ise tutuklandı.3 Şubat 1997’de, nStar TV muhabiri Işın Gürel’in muhafazakar biri tarafından saldırıya uğraması büyük tepkilere neden oldu. 4 Şubat tarihinde Sincan’da askerler 20 tank ve 15 zırhlı araçla sokaklarda görüldü.5 Şubat’ta Cumhurbaşkanı S, Başbakan’a uyarı mektubu gönderdi.

  Oramiral Güven Erkaya ‘İrtica, PKK’dan daha tehlikeli ifadelerini kullandı.11 Şubat’ta Şeriata Karşı Kadın Yürüyüşü Ankara’da yapıldı.

  *23 Şubat 1997’de Fatih Camii’nde öğlen namazının ardından bir grup ellerindeki yeşil bayraklarla “şeriat isteriz”, “yaşasın Hizbullah” diyerek yürüyüşe geçti. İslamcı gazeteci Yaşar Kaplan, gerektiğinde İslam uğruna canlarını verebileceklerine dair bir açıklama yaptı.

  28 ŞUBAT KARARLARI  28 Şubat'ta yapılan toplantı 9 saat sürdü.28 Şubat 1997’deki MGK kararları hükümete bildirildi. Tarikat okullarının MEB'e devri bırakılması 8 yıllık kesintisiz eğitim Kur'an kursları denetimi Tevhidi Tedrisat'ın uygulanarak tarikatların kapatılması orduyu din düşmanı olarak gösteren medyanın kontrol altına alınması kıyafet kanuna riayet edilmesi ve Atatürk aleyhindeki eylemler cezalandırılması isteniyordu.  28 Şubat sonrası gelişmeler  4 Mart’ta Başbakan Erbakan, MGK kararlarını sert bulduğu için imzalamadı  13 Mart'a imzalandı.  21 Mayıs RP’nin kapatılması için dava açıldı.  Susurluk davası DGM'de başladı  7 Haziran tarihinde Genelkurmay tarafında irticai faaliyetleri desteklediğini iddia edilen firmalara ambargo kondu .

  18 Haziran’da Necmettin Erbakan başbakanlıktan istifa etti.

  19 Haziran’da Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hükümet kurma görevini DYP lideri Tansu Çiller yerine ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz’a verdi.

  30 Haziran’da Mesut ANASOL-D Hükümeti kuruldu.

  2 Ekim 2012 tarihinde Tansu Çiller ‘mağdur sıfatıyla ifade verdi.
  0 0
 • Emir Timur

  timur, maveraünnehirli türk kökenli veya türkleşmiş moğol olan komutan ve hükümdar. timur imparatorluğu'nun kurucusudur.
  doğum tarihi: 8 nisan 1336, şehr-i-sebz, özbekistan
  ölüm tarihi ve yeri: 18 şubat 1405, otrar
  defin tarihi ve yeri: gur-i emir, semerkand ilçesi, özbekistan
  torunlar: uluğ bey, halil sultan, muhammad mirza, baysungur, daha fazla
  ebeveynler: taraghay, tekina mohbegim

  bugün ölüm yıldönümü ruhu şad olsun.

  http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/1329159-timurun-torunlari-caycilik-yapiyor bu linkte'de günümüz torunları var.
  0 0
 • kıbrıs cumhuriyeti

  bugün bizim kktc ve gkry yönetimi olarak bildiğimiz devletin resmi adıdır resmi yazılarda ülkenin kuzeyi türkiye işgalinde gözükür

  başkent lefkoşa[
  resmî diller yunanca, türkçe
  ayrıca kıbrıs bayrağı vehit güney tarafından çizilen 1960 ortak kıbrıs cumhuriyetinin bayrağıdır. kıbrıs'ta euro'ya geçilmeden önce kıbrıs lirasında “bir lira” ve “mia lides” yazıyordu. bu arada harekat 74 te yapıldı. kktc 83 de ilan edildi. ve bir çok kıbrıslı biz kıbrıs cumhuriyeti devletinde yerimizi almak için mücadele etmeliydik. yeni devletler kurmak yerine bayrağını bir kıbrıslı türk'ün tasarladığı devlet için haklarımızı korumalıydık. bakın rumlar 59 yılından günümüze kıbrıs cumhuriyeti olarak devam ettiler. tarzı söylemlerde bulunuyorlar.

