malcolm
my name is x
En Beğenilen Yazar Sırası
:
4
Toplam Başlık Sayısı
:
34
Toplam Puanı
:
286
Toplam Giri Sayısı
:
264
Bu Ayki Puanı
:
26
En Aktif Yazar Sırası
:
4
 • Osmanlının yıkılmasını hızlandıran şahsiyetler

  Bide bana kalirsa en buyuk hatayi Genc Osman yapmistir belki Osmanliyi yenicerilerden kurtaricak hamleyi yapicakti ama sır tutamamasi yuzunden kendini öldurttu yeniceriler buna asla cesaret edemiyecekti ama aksi taktirde kendileri ölucekti bu yuzden can korkusuyla saldirdilar ve genc osmani öldurduklerinde artik hukumdar kaninin tadina bakmislardi ve bundan sonra istediklerini tahttan indirip istediklerini tahta cikarmaya basladilar en sonundada isin icinden cikilmaz bir hal aldi
  0 1
 • suriye (gundem)

  Dokunulmazlık tamamen kalkarsa çıkabilecek sonuçları iyi düşünmek lazım" diye konuştu.
  Türkiye'nin Suriye'nin bölünmesine karşı olduğunu vurgulayan Başbakan Davutoğlu, “Suriye maalesef öyle bir noktaya getirildi ki her türlü kirli oyununun oynayabileceği bir zemin oluştu. Bunlardan biri de Sykes Picot'un yüzüncü yılı. Sykes Picot'a biz hep karşı çıktık. Çünkü Sykes Picot bölgemizi bölmüştü, şehirlerimizi birbirine yabancılaştırmıştı. Birileri yüz yıl sonra yeni bir Sykes Picot yazma peşinde. Biz Sykes Picot'un gayri insani ve tarihimize aykırı düşen mirasını yok etmeye çalışırken, birileri yeniden yazma peşinde. Arap Baharı'nın hemen öncesinde Türkiye, Suriye, Lübnan, Ürdün dörtlü insanların serbest dolaşacağı bir bölge kurmaya karar vermişti, buna sonradan Irak da katılacaktı. Bütün bu hamlelerle biz Sykes Picot'u 2016'dan önce fiilen ortadan kaldırmayı düşünüyorduk. Bizim bu yöndeki hedeflerimiz birilerini rahatsız etti, bunu engellemek için Arap Bahar'ı kullanıldı. Şimdi Suriye'yi üçe, dörde, beşe, Irak'ı üçe bölerek yeni bir Sykes Picot yazmaya çalışılıyor. Buna direnenler taraflar var, bu bölgenin halkları ve Türkiye buna direniyor. Ama bunu gerçekleştirmek isteyenler var; Rusya'nın hava harekatına bakın fiilen Suriye'yi bölmek istiyor"
  “Son İran ziyaretimde mutabık kaldığımız en önemli husus, Suriye'nin bölünmeden, federalite olmadan bir arada tutulması. Onlar da bölgede özellikle İsrail karşısında güçlü bir Suriye istiyorlar"


  POLİTİKA
  Davutoğlu: İkinci yolu seçtik
  Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin ve bölge halklarının Suriye’nin bölünmesine direndiğini söyledi. AB ile ilişkilerde iki boyut olduğunu belirten Davutoğlu "İkinci yolu seçtik" dedi.​ Başbakan, dokunulmazlık tartışmasına da değindi ve bir kez daha "Meclis'e getiririz" ifadelerini kullandı.
  Davutoğlu: İkinci yolu seçtik
  INTERNET HABER MERKEZİ
  19 MART 2016, 10:06

