ascka
meraklı ve şüpheci birisiyim
En Beğenilen Yazar Sırası
:
37
Toplam Başlık Sayısı
:
2
Toplam Puanı
:
20
Toplam Giri Sayısı
:
32
Bu Ayki Puanı
:
-1
En Aktif Yazar Sırası
:
40
 • Tarih Programlarının Kapatılıp Yerine Cübbeli Tarihçilerin Gelmesi

  biz bir türlü hiçbirşeyi orta karar yapamıyoruz. ya aşırılardayıız ya aşırılardayız. söyleyecek çok şey var daaaaaaa 10. köy yok işte . olsa...
  neyse size tek çözümü söylüyorum. popülaristiz. ihtiyacımız olan programların başarılı bir şekilde reklamlarının yapılması gerekiyor.
  biz onu bunu bırakalım da @malcolm ın söylediği %99 doğru tespite yönelelim. dış güçler falan müdahale etmeye ihtiyaç duymaz uçuruma doğru gidiyorsak eğer. gerçekten de dikkatinizi çektiyse eğer her ramazan her programda ''hocam su yuttum orucum bozulur mu?'' veya ''hocam denize girmek oruç bozar mı?'' ya da ''hocam ben bir erkek olarak pembe gömlekle namaz kıldım, namazım kabul olur mu?'' falan gibi tekerrür eden çok efsane sorularımız var. soruların niteliğini geçtim aynı kanallar bas bas bağıra bağıra her sene aynı cevabı vermekten usanmadılar heralde. benim görüşümce bu konunun başlığının cevabı da işte taaaaaam bu manzarayla başlıyor. tek bir şeyden bahsedicem. din içinde popülarist yeni akımlar falan doğmuş bariz belli. bazı şeyleri bastırdıkça tersine gidiyo, bastırdıkça daha çok bataklığa sürükleniyo. iyi seyirler ...
  0 0
 • Hitler'e Sordunuz Mu?

  Vay beee hayırlı olsun Atakan abii!! Hahah ismini sonunda öğrendik hocam . Bak herşeyde ne büyük hayır varmış bir gün bir derdinden bahsettin , hocam sen kitaba çevir yazdıklarını dedim. Vallahi önceden olucağını bilseydim önceden derdim ahahah iyi ki demişim ama ya . Ay sonu türkiyeye dönmek için sabırsızlanıyorum ilk yapıcaklarımdan biri kitabını almak olucak. Amaaa şimdi burda bine yakın adam seni merak ediyo. Atakan Büyükdağ kimdiiiiiir? Kendinden biraz bahseder misin sevgili sayın atakan abi( abi diyorum samimiyetten inşallah sorun değildir,hiç görüşmemiş tanışmamış olsak da sevdik seni hocam :)) ) @dunyasavaslarigazisi fazla lakayıt olduysam affet hocam :)
  0 0
 • İlber Ortaylı ve Murat Bardakçı Gibi İsimlerin Popüler Tarihe Kayması

  Doğru diyosun hocam da işte bizdeki koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi demeye benziyo. Gerçi bizde kıymetliler var da işte sayısı az ,yapıcak ve yapılması gereken çok şeyler var daha doğru
  0 0
 • İlber Ortaylı ve Murat Bardakçı Gibi İsimlerin Popüler Tarihe Kayması

  Herşeyden evvel sizlerin benden daha iyi bir tarihi bilgi birikimine sahip olduğunuzu düşünüyorum bu nedenle görüşlerinizde de bir bildiğiniz vardır muhakkak, ama şunu da bolca söz ettiklerini biliyorum ki bazı noktalarda şu adamlar ağızlarını açsalar linç edilebilicekleri bir takım sayısı azımsanmaz sayıda konu vardır. Hani bunlar da otomatikman tarihi bazı şeylerin daha açık ve daha geniş konuşulmasını ciddi ölçüde engellemekte bence. Mesela kolay kolay birisi çıkıp da bir padişahın kötü bir alışkanlığından sıkıysa bir bahsetsin bakalım neler oluyor? Dilerim yanlış anlamazsınız beni , size karşı birileriniz savunmuyorum ama bence bahsettiğiniz o iki büyük maddede kendilerinin kusurları varsa dahi devlet ve toplum olarak bizim de aşılması güç eksiklerimiz var.
  0 0
 • Yusuf Halaçoğlu