  dipnot: bunlar benim görüşlerim değil kıbrıslı türklerin görüşleri.
  0 0
 • haşimoğulları

  islam peygamberi hz muhammed (sav) mensubu bulunduğu beni haşim kabilesine bağlı bir kureyş boyu. ayrıca kan bağı ve kabile birlikteliği yoluyla kızıl deniz boyunca kurulan hanedanların sahibi olan boy. ismin kökeni ise islam peygamberi hz muhammed (sav)'in atası abdülmenaf'ın oğlu hâşim'in soyundan gelenlere verilen isim.
  0 0
 • Maraş'a Kahraman unvanı verilmesi.

  Kurtuluş savaşı sırasında başta düzensiz olan Kuvayı Milliye birlikleri ortaya çıkmıştır. Maraş bunlardan en etkinlerinden birine sahipti ve tüm şehir halkı hep birlikte tek yürek olup düşmana karşı direnmişlerdi. Bununla kalmayıp komşu illerin yardımlarına da yetişmişlerdi.

  Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlandıktan sonra herkesin takdirini toplayan bu şehre bir yazı gönderilmiştir ve mücadeleye katılanların isminin bulunduğu bir liste istenmiştir. Şehrin kendi içinde yaptığı toplantılar sonucu milli mücadeleye katılmamış tek bir ferdin bile bulunmadığı kararına varılır. Cevap Ankara’ya aynen bu şekilde gönderilir. TBMM bu cevap üzerine 5 Nisan 1925 tarihinde milli mücadeleye katılanlara tek tek istiklal madalyası vermektense tüm şehre atfedilmesine karar verir. Kırmızı şeritli bir istiklal madalyası Maraş’a ödül olarak verilir. 7 Şubat 1973 tarihindeki TBMM kararı ile de bu şehre Kahramanlık unvanı verilir. 1925 senesinden beri Kahramanmaraş halkı 12 Şubat Kurtuluş Bayramlarında şanlı bayraklarına İstiklal Madalyasını takar ve geçmişi anar.
  0 0
 • Hoca Sinan Paşa

  Hoca Sinan Paşa, 15. yüzyıl Osmanlı kelam ve matematik alimi ve devlet adamı. Fatih ve II. Bayezid dönemlerinin önemli bir bilim, din ve sanat adamıdır. Fatih'in saltanatında 1476-1477 yılları arasında sadrazamlık yapmıştır
  Doğum tarihi: 1440, İstanbul, Türkiye
  Ölüm tarihi ve yeri: 1486, Gelibolu, Türkiye
  Kitaplar: Tazarruʼnâme, Maârif-nâme - özlü sözler ve öğütler kitabı
  0 0
 • nazım hikmet

  nâzım hikmet ran ya da kısaca nâzım hikmet, türk şair, oyun yazarı, romancı ve anı yazarı. "romantik komünist" ve "romantik devrimci" olarak tanımlanır.
  doğum tarihi: 15 ocak 1902, selanik, yunanistan
  ölüm tarihi ve yeri: 3 haziran 1963, moskova, rusya
  eş: vera tulyakova hikmet (e. 1960–1963)
  defin tarihi ve yeri: novodeviçi mezarlığı, moskova, rusya
  ebeveynler: ayşe celile hanım, hikmet bey
  0 0
 • Sarıkamış Harekatı

