mithrandar
Nehir ve Pergel Ama Hangisi
En Beğenilen Yazar Sırası
:
1465
Toplam Başlık Sayısı
:
0
Toplam Puanı
:
0
Toplam Giri Sayısı
:
0
Bu Ayki Puanı
:
0
En Aktif Yazar Sırası
:
1465
 • Paris Terör Saldırısı

  Konuya alternatif enerji kaynakları yerine ekonomik yaptırım olarak bakarsak daha fazla bir bakış açısına sahip oluruz. Çünkü iş artık siyasi menfaate dönüştü. Eğer öyle olmasaydı İran ve Hizbullah Suriye'ye müdahale de bulunmazdı. Özellikle Gazprom-Rusya ve Avrupa-ABD arasındaki güç savaşı tam olarak burada gün yüzüne çıkıyor. Çünkü; Ukrayna krizinden sonra Gazprom şirketi 2019 yılında Ukrayna üzerindeki doğalgaz hattını iptal edeceğini bildirdi. Bu durumda Avrupa'nın ve özellikle Alman sanayisinin neredeyse tamamının doğalgazdan üretilen enerji ile döndüğünü düşünürsek ortaya alternatif enerji kaynaklarına yönelme diye bir şey söz konusu olarak gözükmüyor.
  0 0
 • Paris Terör Saldırısı

  Olaya sadece Petrol diye bakmasak daha doğru olur herhalde. Çünkü ortada Akdeniz deki doğal gaz rezervleri de ciddi bir yer tutuyor. Ayrıca Türkiye'nin bu denkleme bir şekilde entegre olması isteniyor. Türkiye'deki patlamaları sadece Işid ve benzeri saldırılar diye görmek çok basit kaçar diye düşünüyorum.
  0 0
 • Paris Terör Saldırısı

  1- Ortadaki sorun sadece Suriye meselesi ile alakalı olduğu kanaatinde değilim. Bunun dışında çok ciddi şekilde nüfuz bölgeleri ile alakalı sıkıntı var. Condoliza Rice'ın açıklamasına binaen bunu görmek gerekiyor. Ortadoğu da ülkelerin sınırları değişecek ve 22 ülke oluşacak diye. Şu ana kadar Libya, Suriye, Irak ve Yemen fiili olarak değil ama fikri olarak bölündü.

  2- Yemen'deki petrol sahalarında genelde Fransız şirketleri hakim. Asıl bomba ise Fransa'daki saldırıları yaptığı iddia edilen Işid örgütünü yemen'deki El Kaide'den biat alması ve bir de en son Ukrayna Krizi ile alakalı olarak Fransa'nın Rusya'ya yanaşma durumu söz konusu. Charlie Hebdo saldırısı ile bunun önüne bir nebze geçildiği ve Fransa'ya dış politikada ayar verildiği kanaatindeyim.

  3- Birinci Dünya Savaşı sırasında oluşan Milliyetçilik havasının yeniden hortlamasına yardımcı olabilmek ki bu konuda Almanya başı çekiyor.

  4- Ortada çok ciddi bir enerji savaşı ve bunun ile alakalı olarak da Fransa'nın Ortadoğu'dan payını alamaması ve Libya, Mali ve Orta Afrika'da operasyon yapmasını buna bağlıyorum. Ayrıca Bulunduğumuz Coğrafya dinamikler olarak birbirinden çok farklı tepkileri ortaya çıkarıyor. Burada ancak savaşın hüküm sürmesi gerekiyor ki ayrılıkçı veya radikal sesler susturulabilsin.

  5- Tabii ki bu denklemin en can alıcı noktası Rusya... Oda bir başka sefere...
  0 0
 • Tarihteki Hangi Kişinin Bugün Olmasını İsterdiniz?

  Adalet ve Ahlak isterdim
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.