malcolm
my name is x
En Beğenilen Yazar Sırası
:
4
Toplam Başlık Sayısı
:
34
Toplam Puanı
:
286
Toplam Giri Sayısı
:
264
Bu Ayki Puanı
:
26
En Aktif Yazar Sırası
:
4
 • TÜRKlerle İlgili Sözler

  darvin evrim teorisini anlatirken:
  -insanlarda turkler ve aborjinler henuz evrimini tamamliyamamistir
  demiş.
  sebep olarakta vahşiliği gostermiş.
  0 0
 • Almaya ve japonyanın 2. Dünya savaşında galip çıkması sonuçları

  rusyanin genis arazisini gecseydi çinin nufusunda bogulurdu diye dusunuyorum irkci sistemle imparatorluk kurulmaz elinde sonunda bi yerde patlayacakti staline kismetmis
  0 0
 • Barbaros hayrettin paşa

  belki osmanlidaki en havali lakaba sahiptir barbarossa yani kizil sakal bu lakabida avrupalilardan almistir fakat isin ilginc yani barbaros hayrettin paşa kizil degil esmer.Meger agabeyi kizilmiş oda guclu bi denizciymiş o ölunce lakabi hayrettin pasaya kalmis
  0 0
 • Aristoteles

  Aristoteles ölmek üzereyken şunu söyledi: "Benim için sekizgen bir ev yapın. Her bir yüzune şu sözlerden birini yazin. "Alem bahçedir, duvarı devlet. Devlet iktidardır, koruyucusu kanun. Kanun siyasettir, yürütücüsü hukumdar. Hukumdar çobandır, destekçisi ordu. Ordu yardımcılardır, geçindiren mal. Mal rızıktır biriktireni halk. Halk kullardır, onları itaat ettiren adalet. Adalet kaynaşma sebebidir, onunla dirlik bulur toplum."
  0 0
 • Aristoteles

  bazı rivayetlere göre Amr bin Âs İskenderiye'den döndüğününde Resulullah neler gördüğünü sordu. As şöyle dedi: "Ya Resulullah orada taylasan giyen, daire şeklinde oturup kendisine Aristotales denilen - Allah ona lanet etsin- bir adam hakkında konuşuyorlardı. Bunun üzerine Resulullah " Öyle deme Ey Amr! Aristotales bir peygamberdi fakat kavmi bunu bilmiyordu" buyurdu.

  Kaynak: Nüzhetü'l Ervah
  0 0
 • Güzel Baldır Yarışması

  BALDIR VE DANS YARIŞMASI

  Cumhuriyet Gazetesi, 6 Eylül 1925’te “Memleketimizde ilk defa yapılan bir müsabaka. Evvelki akşamki Güzel Bacak Müsabakası’na dört hanım iştirak etti” başlığı ile verdiği haberde bacak yarışmasını ve neticesini okuyucularına şöyle duyuruyordu:

  “Beşiktaş Klübü tarafından Taksim Bahçesi’nde tertip edilen bahçe eğlencelerinde bir de ‘Güzel Bacak Müsabakası’ mevcut olduğunu yazmıştık. Memleketimizde ilk icra edilen bu müsabakaya baldırlarının güzelliğine çok emin ve mağrur dört hanım iştirak etmiştir. Müsabakaya bu kadar az hanım[ın] iştirak etmesi İstanbul’da güzel bacak ve baldırların azlığından değil, fakat böyle bir müsabakaya -pek yeni olduğu için- iştirak cesaretini her güzel baldır sahibesinin gösterememesindendir. Gerçi son moda elbiselerin diz kapaklarına kadar kısalan etekleri her gün, herkesin nazarlarını mütemadi bir bacak müsabakasının hakemi yaptırmaktadır ama, ortaya müsabaka sözü girince hicabı fazlaca olanların cesareti kırılması pek tabiidir.

  Her ne hal ise, bacak müsabakasına iştirak eden dört kadın arasında birinciliği Enise Hanım isminde Amerikan Kolleji’nde okuyan bir küçük hanım kazanmıştır.