  22 Aralık 1914'de başlayan harekat 18 gün sürdü 60 bin Osmanlı askeri donarak hastalanarak şehit oldu.Enver paşa'nın emri ile başlayan harekatın amacı Rusları kuşatarak.Kars, Ardahan, Artvin gibi doğu illerini yeniden vatan topraklarına katmaktı.Askerler Harekatın ilk gününden itabaren tüm zorluklara rağmen tüm güçlerine kadar mücadele etseler'de ağır hava şartları ve donanımsal yetersizlikten dolayı başarı sağlanamadığı gibi Osmanlı açısından büyük bir felakate dönüştü Osmanlı Devleti'nin, doğuyu korumakla görevli 3. Ordusu, 7-17 Kasım tarihleri arasında Köprüköy ve Azap muharebelerinde yaptığı cephe saldırılarıyla Rusları bir miktar geri püskürterek küçük bir başarı kazandı. Kafkas Cephesi'ndeki kısmi başarı, sağlandı ama yeterli görülmedi Rusların kesin olarak yenilmesi ve imha edilmesi planlanıyordu. Enver Paşa bu amaçla harekat için emir verdi.  Enver paşa:

  Enver Paşa, 12 Aralık'ta Erzurum'a geldi. Burada plana son şekli verildi. 3. Ordu Komutanı Hasan İzzet Paşa, harekâtta başarı şansı görmediği için görevinden ayrıldı. Enver Paşa 22 Aralık'ta başlayacak kuşatma harekâtı için 19 Aralık'ta genel taarruz emrini yayınladı. Emir şu sözlerle bitiyordu:

  “Saadet, şan ve şeref ileride; alçaklık, sefalet ve ölüm geridedir."  Saldırının ilk 2 günü başarılı olsada olumsuz hava şartları ile gidişat Osmanlı alehine döndü.Aşırı soğuklar başlayınca 60 bin Osmanlı askeri donarak ve hastalanarak şehit oldu Ruslar da 32 bin askerini kaybetti İstanbul'a dönen Enver paşa uzun bir süre Sarıkamış hakkında herhangi bir haber, bildiri, veya yayın yapılmasını izin vermedi.
  0 0
 • Sultan ahmet camii

  sultan ahmet camii, 1609-1617 yılları arasında osmanlı padişahı ı. ahmed tarafından istanbul'daki tarihî yarımadada, mimar sedefkâr mehmed ağa'ya yaptırılmıştır.
  adres: sultan ahmet mahallesi, atmeydanı cd. no:7, 34122 fatih/istanbul
  yükseklik: 43 m
  açılış tarihi: 1616
  mimar: sedefkâr mehmed ağa
  mimari tarzlar: islami mimari, osmanlı mimarisi
  0 0
 • Roboski katliamı

  Roboski Katliam] Uludere Katliamı] Uludere Olayı, veya Uludere Operasyonu 28 Aralık 2011 gecesi, Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu (Kürtçe: Robozkê) köyünde Türk Hava Kuvvetlerinin F-16 savaş uçaklarıyla yaptığı bombardıman sonucunda 34 Kürt kökenli vatandaşın hayatını kaybetmesi olayı Olaydan, 28'i katliamda ölen Encü ailesine mensup Servet Encü yaralı olarak kurtuldu. Türkiye resmî makamları, ölenlerin, Irak'tan Türkiye'ye mazot ve sigara getiren Kürt kökenli vatandaşların oluşturduğu bir kaçakçı kafilesi olduğunu açıkladı.

  Genelkurmay Başkanlığı olay sonrası açıklamasında 28 Aralık 2011 tarihinde saat 18.39'da tespit edilen grubun PKK'nın kullandığı yolları kullanması sebebiyle vurulmasına karar verildiğini ve operasyonun TSİ 21.37 - 22.24 arasında gerçekleştiğini belirtti] 16 Mayıs 2012 tarihinde olayın, Amerika Birleşik Devletleri'nden paylaşılan istihbarat nedeniyle gerçekleştiği belirtilse de daha sonra yapılan açıklamalarda bu bilgi yalanlandı

  Dipnot:Burada Sağ ve Sol olarak görüş belirtmiyor sadece bilgi paylaşımı yapıyorum.
  0 0
 • Babür İmparatorluğu

