adolf2
hümanist
En Beğenilen Yazar Sırası
:
1640
Toplam Başlık Sayısı
:
3
Toplam Puanı
:
-4
Toplam Giri Sayısı
:
107
Bu Ayki Puanı
:
-10
En Aktif Yazar Sırası
:
1640
 • site yönetimine gereği yapılmak üzere arz olunur

  @sumsukdamat denedim ama seni ciddiye alamadim. Kusura bakma
  0 0
 • 19.03.2016 Taksim Patlaması

  @bosveryaaa senin o gosterdigin belgeleri bilmeyen yok zaten. Ulke bir zamanlar uc kurus para icin imf pesinden kosuyordu. Hersey kopru ayi dayi meselesiydi. Adam ulke duze cikana kadar butun dunyaya mavi boncuk dagitti. Sizlerden bunlari anlamanizi beklemem zaten. Fikirlerinize saygi duyulmasini bekliyorsunuz ama beyniniz yok fikriniz var @sotarih @bosveryaaa
  0 0
 • Türkiye'ye verilen nükleer füzeler

  Turkiyede nukleer fuzeler hala bulunmaktadir. Kaldirilmamistir. Ayrica atom bombalarimizda hali hazirda vardir. Kimse lafini etmez ama ulkeler bunu bilir.
  0 0
 • 19.03.2016 Taksim Patlaması

  @bosveryaaa gercekten cok çapsizsın. Yaşın kac senin cocuklami tartisiyorim yoksa.
  0 0
 • 19.03.2016 Taksim Patlaması

  @sotarih muhtemelen uni mezunu ve bir sirkette modern bir kolesin ve bununla artistlik yapmaya calisıyorsun. dikkate bile alinmamasi gereken okumus bir cahilsin. Ama Bilmedigin konularda konusmaman karsiliginda gel sana iş veriyim. Cv ni bekliyorum.
  0 0
 • 19.03.2016 Taksim Patlaması

  @sotarih sen dedin şimdi dostum. Belliki ben tutturmuşum ve sen hala bilmedigin konularda boş konusuyorsun.
  0 0
 • son sultan vahidettin'in kaçışı

  şu yazılanlara ve size öğretilen tarihe bakınca gerçekten acınılacak halde olduğunuzu görüyorum. malesef bu yalan yazan tarihçiler sizi kandırabilmiş. @bosveryaaa dostum bu yazılanları hepsi yalan, kandırılıyosunuz. akıllı olun biraz. bu ülkede bir deverim yapıldı devrim öncesi herşey ve herkes otomatikman yanlıştır. yöneticiler otomatikman vatan hainidir. bu devrimi meşru göstermek yapılan şeylerdir. olağan birşeydir. sadece halife olan vahdettin'in ülkesinin iyiliği için yurt dışına çıkmadan önce söyledikleri ve vahdettin öldükten sonra atatürk'ün vahdettin hakkında söylediklerini bir araştır....... yazık vallahi yazık fena oyuna gelmişsiniz. :)))
  3 0
 • Atakan Büyükdağ

  Şimdi canim... 1. Yazdigim sey bu toplumun genel hastaligidir. Tespittir.
  2.burada ortaya konustugum dogrudur. Ama genede zirvalamissin
  3. Vakit kaybi isem.....yazma. çok basit.
  4. Adi gecen kişiyi tenzih ederek her kitap yazana sahip cikamam. Bu cok sacma. Nasil her kose yazarina ve ya tarihciye veya siyasetciye sahip cikmadigim gibi.
  5. Biz bizi biliyoruz. Bu ulke icin biseyler ortaya koyanlara sirf ideolojik dusuncelerinden dolayi nasil 2 gunde yeri dibine sokuldugunu yaşadik.
  6. Bukadar ovgu bana yapilsa fena halde rahatsiz olurdum. Buda benim gorusum.
  7. BaNa sik kafali veya embesil yakistirmalari yaptıgın için ; şuurunun maabadına inmiş olması gerekiyor dostum.
  0 0
 • Can DÜNDAR ve Erden GÜL'ün tutuklanması

  kardeşler 1. can dündarla ilgili bir konu açılmış. tarihi bişey değil
  2. burda kimseye hakaret etmedim. fikrimi yazdım , fikirlere saygı duymayı öğrenin lütfen. özgür bir ülkedeyiz.
  3. bu adam kandilde söyleşi yapıp teröristleri cici çocuk gibi gösterirse ve ülkenin sırlarını ifşa ederse bence vatan hainidir.
  4. tarih ve siyaset içiçedir. tarihe siyasetler ve siyasetçiler yön verir. siyasetler tarihi tecrübeye göre şekillenir.
  4. tarihle siyaseti
  0 0
 • 19.03.2016 Taksim Patlaması