  O gün Türk hanımları kıyafeti revüsünde de asri Türk hanımını temsil eden Enise Hanım şimdi İstanbul’un en güzel bacaklı kadını olmakla iftihar edebilir.

  Dans müsabakasına iştirak eden çiftler arasında da Nadide Hanım ile arkadaşı birinciliği kazandılar”

  *Murat Bardakçı'nın HaberTürk'teki yazısından alıntıdır.
  0 0
 • Barbaros hayrettin paşa

  hocam eline saglik sayende bir cok seyi tekrar hatirladim
  0 0
 • malcolm x

  O gun bisey oldu daha once hic yaşanmamiş bişey yaşandi.O gun ilk defa siyahlar birlesip bi eylem yapti.O gun 2 beyaz polis zenciler arasinda cikan kavgayi onlemek icin Johnson Hinton adindaki bir Islam Ummeti uyesinin kafasina coplarla vurdular. Kafasından yaralanıp derisi epeyce soyulan Hinton, bir polis arabasıyla en yakın karakola götürüldü.
  Malcolm X olaydan haberdar edilince 50 kadar ayni sekilde giyinmis Müslüman”la birlikte karakola gitti. İlk önce Malcolm'a onu göremeyeceklerini söylediler. Malcolm da nöbetçi amire pencereden dışarı bakmasını söylemiş, adam dışarıdaki siyahlari görünce şaşırmıştı. Malcolm kardeşlerini görmeyince orayı terk etmeyeceklerini söyledi. Nöbetçi amiri göstermeye razı olmuş: Johnson Hinton”u kafası, yüzü, omuzları kana bulanmış bir vaziyette buldular. Malcolm: “bu adamın yeri karakol değil hastanedir”diye bağırdı. Hemen bir can kurtaranla onu hastaneye yolladılar. Hastanede yol boyunca elli Müslüman”la birlikte arabayı takip ettiler. Harlem”in en büyük caddesinde o güne kadar böyle kalabalık görmeyen zenciler dükkanlardan, kafelerden fırlayıp, kalabalığın peşine takıldılar.
  Hinton yaralari tedavi edildikten sonra polis merkezine geri goturuldu.Ve buraya getirildiginde disarida 4000 siyah vardi iceridede malcolm ve iki avukat hinton kefareti icin tartisiyordu.Olay cikmaza girince Malcolm tek bi el hareketiyle kalabaligi dagitti.Olayla ilgili bir polis memuru verdigi bir demecte "hic kimse bu kadar guce sahip olamaz"demisti.
  İslam cemaati Johnson Hinton”un davacı olması için çok çalıştı, davanın sonunda Johnson Hinton 70 bin dolar tazminat kazandı.Bu olaydan sonra islam cemaati nin ve Malcolm'un populerligi ulke çapinda artti.Zaten Malcolm hapisteyken kore savaşina karşı gorusunu belirterek Amerikan baskanina yazdigi mektup yuzunden FBI onun hakkinda bir dosya açmişti.Simdi iyice yakin takibe alinicakti.
   Bir ay boyunca Malcolm X, NYPD tarafından gözetim altına alındı; önceden yaşamış olduğu şehirlerdeki ve mahkûm olduğu hapislerdeki yetkililerden bilgi toplandi.
  0 0
 • malcolm x

  olayi kafanizda daha rahat canlandirabilmek icin malcolm X in hayatini anlatan filmdeki şu sahneyi izliyebilirsiniz
  http://m.youtube.com/watch?v=5Uoy6xy5AFM
  0 0
 • ismet inonu vs mustafa kemal

  istifa inonunun istedigi gibi gercekleşmişti.Once yorgunluk gerekcesiyle 2 haftalik bir izin ardindan istifa.

  yil:1937   yer:tren vagonu(istanbul)

