tengribizmenen
En Beğenilen Yazar Sırası
:
1339
Toplam Başlık Sayısı
:
0
Toplam Puanı
:
0
Toplam Giri Sayısı
:
0
Bu Ayki Puanı
:
0
En Aktif Yazar Sırası
:
1339

tengribizmenen Sözlük Seceresi

 • Dyatlov Geçidinin vakası

  tarih: 2 şubat 1959

  olay : dyatlov geçidi vakası

  yer : kholat syakhi dağı

  ölen kişiler: ​

  igor alekseieviç dyatlov, grup lideri olan dyatlov (doğum tarihi: 13 ocak 1936)

  zinaida alekseevna koimogorova (doğum tarihi: 12 ocak 1937)

  lyudmila alexandrovna dubinina (doğum tarihi: 12 mayıs 1938)

  alexander sergeieviç kolevatov (doğum tarihi: 16 kasım 1934)

  rüstem viladimiroviç slobodin (doğum tarihi: 11 ocak 1936)

  yuri alexeieviç krivonişenko (doğum tarihi: 7 şubat 1935)

  yuri nikolaieviç doroşenko (doğum tarihi: 29 ocak 1938)

  nicolai viladimiroviç thibeaux-brinolles (doğum tarihi: 5 temmuz 1935)

  semyon alexandroviç zolotarev (doğum tarihi: (2 şubat 1921)

  dyatlov geçidi vakası, rus dağcıların ural dağları eteklerindeki sır dolu ölümü olayıdır. 2 şubat 1959 yılında, rus dağcı on arkadaş, ural dağlarının eteklerinde bulunan ve bölgenin yerli kabilesi mansiler tarafından “ölüm dağı” olarak adlandırılan bölgede bir gecede sır dolu bir şekilde ölmüşlerdir. rus dağcılardan geriye ise, soğuktan kaskatı kesilmiş bedenleri, birinin koparılmış dili ve hiçbir darp izi olmamasına rağmen kırık kaburga kemikleri ve kafatası kırılmış bir dağcı kalmıştır. olay yerine, ekibin lideri olan alekseievich dyatlov’un anısına “dyatlov geçidi” adı verilmiştir.

  arama kurtarma ekiplerinin ilk ulaştıkları cesetler olan yuri krivonişenko, yuri doroşenko, igor dyatlov, zina kolmogorova ve rüstem slobodin’e yapılan ilk incelemenin ardından ölüm nedenleri olarak hipotermi teşhisi konulmuştur. dağcılar soğuktan etkilenmiş ve gecenin karanlığında tek tek ölmeye başlamışlardır. hatta slobodin’in kafatasında bir kırık tespit edilmiş; fakat incelemelerde kırığın genel durumunun ölüm sebebi olmayacağı kanısına varılmıştır. fakat şu da belirtilmiştir ki; slobodin, o gece sebebi bilinmeyen darbeyi aldıktan sonra bayılarak soğuktan donmuştur. olayın en ilginç yönü ise brinollel’in kafatasındaki, dubinina ve zolotarev’in kaburgalarındaki kırıklardır. daha da fazlası dubinina’nın dili, gözleri ve dudağı yoktur. ilginçtir ki kaburgalarında kırıklar tespit edilen iki cesette de dışardan bir darbe izine rastlanmamıştır. çok ilginçtir ki sonradan yapılan incelemede, elbiselerin üzerinde radyasyon kalıntılarına rastlanmıştır.

  rus dağcılar acaba bir nükleer denemenin ortasında mı kalmışlardır? çünkü nükleer patlamanın ardından oluşan sonik dalgada bu kırıkların oluşması normaldir. fakat sadece iki cesette bulunan bu kırıklar olayı aydınlatmaya yetmemiştir. bir başka ilginç iddia ise, kar adam olarak adlandırılan yeti’lerdir. fakat araştırma ekibi aylar süren çalışmaların ardından olay yerinde dağcılardan başka hiçbir insan türü canlının ayak izlerine rastlamamışlardır.