  Diğer

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Brüksel dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Suriye'deki gelişmelere değinen Davutoğlu, Osmanlı Devleti'nin, Ortadoğu'daki topraklarının paylaşılmasını öngören 1916 yılındaki Sykes Picot Anlaşması'nı hatırlattı.
  Brüksel'deki AB Zirvesi'nden dönüşünde uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Davutoğlu, "Önümüzde iki boyut vardı. Ya bu ilişkiyi bir kriz olduğunda buluşmak üzere yönetecektik ya da tüm bu tecrübelerden sonra AB ile ilişkileri yeni zemine oturtacaktık. İkinci yolu seçtik" dedi.
  Dokunulmazlık tartışmasına da değindi ve bir kez daha "Muhalefet istemese de yolumuzdan geri dönmeyiz, Meclis'e getiririz" dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlıkların tamamen kaldırılması çağrısına da yanıt veren Davutoğlu, "Dokunulmazlık tamamen kalkarsa çıkabilecek sonuçları iyi düşünmek lazım" diye konuştu.
  Türkiye'nin Suriye'nin bölünmesine karşı olduğunu vurgulayan Başbakan Davutoğlu, “Suriye maalesef öyle bir noktaya getirildi ki her türlü kirli oyununun oynayabileceği bir zemin oluştu. Bunlardan biri de Sykes Picot'un yüzüncü yılı. Sykes Picot'a biz hep karşı çıktık. Çünkü Sykes Picot bölgemizi bölmüştü, şehirlerimizi birbirine yabancılaştırmıştı. Birileri yüz yıl sonra yeni bir Sykes Picot yazma peşinde. Biz Sykes Picot'un gayri insani ve tarihimize aykırı düşen mirasını yok etmeye çalışırken, birileri yeniden yazma peşinde. Arap Baharı'nın hemen öncesinde Türkiye, Suriye, Lübnan, Ürdün dörtlü insanların serbest dolaşacağı bir bölge kurmaya karar vermişti, buna sonradan Irak da katılacaktı. Bütün bu hamlelerle biz Sykes Picot'u 2016'dan önce fiilen ortadan kaldırmayı düşünüyorduk. Bizim bu yöndeki hedeflerimiz birilerini rahatsız etti, bunu engellemek için Arap Bahar'ı kullanıldı. Şimdi Suriye'yi üçe, dörde, beşe, Irak'ı üçe bölerek yeni bir Sykes Picot yazmaya çalışılıyor. Buna direnenler taraflar var, bu bölgenin halkları ve Türkiye buna direniyor. Ama bunu gerçekleştirmek isteyenler var; Rusya'nın hava harekatına bakın fiilen Suriye'yi bölmek istiyor" ifadelerini kullandı.
  “İran il mutabık kaldık"
  İran ile Türkiye'nin Suriye'nin bölünmemesi konusunda mutabık kaldığını dile getiren Davutoğlu, “Son İran ziyaretimde mutabık kaldığımız en önemli husus, Suriye'nin bölünmeden, federalite olmadan bir arada tutulması. Onlar da bölgede özellikle İsrail karşısında güçlü bir Suriye istiyorlar" diye konuştu.
  “Suriye'deki Kürtler'in hakları ile YPG yan yana getirilmemeli"
  YPG'nin Suriyeli Kürtler'in savunucusu olarak görmenin mümkün olmadığını belirten Başbakan Davutoğlu, “Bugünkü seyre batığınızda YPG'nin nin son derece oportünist ve otokratik yöntem benimsediğini görüyorsunuz. Kendileri gibi düşünmeyen Kürtleri o bölgeden sürdüler. Şimdi de konjonktürden faydalanarak 'de facto' durum yaratmaya çalışıyorlar. Onları kullananlar, onları bir piyon olarak kullanıyor, kullanıldıkları ölçüde varlar. Suriye'deki Kürtler'in hakları ile YPG yan yana getirilmemeli. YPG'yi Suriyeli Kürtler'in savunucusu olarak görmek, Suriye'deki Kürt kardeşlerime yapılabilecek en büyük hakarettir. Gelişmeleri yakından takip edeceğiz, yeni bir Sykes Picot olmaması için her türlü çabayı bölge halklarıyla birlikte yapmaya devam edeceğiz" değerlendirmelerinde bulundu.
  Suriye'de serbest bölge gösüşmeleri
  Suriye'de serbest bölge oluşturulmasına yönelik görüşmelere değinen Davutoğlu, “Bu konuyu Avrupa Birliği, ABD ve Rusya ile görüşüyor. Biz de Amerikalılarla görüşüyoruz, bunun için büyük çaba sarf edeceğiz. Bir direnç var orada. Bu ateşkes uzun sürerse, biraz daha devam ederse kolaylaşabilir" dedi.
  “Rusya Suriye'den bütünüyle çıktı doğru değil"
  Başbakan Davutoğlu, Rusya'nın Suriye'ye bazı hedeflerini gerçekleştirmek için girdiğini söyledi. Rusya'nın Suriye'den çekildiğini söylemenin mümkün olmadığını dile getirenDavutoğlu, şunları ifade etti:
  “Rusya Suriye'den bütünüyle çıktı diye bir argüman doğru değil. Ama kendilerince bazı hedefleri vardı, bu hedeflerin gerçekleştiğini düşünüyorlar. Birinci hedef Lazkiye'de Rus üssünün geliştirilmesi, kapasitesinin artırılması, füzelerle takviye edilmesi ve korunması. İkincisi Esad rejiminin masaya güçlü oturması için takviye edilmesi, bunu da yaptıklarını düşünüyorlar. Üçüncüsü, muhalefet unsurlarının zayıflatılması, bunu da bütün çabalarına rağmen istedikleri gibi yapamadılar ama yapamayacaklarını da gördüler. Lazkiye'deki Rus üssü o kapasitede orada durdukça, füzeler orada durdukça Rusya'nın bölgeden çekildiğini söylemek mümkün değil."
  ahmed davutoglu-yeni safak