  @Jakabo Ulan dallama sen niye uzerine alindin şimdi. Anlamasi zayif sigir şov yapmak için benimi seçtin. Bende doguda askerlik yaptiysam sen şimdi bilerekmi konusmus oldun. Şov yapma olum gerekirse bizde gerekeni yapariz. Gideriz tekrar asker oluruz ama şov yapmayiz. Adam ol biraz. Kelimeleri iyi oku tekrar. kime vatan haini dedigimi anlarsin anlamazsan zaten malsın....uzaklas şimdi...
  0 0
 • bruksel patlamasi

  Belcika devleti kendisi patlatti. Belcikada hukumet istifa etmelidir. Hatta avrupa birligi uyesi oldugundan tum avrupa hukumetleri istifa etmeli avrupa parlementosuna kilit vurulmalidir. Guvenlik zaafiyeti var devlet istifa. katil belcika halkini bombaliyor. Bu sozler saçma ve komikmi geliyor. Turkiyede bunlari soyleyenler %25 oy topluyor. ve oy verenler aydin insanlar.
  0 0
 • son sultan vahidettin'in kaçışı

  Vahdettin'in Atatürk'e ettirdiği yemin

  Mustafa Kemal'in SUltan Vahdettin'in huzurundaki yemini... Avni Paşa'nın hatıratında çok ilginç bilgilere rastlıyoruz. Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun'a gitmeden önce Sultan Vahdettin'in huzurunda ettiği yemin bunlardan biri...

  Rusya'dayken sevgili Timofey iç burkan bir olay anlatmıştı. Çarlık döneminde insanlar okullarda günlük tutmaya özendirilir, hemen her ailede birileri mutlaka günlük tutarmış.

  Ancak Stalin iktidarında bu günlükler milletin başına bela olmuş, zira evleri basan polis, önce günlüklerden ailenin siyasi tutumunu itiraz edemeyeceği kanıtlarla deşifre ediyormuş. Sonra gelsin mahkemeler, sürgünler, idamlar... Paniğe kapılan halk, günlükleri sobalarında yakarak kurtulmaya çalışırken, Petersburg'un üstünü koyu bir duman tabakası kaplamış.

  Ben bunu Türkiye'de 1950'den önce çok az ciddi hatıratın yayınlanışına benzetiyorum. Yayınlananların çoğu da 1945 sonrasına rastlar. Demek ki, Tek Parti döneminin aynı zamanda hatıratlar üzerinde kurduğu bir diktatörlükten de söz edebiliriz. Kâzım Karabekir'inki gibi yakılan hatıratlar Rusya ile Türkiye arasındaki bağlantıyı kuvvetlendirmeye yarıyor sadece.

  Yakın tarihin yeniden yazılacağı günler yaklaşırken (inşaallah), 90 yıldır korku duvarının arkasına saklanan hatıratlar birer ikişer arz-ı endam ediyor. Hafızamızın yırtıkları onarılıyor. Velhasıl, kendimizle yeniden konuşmaya başlıyoruz; kendimizle, yani tarihimizle...

  Timaş Yayınları'ndan yeni çıkan "Vahdeddin'in Sırdaşı Avni Paşa Anlatıyor" adlı kitap bize I. Dünya Savaşı ve Milli Mücadele'nin bilinmeyenlerini yetkin bir tanığın ağzından aktararak tarih mahkemesine yeni kanıtlar sunmakla kalmıyor, karanlığın alanını biraz daha daraltıyor. Kitabın değerini artıran özelliklerden biri, hem Paşa'nın hem de Vahdettin'in anlattıklarını ve sonunda da Padişah'ın yazdırmaya ve yazmaya başladığı tamamlanmamış bir hatıratını içermesi.