  böylece bu hipotez de çürütülmüştür. uzaylıların varlığı ve radyasyon varyansları kafaları kurcalamıştır fakat o yetenekli ve profesyonel dağcıların gecenin karanlığında çadırdan kaçmalarının daha mantıklı bir sebebi aranmıştır. ister istemez çoğu kişinin aklına paranormal bir durum gelmiştir. mansilerin o dağa “ölüm dağı” demelerinin bir sebebi olmalıdır. dağcıların öldüğü gece gökyüzündeki tuhaf görüntüler ve dağdan gelen çığlıklar şüpheleri daha da arttırmıştır.

  olay yerinde bulunan metal parçası
  olay yeri adeta bir karantina alanı gibi kapatılmıştır. olay yerinde bir de garip bir metal parçası bulunmuştur. ayrıca gökyüzünde görünen turuncu kürelerin sebebinin daha sonra ruslar tarafından yapılan r-7 semyorka roket denemesine ait olduğu belirtilmiştir. peki, ama rus dağcıların bu sır ölümü nasıl aydınlatılabilmiştir? telefonun, gprs ve diğer elektronik aletlerin etkisiz kaldığı bu dağda bulunan fotoğraf makineleri ve kameraların ruslar tarafından rehin alınması ortada bir gariplik olduğunu açıkça belli etmiştir. dağcılar o bölgede görmemeleri gereken bir uygulama veya deneye tanık olmuş olabilirler miydi? rus hükümeti bunu kesinlikle yalanlamış fakat olay gecesinin resimleri ve videoları paylaşılmamıştır.

  cesetler üzerinde yapılan incelemeler ve ölüm nedenleri araştırılmaya devam edilmiştir. bir grup insanın -30 derecelerde dağın başında savunmasız bir şekilde donmaları elbette ki çok ilginç bir durum yaratmamıştır. ama profesyonel dağcıların dışarıda donmalarının normal olması, dağcıların sedir ağacının yaş dallarını yakmaya çalışmalarını düşündüren bir diğer soru olmuştur. bu teori kanıtlanmış ve ilk bulunan cesetlerden olan yuri krivonişenko ve yuri doroşenko’nun geçirdikleri şokun etkisiyle görme yetilerini yitirdikleri yalanlanmamıştır.

  rüstem slobodin’in donma anındaki şekli
  olayın şaşırtıcı başka bir detayı ise, rüstem slobodin’in donma anındaki şekli olmuştur. slobodin’in yanağı ve dudağı şişmiş ve darp edildiği anlaşılmıştır. ayrıca slobodin’in midesini tutarak sırtını dönmesi de darbe almaya devam ettiğini ve boğuşma izleri olduğunun düşüncesini ortaya koymuştur. akıllara gelen ilk soru şu olmuştur, “rüstem slobodin’in, o gece arkadaşı öldükten sonra kiminle boğuşmuş olabilir?” yapılan incelemelerde ise çevrede hiçbir ayak izine rastlanmamıştır.

  olay yerinde dört kamera bulunmuş ve olay yerinden kaçan dokuz dağcıdan sadece semyan zolotarev kamerasını yanına almıştır. ne gariptir ki bu kamera kayıtları kimseyle paylaşılmamıştır. ayrıca, grubun genel bir günlüğü olduğu gibi, yuri doroşenko da özel bir günlüğü tutmuştur. fakat incelemelerde bunlara da ulaşılamamıştır. olayla ilgili en önemli bilgi kaynağı ekipten ayrılan yuri yudin’dir. yuri yudin, arkadaşlarının ne kadar cesur olduklarını ve donarak ölecek kadar sıradan dağcılar olmadıklarını üstüne basa basa ifade etmiştir.
  1 0
 • İnsanı Ağlatan Filmler

  ali'nin sekiz günü.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.