  olaylar iyice karisti kim kimin safinda velli degil suriyenin gelecegi icin ne dusunuyosunuz
  0 0
 • Divan Şiirleri

  Dilemem cānā ģamuñdan kurtıluban şād olam
  Bend-i zülfüñe esirem istemem āzād olam

  Tañ degüldür kūh-ı ģamda eylesem Ferhād'a țan
  Fenn-i ışķı başa iltmiş ben de bir üstād olam

  Meclis-i cānānede yā Rab olur mı kim aceb
  Ehl-i ışķ añıldugınca ben de anda yād olam

  Ger yaparsa bu yıkuk göñlüm evin bir seng-ile
  Tā ķıyāmet Ka be-i ulyā haķı ābād olam

  İy Muhibbi iletür kūyına ol vaķtin sabā
  Rāh-ı kūyında ģubār olup meger berbād olam

  Serv mi ķaddüñ ü ya țūbi vü ya ar ar didüm
  Didi saña ne biter ya serv ü ya şimşād olam

  Muhibbi
  0 0
 • malcolm x

  Malcolm hapishanedeyken kardesi Philibert’ten bir mektup almisti. Mektupta: “Siyah adamın doğal dinini keşfettiğini” ve “İslam Cemaati” diye bir şeye katıldığını yazıyordu kardeşi.Ayrıca kurtuluşa ermesi için Allah’a dua etmesini istiyordu.Daha Sonra diğer kardeşi Reginald’dan da bir mektup almisti. “Malcolm sakın domuz eti yeme ve sigara içme artık .Hapisten nasıl kurtulacağını anlatırım sonra sana” demisti kardeşi.Şuphesiz Malcolm'un islami secmesinde kardeşlerinin etkisi vardi fakat Reginald bu kadarla yetinmemisti bir gün çıkip gelmisti ve Malcolm’a Elijah Muhammed’i anlatmisti Tanrının Amerika’ya indiğinden, Elijah adındaki bir zata siyah adam suretinde göründüğünden söz etmisti. Ayrıca şeytanın da bir insan olduğunu ve bütün beyazların şeytan olduğunu söylemisti.Aradan birkaç gün geçtikten sonra kardeşi Reginald tekrar gelip Malcolm’un kafasında ciddi düşünceler bırakarak gitmisti“Düşünebiliyor musun kim olduğunu bile bilmiyorsun.Bitip tükenmek bilmez hazineleri olan, kralları medeniyetleri olan bir ırktan geldiğin halde bunu bilmiyorsun ne yazık ki Şeytan beyazlar senden bunu gizliyorlar Asıl soyadının ne olduğunu bile bilmiyorsun, bir zamanlar kendi ana dilin olan dilini duysan bir kelimesini bile anlamazsın Beyaz şeytan, aslınla ilgili bütün bilgileri çekip almış elinden Seni katlederek, sana tecavüz ederek, seni atalarının tohumundan, anayurdunun bağrından koparıp getirdikleri günden bu yana sen bu beyaz şeytanın bitmek bilmeyen şeytanlıklarının kurbanı durumundasın”
  Bu sozlerden sonra malcolm tarihi arastirmaya başlamişti.Siyahlarin nasil köleleştirildigini,beyaz adamin siyahlara yaptigi işkenceleri,siyahlari çalistirarak elde ettigi zenginliği görmüştü.
  Malcolm ayni zamanda Elija Muhammed hakindada bissuru bilgi edinmisti hatta bir keresinde Elija Muhammed icinde bir miktar parayla beraber bir zarf yollamişti.Elija Muhammed Malcolm'un gözunde bir kurtarici olarak şekillenmeye başlamişti.