  Mustafa Kemal'in Vahdettin'in huzurundaki yemini

  Avni Paşa'nın hatıratında çok ilginç bilgilere rastlıyoruz. Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun'a gitmeden önce Vahdettin'in huzurunda ettiği yemin bunlardan biri.

  Bir Mayıs günü Padişah askeri üniformasını giymiş olup ayakta durmaktadır. Sadrazam Damat Ferid ile Yaver Avni Paşa iki yanında, birer adım gerisindedirler. M. Kemal Paşa bu üçlünün karşısında askerî duruşuna dinî bir eda katarak ilerlemiş ve sağ elini Kur'an-ı Kerim'in üzerine basarak şu yemini etmişti:

  "Bakanlar Kurulu'nca düzenlenip Padişah'ın iradesine sunulan 21 maddelik özel talimatta bana verilen yetkiler doğrultusunda Padişahımızın Anadolu illerindeki bütün mülki ve askeri memurlar üzerinde icrasına görevlendirildiğim denetleme ve soruşturmaları, Halife hazretlerinin yüksek rızası çerçevesinde iftihar kaynağım ve kölece övüncüm olan tam bir sadakatla elimden geldiği kadar yapacağıma vallahi billahi."

  Kısaltıp sadeleştirdiğimiz yemin metni kitapta rastladığımız orijinal bilgilerden sadece biri. Dahası var elbette. İnkılap tarihlerinden beyni kireçlenmiş nesillere sarsıcı, şaşırtıcı gelecek bilgiler bunlar.

  Mustafa Kemal, Vahdettin'i nasıl övmüş?

  Genellikle Mustafa Kemal Paşa'nın komuta ettiği 7. Ordu'nun Filistin'de yenilmediği, başarıyla geri çekildiği anlatılır. Avni Paşa ise bu olayı farklı anlatıyor:

  "Filistin bozgununu gayet veciz ve yalın sözlerle ifade eden ve değerlendiren M.Kemal Paşa'nın işbu telgrafına ilave edecek bir şey yoktur. Yalnız Şam'ın savunmasıyla görevlendirilen İsmet İnönü'nün bu defa da sorumluluklarını, görevini ve Şam'ı yüz üstü bırakıp kendi kararıyla Halep'e firar ve oradan İstanbul'a kaçtığını ve kendisinin (M.Kemal'in) Halep'te sahra muharebesi yapacak halde değilken, Halep'in meşhur 'sahra âlemi'nin birçoklarından geri kalmadığını ilave etseydi, bir askerî ve insanî fazilet göstermiş olurdu. (...) Ordu ve kolordularını düşmana teslim edip yalnız aziz canlarını kurtaran kahraman komutanlar elleri boş olarak Halep'e gelebilmişlerdi."

  Avni Paşa daha sonra Mustafa Kemal Paşa'nın Filistin'e Padişah Yaveri üniformasıyla gelişine dair bir hatırasına yer veriyor. 7. Ordu Komutanı olarak Filistin'e gönderilen M.Kemal'in şerefine Şam civarında, Başmenzil karargâhında bir yemek verilmiştir. Mustafa Kemal, yemekteki konuşmasında Vahdettin'i övmüş ve yüksek hoşgörüsünden onur duyduğunu anlatmıştır. M.Kemal'e göre Vahdettin "feraset ve zekâ" sahibidir, olayları çok yerinde değerlendirmektedir ve tek taraflı barış yaparak ülkeyi savaştan çıkarmaya çalışmaktadır. Zaten kendisi de Padişah'ın bu hedefini gerçekleştirmek üzere buradadır.

  İzmir'in işgalinden sonra protesto amacıyla istifa etmeye hazırlanan kabine üyelerini ziyarete giden M.Kemal Paşa'nın, "O halde benim Samsun'a gönderilmem ne olacak?" diye telaşlandığını ve onlara "Aman efendim, bence istifanız hiç uygun değildir. Aksine, ısrar ederek göreve devam etmek gerekir." dediği de Avni Paşa'nın iddiaları arasında.

  Küçümsenip alay edilen Misak-ı Halife...