  Mustafa Kemal tarih kongresi icin Ankaradan Istanbula giderken yaninda  Inonude vardi. Şevket Süreyya Aydemir’e göre, tren hareket ettikten bir süre sonra Mustafa kemal, “Bizi Paşa’yla yalnız bırakınız” demişti.Trendekiler sofraya gecmis inonuyle mustafa kemalin cikmasini bekliyordu. bir kac dakika sonra inonu cikti ve sofraya oturmadi ardindan mustafa kemal cikti ve "bu iş bitti" dedi.Icerde Ne konustuklarini kimse bilmiyordu fakat olaydan yillar sonra inonu hatiratinda şoyle yazmisti;

  Trene girer girmez Atatürk beni yalnız yanına aldı. Akşam vuku bulan çekişmelere, hadiselere, tartışmalara kısaca işaret ederek, şimdiye kadar, beraber çalıştığımız zamanda pek çok defa kavga etmişizdir dedi. Ama bu kadar açıktan, bu kadar serti olmamıştı. Bu sebeple sizin çalışmanıza biraz aralık vermek doğru olacaktır dedi. Ben, onun bu sözünün çok isabetli olduğunu söyleyerek atılgan bir tavırla, samimi bir tavırla karşıladım. Çok müteşekkir olurum dedim. Onun üzerine derhal benim yerime getirmek istediği zatın adını söyledi. Celal Beyi getireceğim dedi. Pek münasip olacağını, isabetli olacağını söyledim. Gerçek şudur ki samimi kanaatimi söylüyordum. O günkü mevzubahis olan ve beraber çalışma devrinde en iyi seçmenin bu olacağını samimi olarak söyledim.


  Artik yeni basbakan Celal Bayar idi gerginlik bitmis olmaliydi fakat henuz bitmemisti inonu daha son sozunu soylememisti.Hani demistik ya inonu hastalik gerekcesiyle istifa teklifini kabul ettirerek Mustafa Kemal'e hayatinin oyununu oynadi diye.Iste o oyun simdi başlamişti.Inonu memur hayatina burunmuştu.Banka Kuyruklarinda sira bekler ailesiyle piknige stadyuma gider olmustu.Hatta bu yaptiklariyla kendini oyle bir sevdirmisti ki insanlar onu artik gordugu yerde omuzlarina aliyordu.Zaten halka gore o Mustafa Kemal e karsi gelip kovulan adam degil devleti icin herseyini veren ve bu ugurda hasta düşen bir kahramandi.Ustelik bu kadar yuksek mevkilerden gelmis olmasina ragmen kendini halktan ayirmiyordu tam bir halk adamiydi ve Mustafa Kemal bundan son derece rahatsiz olmuştu.Ne yapmaya çalisiyor bu aklinda bir şey mi var diyordu.Mustafa Kemal e gore Inonu halkin gozune girip kendisine karsi secime girmeyi dusunuyordu. Mustafa Kemal golü yemişti.Inonu yillardir icinde bulundugu siyaseti oyle kolay birakmayacak gibi gozukuyordu.ikilinin arasi artik son derece gergindi.
  0 0
 • ismet inonu vs mustafa kemal

  Inonunun hatiratindan;
  "Son seneleri Atatürk’ün çok zor olmuştu. Gece alkol tesiriyle alınan teşebbüsleri ertesi gün iptal etmek bir eski âdetimizdi. Son senelerde bu âdet kalkmaya başladı. Hele nihayete doğru, (1936-37 vuzuh ile hatırladığım seneler) gece arzu veya teşebbüs ettiği bir işi ertesi gün tamamen sakin ve tamam iken de iltizam ve takip etmeye başladı. Sıhhatinde ve alkolün tesiratında bu tebeddülü fark ettiğim andan itibaren korkum çok artti."

  Tarih:1938 (mustafa kemal ölmeden 4 ay once)
  Yer:Ankara(anadolu kulubu)
  Mustafa Kemal ile inonunun son kavgasi resmen bir bar kavgasiydi.Evet yanlis duymadiniz son derece trajikomik bir hadise. bunu soyledigim icin bana kizan insanlar olabilir ama olay aynen şoyleydi.

  Not:Anadolu kulubu 1926 da mustafa kemalin istedigi uzerine kurulmuş olup siyasetcilerin alkol alip kagit oynadigi bir eglence mekanidir.