  malcolm artik hapisten cikmisti.Ve Elija Muhammed'in yanina gelmisti.Yeterliliği görulup Boston'a yollanmisti. kisa surede Elija Muhammed'in baş konuşmacilarindan biri haline geldi hapishanedeyken cok fazla düşünmüş cok fazla okumuştu.Dile inanilmaz hakimdi ve insanlari ikna etmesi cok kolaydi.Zaten siyahlar,beyaz hristiyanlar tarafindan yuzyillardir eziliyordu.Simdi onlar icin bi din cikmişti zaten simdiye kadar hristiyanliktan ne kazanmislardiki , Muslumanlik siyahlarin dini olmaliydi.Ki amerikada oylede olmaya basladi yuzyillardir bir turlu birlesemeyen siyahlar Muslumanlikla birlesmeye başlamişti.Ve Elija Muhammed onlara artik X soy ismini kullanmalarini soylemisti.Ve Malcolm X soy adi olan little i degiştirip x yapmisti ve bunu şu sozlerle anlatti "beyaz adamin bize verdigi isimleri kullanmiyicagiz bizim soy adimiz smith olamaz.Afrikada'ki soy adimizi bulana kadar X soy adini kullanicagiz cunku X matematikte bilinmezligi ifade eder."
  0 1
 • Muhammed Ali

  Malcolm X Elija Muhammed'ten ayrildiktan sonra tamamen yalniz kalmistir. Ona sahip cikicak kimse yoktur ustelik buda yetmezmis gibi hem Elija Muhammed ve adamlarindan hemde Cia dan surekli tehdit almaktadir hatta sadece Kabe'ye giderken bile Cia nin 5 suikastinden kurtuldugunu ve surekli takip edildigini soylemistir. Iste bu zor zamanlarda Malcolm X i koruyan ve arkasindan duran tek kisi Muhammed Ali dir. Hatta Malcolm evlendiginde maddi imkansizliklardan oturu Muhammed Ali bir kac gunlugune evini balayi icin Malcolm X e vermistir. Zaten zamaninda kendiside Malcolm'dan cok etkilenmistir ve ikisi birlikte butun amerika'da islam'a karsi bir samimiyet uyandirmis, siyahlarinda gururu olmustur.
  0 0
 • medeniyetler tarihi

  evet arkadaslar bu başlik altinda eski medeniyetleri anlatabilirsiniz
  0 0
 • Tasavvuf, Tarikatlar ve Tek Dünya Dini

  heryerde siyaset herkes siyaset konusuyo bizde burda tartismaya baslamistik artik ve sozluk konusu tarihten cikip siyasete girmek uzereydi engelledikleri iyi oldu
  0 0
 • ii. Abdulhamid siyaseti

  @drwailNerdesin şevketli Sultan Hamid Han?!
  Feryadım varır mı bârigâhına?
  Ölüm uykusundan bir lahza uyan,
  Şu nankör milletin bak günahına.

  Tahrike yeltenen tac ve tahtını
  Denedi bu millet kara bahtını
  Sınadı sillenin nerm ü sahtını
  Rahmet et sultanım sûz-ı âhına

  Tarihler ismini andığı zaman
  Sana hak verecek ey koca Sultan!
  Bizdik utanmadan iftira atan
  Asrın en siyâsi padişahına.

  Padişah hem zalim hem deli dedik,
  Îhtilale kıyam etmeli dedik,
  Şeytan ne dediyse biz belî dedik,
  Çalıştık fitnenin intibahına!…

  Divane sen değil, meğer bizmişiz
  Bir çürük ipliğe hülya dizmişiz,
  Sade deli değil, edepsizmişiz,
  Tükürdük atalar kıblegahına!