  Avni Paşa'nın hatıratından öğrendiğimiz bir başka gerçek ise Misak-ı Milli yanında bir de Misak-ı Halife'nin varlığıdır. Misak-ı Milli İtilaf devletlerine karşı yayınladığımız hakkımız olan meşru topraklara dair asgari şarttır. Misak-ı Halife ise Osmanlı'nın bıraktığı geniş topraklar üzerindeki Hilafet'ten gelen manevî haklarıdır. Nitekim Damat Ferid Paşa'nın Paris Konferansı'nda dile getirmek istediği ama İtilaf devletlerince küçümsenip alay edilen talepler gerçekte Misak-ı Hilafet'le ilgiliydi.

  İngilizler Misak-ı Halife'den hiç mi hiç hoşlanmamışlardı. Çünkü Hilafet'in gücünün tehlikeli bir şekilde kullanılması ihtimalini tehlikeli buluyorlardı. İngilizlerin Halife'yi Anadolu ile uzlaşmaya zorlarken Hilafet'in kaldırılmasını isteyişleri arasındaki çelişkiye dikkat çeken Avni Paşa'nın aşağıdaki ifadesi bence kitabın en çok tartışılacak paragrafı:

  "... Hilâfet'in Türkiye'de kalması lüzum ve gereğine daha ziyade inandım. Yaptığım değerlendirmeden müteessir olanlar; "Paşa, Ankara'da ve Kuvâ-yı Milliye'de hiçbir fert yoktur ki, sizin şimdi söylediklerinizi düşünmüş olsun. Kuvâ-yı Milliye İstanbul'a gelecek İzmir, Edirne'yi almakla ve yalnız Misak-ı Milli'nin tahakkukunu görmekle yetinecektir. Millet de bunun için Mustafa Kemal'in heykelini dikecektir." dediler. Ben de cevaben; "Sizler Mustafa Kemal'in bir heykelinin dikileceğini söylüyorsunuz. Ben ise iki heykelinin yapılacağını zannediyorum. Şu fark ile ki; birini tunçtan; Milliciler Ankara'da yaparlar, diğerini de İngilizler altından Londra'da yapacak ve sırf bunun için Kuvâ-yı Milliye'nin harekâtına katlanacaktır zannediyorum." dedim."

  Vahdettin Sevr'i imzalamıyor

  Avni Paşa, Vahdettin'in belli bir İngiliz yanlısı siyasetinin bulunmadığını, vakit kazanmak için uğraştığını yazıyor. Sevr'i imzalamadığı gibi imzalamaya da asla niyetli olmadığını Padişah'ın şu sözleriyle dile getiriyor: "Bu antlaşmayı imza etmeyeceğim. Son söz benim ise yapacağımı bilirim. Bugünkü muameleler günü kurtarmak, vakit kazanmak içindir."

  Ayrıca Vahdettin'in Sevr'i nasıl gördüğünü şu iki cümlesinden net olarak anlıyoruz: "Sevr Antlaşması musibetlerle dolu bir belgedir ("mecelle-i mesâib"). Fakat su üzerine yazılmış bir yazıdır ("nakş ber âb")."

  Yani biraz sabredelim, bu yazı silinecektir. Nitekim Sevr'i bir süre sonra İngilizler bile ciddiye almadılar. Hem de kendileri zorla imzalattıkları halde.

  Özellikle Vahdettin'in Avni Paşa'ya özeleştiri mahiyetinde yazdırdığı şu paragrafı çok anlamlı buldum:

  "Üç hatamı itiraf ederim: 1) Saltanat makamını kabul etmemeliydim. 2) İhanetleri ortaya çıkan (Damat Ferid'inkiler başta olmak üzere) Mütareke hükümetlerine güvenmemeli ve geleceğimi onlara bağlamamalıydım. 3) Milletin (Mustafa) Kemal'e biat edemeyeceğine hükmetmemeliydim."

  Haksız yere 150'likler listesine alındığını savunan Avni Paşa bize yazdıklarının ne hatırat, ne de tarih olup; sadece yaşayıp tanık olduğu olayları bir araya getiren gevşek bir metin, bir "mecmua" olduğu uyarısında bulunuyor ve asıl hedefinin sonraki nesillere hizmet olduğunun altını çiziyor.