  Kilic Ali hatiratlarinda soyle yazar;
  M.K-Kulübe çıkalım. Birkaç briç partisi yaparız.
  (Önde Mustafa Kemal ile İnönü, arkada Kılıç Ali ve diğerleri)
  Asansör ancak ikisini alabilecek durumdadir
  Atatürk'ün yüzü çatık, İsmet Paşa ise şaşkın
  (Oyun salonuna değil de yemek yenen bölüme doğru yürüyor Mustafa Kemal)
  M.K-Sofra geniş tutulsun. Sen Salih!.. Başvekile (Celal Bayar) telefon et, hemen gelsin. Bulabildiğin vekil arkadaşları da çağır.
  (İsmet Paşa ayakta)
  M.K.-Buyurunuz!..
  Kılıç Ali düşünüyor:
  -Daha bir dakika önce asansöre binerken imrenilecek kadar samimiydiler. O kadar kısa süre içinde aralarında nasıl bir konuşma geçti ki, Atatürk bu kadar öfkelendi?..
  İsmet Paşa'nın yüzüne bakmıyor Mustafa Kemal
  İnönü ise büyük bir sessizlik içinde.
  Son derece üzgün olduğu her halinden belli.
  Bu sırada Salih Bozok geliyor:
  -Celal Beyefendi'ye emirlerinizi ilettim.
  Salih B.-Çalışıyorlarmış, yarım saate kadar geleceklerini söylediler. 
  Atatürk, yüz ifadesini değiştirmeden:
  M.K.-Başka?
  Salih B.-Recep Peker ve Nuri Conker'e telefon ettim, geliyorlar.
  (o gune kadar asla inonuyle toplum icinde tartismayan hep alttan alan Mustafa Kemal o gun resmen kavgaya adam topluyordu insanlarda gorsun duysun istiyordu.)
  M.K.-İyi. Sofra hazırlanmıştır herhalde, geçip oturalım.
  Mustafa Kemal'in bardağına rakı doldurduktan sonra, İsmet Paşa'ya doğru yönelen garsona Mustafa Kemal "Hayır!.. Ona koyma, o içmeyecek!.." der.

  Kılıç Ali'nin zihni:
  "Değil İsmet Paşa'ya, kimseye yapmazdı bunu!.."

  davet edilen insanlarda gelir ve Mustafa Kemal konusmaya başlar;
  -Kalk İsmet Paşa!.. Asansörde söylediklerini şimdi burada tekrarla!..
  (Ismet paşa perisan bir halde)
  I-Bağışlayınız. Beni İsmet Paşa yapan sizsiniz. Benim talihim bir Mustafa Kemal Atatürk bulmaktır.
  M.K.-Bunları değil; asansörde konuştuklarını soruyorum!..
  (Sofrayı doldurmaya başlayan davetlilerin önünde, asansördeki sözlerini tekrarlıyor)
  I-Lütfettiniz hatırımı sordunuz; dinlenmenin bana yaradığını söylemek iltifatında bulundunuz. Ben de bana dinlenmenin size de çalışmanın yaradığını söylemek cesaretini gösterdim. Ve şunu söyledim: "Çalışırken içmiyorsunuz. Bu sağlığınıza iyi geliyor. Vazifeden ayrılmakla size faydalı olabildiğim için seviniyorum." 
  M.K.-Hah işte tamam! Anlatın ne demek bu!..
  (inonu kotu niyetli olmadigini soylemeye çalisiyor)
  M.K.-Bu değil!.. Bana söylemek istediğiniz şuydu: "Ben Başvekilken her işi sana getirmeden hallediyordum. Sen de sefa sürüyordun. Şimdi ben yokum, Başvekilin Celal Bey her işi sana getiriyor. Sen de çalışmak mecburiyetinde kalıyorsun." Söylemek istediğin bu değil miydi, İsmet Paşa!.. İşte şimdi bir kadeh içkiden de oldun!.. Sen başvekil olsan yorulmazmışım da, Celal Bayar başvekilliğinde yoruluyormuşum. Yakışır mı bu sözler bunca sene başvekillik yapmış İsmet Paşa'ya!.
  --------------------------------------------------
  Inonunun soyledigi bana dinlenmek size çalismak yaramiş ne demek; bu laf iki anlama cikan bir laf;
  1-Ben basbakanken her işi ben yapiyordum sen bisey yapmiyordun şimdi Celal gecti o tembel mecburen sen calismak zorunda kaliyosun(ki hakkaten Celal Bayar inonuye gore daha tembel bir adamdir ve Mustafa Kemal in isini agirlastirmistir)
  2-Ogunlerde ikinci dersim harekati var ve bir ordu devlet işi var Mustafa Kemal hakkaten zor durumda ve cok çalisiyor inonu bunuda kast etmis olabilir