  Sonra cinsi bozuk, ahlakı fena
  Bir sürü türedi girdi meydana,
  Nerden çıktı bunca veled-i zina!
  Yuh olsun bunların ham ervahına!!

  Bunlar halkı didik didik ettiler
  Katliâma kadar sürüp gittiler,
  Saçak öpmeyenler secde ettiler,
  Bir asi zabitin pis külahına!

  Bu gün varsa yoksa Mustafa Kemâl*
  Şöhretine herkes fuzulî dellâl
  Alem-i ma’nadan bak da ibret al
  Uğursuz tali’in şu gümrahına!

  Haddi yok alçakla derde girenin,
  Sehpâ-yı kazaya boyun verenin!
  La’netle anılan cebâbirenin,
  Rahmet okuttu bu en küstahına!

  Çok kişiye şimdi vatan mezardır!
  Herkesin beladan nasibi vardır!
  Selamete eren pek bahtiyardır,
  Bu şeb-i yeldanın şen sıyâhına.

  Milliyet davası fıska büründü!
  Ridâ-yı diyanet yerde süründü!
  Türk’ün ruhu zorla asi göründü,
  Hem Peygamber’ine, hem Allah’ına!

  Sen hafiyelerle dem sürdün ancak
  Bunlar her tarafta kurdu salıncak
  Eli, yüzü kara bir sürü alçak
  Kement attı dehrin mihr ü mâhına!

  Bu itler -nedense- bana salmadı,
  Belalıydı başım kimse almadı!
  Seyrandan başka da bir iş kalmadı,
  Gurbet ellerinin bu seyyahına!

  Hoş oldu cilvesi cumhuriyetin!
  Tadı kalmamıştı meşrutiyetin,
  Deccala zil çalan böyle milletin,
  bundan başka çare yok ıslahına.

  Lakin sen sultanım gavs-ı ekbersin!
  Ahiretten bile himmet eylersin.
  Çok çekti şu millet murada ersin
  Şefaat kıl şâhım medet hâhına.[1]

  Rıza Tevfik Bölükbaş
  0 1
 • İSKİLİPLİ ATIF HOCA

  şimdi bunu asla kabul etmeyen şapkadan dolayi değilde isyandan dolayi oldugunu iddia eden bir kesim var birde hayir şapka takmadi diyen bir kesim var ama olaya bence şoyle bakmak lazim şuan cumhurbaskani kalkip bundan sonra herkes cap(şapka) takicak dese ne yapardiniz.
  0 0
 • Ağaç Adam

  leyla ile mecnun dizisinde bi adamin kafasindan elma ağaci cikmişti bizde absürt komedi sanmistik:)
  0 0
 • Tarihteki Ünlü Seri Katiller

  tum bu delirmesinin sebebi lisede terk edilmesi ardindan universitede evlenme teklifi ettigi kizin once kabul edip 2 gun sonra vazgecmesi ve annesi sandigi kisinin aslinda ablasi cikmasi(son bilgiden tam emin degilim oyle biseydi)yakalandiktan sonra iki kez dahice kacar surekli şık giyinir hakim bile kebdisine duydugu hayranligi gizleyemez.idami kesinlesince isledigi cinayetleri bir bir saymaya baslar boylece idami tam 10 sene uzatir bi cok hayrani vardir hepsi saclarini onun gibi yapip durusmalara gelir bunlardan biri ted buny ile evlenir ve kadarin cilvesi o kadar kizi ölduren adamin bir kizi olur
  0 0
 • medeniyetler tarihi

  mantikli hocam ayiriyim ben bu baslikta misirida anlaticaktim beraber olsun dedim bide belki birileri antik yunani felan anlatir diye dusundum
  0 0
 • Tarihteki Ünlü Seri Katiller

  bu arada onun isledigi cinayetlerde asla bir iz bulamazlar en son bi kurbaninda dis izleri bulunur ve o izlerin kalibini cikarip ted inkiyle karsilastirmaya karar verirler ted bunu ogrendiginde dislerini kirmaya kalkismistir ama gardiyanlar tarafindan durdurulmustur
  0 0
 • Tarihteki en buyuk siyasetcisi kimdir