  Ne yazık ki, mevcut kanunlar dolayısıyla (...) işaretiyle yayınlanamayan kısımlar bu hizmeti yeterince yerine getirmesine mani olmuş görünüyor. Artık bu utancı daha fazla yaşamak istemiyoruz. Hatıratlar özgürce konuşabilsin. Ağızlarına takılan susturucular çıkartılsın. Jean Genet'nin dediği gibi tarihin bizi nasıl çarpık çurpuk insanlar haline getirmeye çalıştığı bu meşum üç noktalardan yeterince belli değil mi?

  Avni Paşa kimdir?

  1878 Batum doğumlu olan Ahmed Avni Paşa, Harb Okulu'ndan mezun oldu, 1897 Yunan Savaşı'na, ardından Balkan ve I. Dünya Savaşları'na katıldı. Vahdettin'in Başyaverliğine atandı, bir ara Bahriye Nazırlığı yaptı. Cumhuriyet'ten sonra 150'likler listesine alındı. Vefatına kadar Vahdettin'in yanında bulundu. Mezarı Lübnan'ın Cünye kasabasındadır (1934). Ailesi tarafından muhafaza edilen hatıratını, Osman Öndeş yayına hazırladı
  buyur @Baycu
  1 0
 • son sultan vahidettin'in kaçışı

  0 0
 • ii. Abdulhamid siyaseti

  @sotarih popüler tarihin siyasi yalakası ne anlama geliyor. eğer popüler tarih diye bişey varsa o da şuan ilk okul sınıflarından beri çocuklara okutulan atatürk nekadar büyüktür, çok büyüktür atatürk, bayağı büyüktür atatürk, öyle böyle değildir atatürk, atatürk harika bir insandır, acayiptir.... atatürk, atatürk, atatürk... gibi yazılardan ibaretttir.. 2. birçok kaynaktan toplanan bilgilerle yazılan kitapları okumak daha mantıklı geliyor bana. at gözlüğüyle bakmamış oluruz böylece tarihe.
  0 0
 • Kuzey Kore'deki Akıl Almaz Devlet Uygulamaları

  Bu haberi bende okudum. Bi taraftan ülke olarak baska boyuta gecmisler, ruhlarini teslim etmisler diyorum diger taraftanda olumlu taraflarini goruyorum. En azindan vahsi bir kapitalist sistemleri yok yardimlasma hat safhada. Komunist sistem ama ahlak olarak fazla ucmamislar. Bravo kuzey kore.
  0 0
 • son sultan vahidettin'in kaçışı

  @Baycu sen yazılanları anladığından eminmisin. özellikle misak-ı halife bölümünü dikkatli oku. şair diyorki misak-ı milli kolay olandı. kurda küçük kuzu değilde büyük kuzu verirsen kurt bu durumdan rahatsız olmaz bilakis mutlu olur diyor şair. ayrıca çelişki dediğin yerlerde ince ayrıntılar var ama onuda ben anlatmıyım biraz düşün. anlamazsan anlatırım.
  1 0
 • Tarihin en büyük yalanı

  bazzinga çok boş adamsın ya... bunlar kim? anlamayacak olan kim? tahsilin ne cürmün ne? çapın ne?
  1 0
 • son sultan vahidettin'in kaçışı

  @Diana bu yazdıklarının hepsini ciddiye alıyorum. tam olarak böyle.
  1 0
 • İslam'ın Türklere zararları

  Ulan tipitip sen tarih sayfasinda hem tarihten bi haber hemde islama hakaret ederek nereye ulasmaya calisiyosun. Sen eger biraz arastirsaydin tarihini turklugun islamla yuceldigini bilirdin. Allahin mahdusu.
  2 0
 • İslam'ın Türklere zararları

  Senin gibi cahillerden harbiden biktim artik. su yazdiklarinda mantikli bu tarafmi var. Sen yoksa bu gaza getirilen ateist liseli ergenlerdenmisin. Eger oyleysen kitabini oku, dersine calis, oku adam ol. Çünku seni gaza getirenler bi sure sonra kullanip atacaklar. Emin ol koçero.
  1 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.