  Kimine gore birinci secenegi kast etti kimine gore ikinci secenegi(şahsen ben iki oldugunu dusunuyorum) bilemeyiz fakat bildigimiz bir şey var Mustafa Kemal bu olayi birdeki gibi yorumladi.

  Mustafa Kemal golu atmişti skor 1-1 idi.Inonu toplum icinde kucuk dusurulmuştu.Bir donem baskanligini yaptigi Anadolu Kulubunde 1 bardak icki bile içememişti.Fakat Inonu bunun intikamini çok farkli alicakti.
  0 0
 • ii. Abdulhamid siyaseti

  NOT: Rıza Tevfik ölüm döşeğinde şunları söylemiştir:

  “Ben bu şiiri Türk milletine hakaret kasdıyla değil, tamamıyle aksi olarak, Türk milletini ölüme götüren bir zümreyi teşhir ve Abdülhamid Han’a edilen iftiraları tesbit gayesiyle yazdım
  0 0
 • ii. Abdulhamid siyaseti

  mustafa kemalin askeri anlamdaki basarisini tartisamayiz ama oda en nihayetinde askerdi tipki enver pasa gibi ve siyasi anlamda ii.Abdulhamid in tirnagi etmezdi ikiside
  0 0
 • kadir mısıroğlu

  elestirilerinde acimasizda olsa ozellikle osmanlidaki toplum yasami hakkindaki bilgisi tartisilmaz
  1 0
 • tarihi olaylar sözlük yazarlarının en sevdiği sözler

  kanla alinan kanla verilir et tirnaktan ayrilmaz.(ii.abdulhamid han)

  bugun filistinde bu sozu bilmeyenin olmadigi soylenir
  0 0
 • İSKİLİPLİ ATIF HOCA

  takmiyanlarin asildigini kabul etmiyolar ki zaten :)malesef yanlisa yanlis da diyemiyolar
  0 0
 • Obamanin libya aciklamasi

  CNN'nin verdiği habere göre, Obama, Fox News'e verdiği demeçte, başkanlık döneminde en büyük hatasının ne olduğuna dair soruya verdiği cevapta; ''Libya'da müdahaleden sonra her hangi bir programımızın olmaması'' şeklinde cevapladı.

  Amerikan başkanı, Libya'ya müdahaleyi savunsa da, ama halihazırda Libya'da durumu çok kötü olarak niteledi.

  Obama, ayrıca 2008'de yaşanan mali buhrandan ve Amerika'da yaşanan iktisadi düşüşten kurtulmanın da başkanlık döneminde Beyaz Saray için en büyük kazanım olarak niteledi.

  Amerikan başkanı Obama'nın Libya konusunda yaptığı bu açıklama ilk değil ve daha önce de, geçen yıl Eylül ayında BM'lerde yaptığı konuşmada, Libya'ya müdahaleyi eleştirmiş ve ''koalisyonumuz Libya'da oluşan iktidar boşluğunu doldurabilirdi ve bunun için daha fazla çaba gösterebilirdi'' demişti.