  ii.Abdulhamid icin asrin siyasetçisi derler gercekten butun avrupayi parmaginda oynatmiş.Ayni zamanda mustafa kemalinde cok iyi bi siyasetci oldugunu biliyoruz.Fatih din uzerinden hristiyablar beraber hareket etmesini engellemiş.Kanuni protestanligin yok olmasini engellemek icin mukemmel yardimlar yapmiş ve avrupayi bir bilinmezlige suruklemiş bu bilinmezlikte kral şarlken yok olmuş.Doguda şah ismailin siyasetine hayranim gercekten oda din siyasetiyle kucucuk bi dergahtan cikip hindistandan osmanliya kadar almayi başarmis.Batida gecmisteki cok basarili bi siyasetci gelmiyi aklima bi son donem liderleri var lenin.hitler.mussolini alan çok geniş ama bana şah ismaille 2. abdulhamid bi tik onde geliyo çunku cok buyuk zorluk icinde yonetiyilar
  0 0
 • gavat kelimesinin kökeni

  oncelikle gavat kelimesinin nerden geldigini anlaticam.

  islamiyet oncesi iran medeniyetinde bi adam cıkmiş ve ateşle konuştugunu iddia etmiş.kisa suredede fazlaca sayida mürid toplamiş.ayrica sayisi hiç artip azalmayan hep 1000 kişi olan bide ordusu varmis.tabi halk arasinda popularitesi hizla artmis ve dönemin iran hukumdari gavat(kavat) a kadar ulasmis.gavat bu adami yanina çagirmis ve maharetini göstermesini istemiş.buyucu ateşe seslenmiş ve ateş cevap vermiş.gavat şok yaşamiş ve kisa sure sonra oda bu adamin muridi haline gelmis.buyucu ne soylerse hukumdar gavat'ta arkasinda durmuş fakat buyucunun sapkin düşünceleri varmiş ve herkesin karisi herkese helaldir gibi şeyler soylermiş.hukumdar gavat'ta halka buyucunun arkasinda oldugunu buyucuye katildigini gostermek icin kendi karisini buyucuyle paylaşmis.yalniz hukumdarin oğlu zeki bi adammis ve ateşle konusulamiyicagini biliyomuş ve buyucunun peşine adamlar takmiş.meger olay şuymuş buyucu 1000 askerinden birini gorevlendirir asker atesin yanicagi duvarin arkasina gizli bir bölmeden gecer.buyucu ses verdiginde asker duvarin arkasindan bagirirmiş.gavat'in oglu babasina hadiseden bahsetmiş fakat direk buyucuye saldirmak mantikli bi yol degil cunku en nihayetinde onunda 1000 askeri var.o yuzden bi plan yapmislar buyucuye gidip demisler ki ordunu 5 er 10 kişilik guruplar halinde şu tepenin arkasina göturucez hepsine altindan zirh yaptik onlara giydiricez en son sen tepeye cikip ordan altinlar icinde ordunu goruceksin eger zirhlari burda dagitirsak halk altinlari kapmak icin saldirabilir ama 1000 kisi hazir olursa kimse cesaret edemez demisler.zaten gavat buyucu ne derse yaptigi icin buyucu hic işkillenmemiş.ve cokta hosuna gitmiş tamam demiş.ordu sirayla 5 er 10 ar tepenin arkasina goturulmuş.en son buyucu goturulmus gel altindan ordunu gör demisler buyucu tepeye bi çikmiş 2000 tane ayak buyucunun butun ordusunu baş aşagi(sadece ayaklari disarda kalicak şekilde)kuma gömmüşler.buyucuyude başi disarda kalicak sekilde gömmuşler ki ordusunun ne hale geldigini gorerek ölsün.

  suan genelde anadoluda kullanilan gavat(karisini kizini acik giydiren erkeklere derler) kelimesi burdan gelirmiş
  0 0
 • enver paşa