  Babür İmparatorluğu, günümüzdeki Hindistan ve çevresi üzerinde kurulmuş ve hüküm sürmüş Türk-Moğol kökenli devlet.
  Başkentler: Agra, Fetihpur Sikri, Lahor
  Kuruluş tarihi: 1526
  Lağvedilme tarihi: 1857
  Para birimi: Rupi
  Hükümet: Federasyon, Mutlak monarşi, Üniter Devlet
  0 0
 • Babür şah

  Babür veya tam adıyla Zahîrüddîn Muhammed Bâbür Babür İmparatorluğu'nun kurucusu ve ilk hükümdarı.
  Doğum tarihi: 14 Şubat 1483, Andican, Özbekistan
  Ölüm tarihi ve yeri: 26 Aralık 1530, Agra, Hindistan
  Tam adı: Zahir-ud-din Muhammad Babur
  Eş: Mubarika Yusufzai (e. 1519), Maham Begum (e. 1506–1530)
  Kraliyet hanedanı: Timur Hanedanı
  0 0
 • 25 aralık 1921 gaziantep'in kurtuluşu

  17 Aralık 1918´de İngilizler Antep´e girmiştir. Bir yıl süren bu işgale Fransızlar tepki göstermiş, 1918 Eylül´ünde yapılan İngilizlerin Musul üzerindeki “Nezaret Hakkı” n dan vazgeçmeleri ile önce Suriye daha sonra Antep, Urfa ve Maraş boşaltılmıştır. Bunun ardından Fransızlar 29 Ekim 1919´da Kilis´i, 5 Kasım 1919´da Antep´i işgal ettiler. 1920 yılının başında ise ünlü Antep Savunması başlamış oldu. 1 Nisan 1920´de başlayan Gaziantep savunması 11 ay sürdükten sonra açlık yüzünden sona ermiştir. Savunma süresince Fransızlar şehre 70.000 mermi atmış, 6.317 Antepli şehit olmuştur. Bu olağanüstü savunma sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisi 6 Şubat 1921 tarihli toplantısında Antep´e "Gazi" unvanını vermiştir. 15 Mart 1921 tarihinde Londra´da Türk Dışişleri Bakanı ve Fransız delegasyonu Antep, Adana ve çevrelerinin Türklere geri verilmesi hususunda mutabakat sağlamıştır. Nitekim bu antlaşma Ankara Antlaşması ile son şeklini almış ve 25 Aralık 1921´de son Fransız askeri Antep´ten ayrılmıştır. Her yıl 25 Aralık Antep’in kurtuluş günü olarak kutlanmaktadır.
  0 0
 • Noel Bayramı

  hristiyanların noel bayramı isa peygamberin doğumunun kutlandığı ve insanlığın en eski bayramlarından biri olarak kabul edilen noel'i protestan ve katolikler 25 aralık'ta, ortodokslar ise 6 ocak'ta kutluyor.
  0 0
 • Pro-Avrupacılık

  Pro-Avrupacılık, bir kişi, parti ya da kuruluşun Avrupa Birliği'nden yola çıkarak ortaya attığı Avrupa bütünleşmesi fikridir
  0 0
 • Osmanlı Devletinde İktisadi ve Ticari Yapı

  Provizyonizm
  : İktisadi faaliyetlerin amacı mal ve hizmet oranın mümkün olduğu kadar
  bol, ka
  liteli ve ucuz olmasını sağlamaktır.

  Fiskalizm
  : Hazineye ait olan gelirleri mümkün olan en üst seviyeye çıkarmaktır.
  0 0
 • ikinci polonya cumhuriyeti

  ikinci polonya cumhuriyeti, ı. dünya savaşı'nın sonu olan 1918 yılından ıı. dünya savaşı'nın başlangıcı olan 1939 yılına kadar siyasal varlığını sürdürmüş polonya devletidir. sınırları çeşitli savaşlar sonrasında 1922 yılında tespit edildi. ikinci polonya cumhuriyeti'nin çekoslovakya, almanya, letonya, litvanya, romanya ve sovyetler birliği ile sınırı vardı.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.