  yuuh arkadas bu nasil bi rahatlik ya
  0 0
 • İSKİLİPLİ ATIF HOCA

  http://www.tarihiolaylar.com/sozluk/azerbaycan-turkleri-ve-ruslarin-turk-emperyalizmi/1175
  @Ramazan hocanin şu yazisini okuyabilirsiniz

  zamaninda ruslar diger turk devletlerini birbirinden koparmak icin hepsine farkli kiyafetler giydirmiş.Ve birbirlerini anlamasinlar diye alfabelerini degistirtmiş.Biz onlarla ayni dili konusmadik ama araplarla anlasabiliyoduk şimdi ruslarin turklere yaptiklarini gorunce hepimiz sövmuşuzdur ama baktigimiz zaman aynisi bizdede yaşanmiş ruslarin turklere yaptigi gibi bizimde alfabemiz degistirilmis kiyafetlerimiz bile degistirilmis.Bunun sebebide araplarla iletisimimizi kesmek neden olmasin?kaldi ki basarilida olunmus
  0 0
 • İSKİLİPLİ ATIF HOCA

  @sotarih dostum paylaştigin tibbiyeli hikmetin yazisinda iskilipli atifin sadece fatihte bi hoca oldugu ulke capinda taninmadigi yaziyo ama paylastigin videoda malatyaya giresuna rize ye diyarbakira yani ulkenin heryerine yasak kitap gonderdigini soyluyo paylastigin kaynaklar birbiriyle celisiyo hangisine inancaz
  0 0
 • malcolm x

  malcolm x in her konusmasi insanlari biraz daha etkiliyordu.Oyleki siyahlar birleşmeye ve toparlanmaya başliyordu artik butun siyahlar sokak koşelerinde uyuşturucu kullanan serseri tipler degildi tabiki oyle bi kesimde hala vardi ama artik siyahlari kitap okurkende gormek mumkundu kendi tarihlerini arastirmaya baslamislardi ve hizla birlesiyolardi.Sayilari azda degildi o donem amerika'da 22 milyon siyah vardi.Amerikanin acilen bu işe bir önlem almasi gerekicekti çunku aksi taktirde her firsatta çok ulusluluğunu dile getirip reklam yapan amerika'da bir siyah isyani cikicakti.
  http://m.youtube.com/watch?v=dbYqb8YTIKE
  bu gibi konusmalarda bunun hazirligi niteligindeydi. Malcolm doneminde islam ummeti uye sayisi hizla artmaktaydi oyle ki malcolm'dan sadece islam ummeti uyeleri degil butun siyahlar etkileniyordu.
  ornegin siyasi sanat akimi (bam)

  ''Gerçek şu ki; Malcolm X'in, zamanının Garvey'si gibi, bütün siyah sanat akımları üzerinde fantastik bir etkisi vardı. Malcolm'un, tabi ki diğer siyah sanat dalları üzerinde de olduğu gibi, Siyahi Şiir üzerindeki etkisi oldukça belirgin.'' [Dingane/ ''A Review of Dynamite Voices, Don L. Lee,'' sayfa 89 ve 90] 
  Baraka ve Sanchez üzerindeki Malcolm'un etkisi hakkındaki Dingane'nin yorumunu doğrulamak gerekirse Amiri Baraka'nın Malcolm'un kendi üstünde bıraktığı etkiden bahseden sayısız makale, deneme ve şiiri unutmamak gerek.

  Belki de Baraka'nın Malcolm'a sunduğu hürmetlerin en belirgin örneği geniş bir şekilde antoloji haline getirilmiş, Negro Digest'in 1965 Eylül sayısında ilk defa basılmış olan ''A Poem For Black Hearts'' (Siyah Kalpler İçin Bir Şiir), 1965 Nisanı şiiridir. 
  bunun gibi daha bi coklari malcolmdan etkilenmisti.

  http://www.izinsizgosteri.net/asalsayi103/kalamu.ya.salaam_103.html

  malcolm'dan etkilenenler sadece sanatcilar degildi sporcularda etkilenmisti ve bunlardan en onemlisi Malcolm'dan bile daha fazla taniniyordu. Muhammed Ali Malcolm'dan inanilmaz etkilenicekti ve hayati boyunca Malcolm'un yaninda bulunucakti.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.