  @[sotarih](undefined)h abdulhamid han ingiliz ve fransizlarin gozunu korkutmak amaciyla almanyayla flort ediyodu net bi anlasma yoktu hee ama enver pasa gectiginde direk almanlara gitmedi tabi ingilizlerede adam yolladi ingilizler haftalarca bekletip gorusmedi bile.Kilise siyaseti yuz yilin hatasidir belkide balkanlarda durumlar karisik ermeniler yunanlar sunlar bunlar dolu bunlarin bi kismi gregoryen bi kismi katolik bi kismi ortadoks ve asla anlasamiyolar enver pasa kiliseler kanunu cikariyo kim fazlaysa bolge o kilisenin olsun diyo ve boylece bu irklarin arasindaki sorun cozuluyo birlesip bize karsi duruyolar
  0 0
 • Büyük Veba Salgını

  cani bey ordusuyla kefe şehrini kuşattığında,gemilerle avrupadan gelen bir kac kiside veba salgını gorulmus. canı bey de vebalı askerlerini mancınıklarla kefe şehrinin surlarından içeriye atmış. şehirde vebalı sayısı artınca, kefe yöneticileri şehri cani bey'e teslim etmişler. bu olay tarihteki ilk biyolojik saldırı olarak adlandırılmış.Fakat şehrin icinde nerdeyse herkes vebali oldugu icin cani bey de şehre girememistir.Bu olay sonucunda veba asyaya yayilir.
  0 0
 • Derin Tarih

  @insearchofsunrise hocam bu adamlar 1-2 tane degil onlarca var (ali kuscu.matrakci nasuh.aksemseddin(ki mikrobu kesfeden adamdir)katip celebi.evliya celabi.vs.)edebiyatci desen zaten herkes edebiyatci.

  biri olunce yerine gecicek adam kalmiyo demissinizde piri reis ölunce yerine barbaros geciyo ali kuscu ölunce yerine torunu mirim çelebi geciyo tabiki asillari kadar başarili olamazlar ama yerlerine gecen adamlar boş adamlar degil mimar sinan tabi apayri bisey. haa ama dedigin gibi son donemde sayilari azalmis ve osmanlinin cokusunude bu saglamis kalifiye adam eksikligi fakat bunu duzeltmenin yolu bu degil sonucta yukselis devrinde etraf bu bilgin adamlar doluydu ve dil osmanlicaydi yani dilin bir sorunu yoktu ama belli zaman sonra egitim kalitesi dustu ve bilgin sayisi azaldi buna cozum olarak dili degistirmek sacmalik degistide ne oldu simdi heryer alim mi kayniyo gene yok.

  harem pek tabi ilim yuvasidir inanmayan acsin hurremin siirlerini okusun ben daha iyi yazarim diyen varsa boynum kildan ince.Zaten toplumumuzdada bu gorulur universite mezunu adami ilkokul mezunuyla evlendirmek istemez insanlar sebep olarakta bu ikisi nasil konusucak sohbet edicek der.E bakarsaniz haremden cikan kizlarda ya padisah yada enderundan bi adamla evleniyo yani son derece bilgili insanlarla evleniyo bu kadinlarin cahil olmasini bekliyemezsiniz ama malesef oryantalist kultur bize haremi isteyen herifin iceri girip iki uc kizi duzup(cok afedersiniz) ciktigi bi yer olarak gosteriyo.

  dediginiz gibi rasathane cok geç kurulmuş gerci ulu bey rasathanesi var(ali kuscunun yeri) ama biz kurmuş degiliz .ve isin uzucu kismida ilk rasathanemiz kurulduktan 3 sene sonra ahmakca sebeplerden yikilmis olmasi bunlari hic bi sekilde savunmam.

  padisahci ve ataturkcu arasinda full tarafli olmamiz uzucu ama bunu onlar saglamiş yani inonu ataturke hakaret olarak onu abdulhamid e benzetmis ataturk vahdettine hain demis vahdettin ona it demis yani bizimde taraf tutmamizi cok yadirgamiyorum

  simdi bu bilimle ilgili cok onemli bi yazi yazicam ama baska baslik acicam o zaman belki fikirlerinizi biraz degistirebilirim
  0 0
 • sultan abdülaziz han ve turk kafasi

  Bu arada bu olay Bir padişahin ilk defa seyahat amaçli avrupaya gitmesinde yaşanmiştir.
  0 0
 • Sizce gelecğim enerji kaynağı nedir?

  kesinlikle haraket enerjisi. insan kaynakli yani pedal cevirerek
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.