  Arkadaşlar yusuf halaçoğlu hakkında bilgilerinizi görüşlerinizi alabilir miyim? Nedir kendisi hakkındaki düşünceleriniz ? Kendisi hem siyasetçi hem tarihçidir , özellikle ermeni meselesi üzerine de epey yoğunluk vermekte diye biliyorum.
  0 0
 • Haşhaşiler

  @malcolm bilgi için teşekkürler ayrıca dikkatimi çektiğin için bir kere daha teşekkürler çünkü ben de belirtmeliyim ki bazı söylediklerim tarihi olarak yüzde yüz kanıtlanmış değil aksine kimilerinin kesinlikle kabul etmediği kimilerinin ise yüksek olasılıkla var saydığı bilgiler
  0 0
 • İlber Ortaylı ve Murat Bardakçı Gibi İsimlerin Popüler Tarihe Kayması

  Hocam bu mesaj opsiyonunu beceremedim gitti çalışmıyo bende ondan burdan sorucam mecburen. Bir takım fikirlerinizi paylaşmışsınız ama sizden biraz daha detay istesem sakıncası olur mu? Mesela bir keresinde şurda gördüm ne kaynak verdi ne biley yaptı baştan savma geçti gitti gibisinden ya da benzeri şekillerde görüşünüz varsa alabilir miyim? Sandığım kadarıyla gözünüze özellikle çarpan ya da tespit ettiğiniz bazı eksiklikler var
  0 0
 • Haşhaşiler

  giriş güzel devamında bişeyler eklemiş olmak isterim. tarihe ilk suikastçi terimlerinden biri bu örgüt sayesinde yerleşmiş olup ingilizce diline de haşhaşiden assassin kelimesine dönerek girmiştir. etimolojisi budur yani. bu örgütün lideri hasan bin sabbah ,komutasına aldığı fedai suikastçileri cenneti vaad edip, içtinden sütler ballar şaraplar akan derelere, ırmaklara, ve tam tabiriyle taş gibi kadınlara sahip olacaklarını söyleyerek kandırmıştır. nitekim haşhaşı verince bir nevi cenneti bulduklarını sanmışlar. süikastlerinde hançerden başka bir araç kullanmayıp öldürdükleri esnada oldukları yerden kaçmayarak da kendilerini de (öldürdükleri kişilerin korumaları/sevenleri tarafından saldırılarak ) ölüme terk ediyorlarmış. bunun kendi aralarında racon veya bir ritüel gibi bişey olduğu ifade ediliyor. çok da önemli hükümdarları ya da çok önemli kişileri de süikaste kurban götürdükleri de yazılı. vee elbetteee haşhaşı dinen serbest kılıp da üzerine dini çeşitli şekillerde alet edince bir dönem çok ciddi şeyler yapmışlar.
  0 0
 • İlber Ortaylı ve Murat Bardakçı Gibi İsimlerin Popüler Tarihe Kayması

  öyle dedin aklıma geldi @gimli murat bardakçının da bi söyleşisinde yıllarımı verdim dediği enver paşanın mektuplarından bir derleme var, yani enver paşanın hayatına mektuplarıyla dalış yapıyor. hatta yanlış hatırlamıyosam 10 senemi verdim gibi dediğini hatırlıyorum(yazarken dayanamadım baktım ayşe arman röpörtajıymış :) ).
  0 0
 • İlber Ortaylı ve Murat Bardakçı Gibi İsimlerin Popüler Tarihe Kayması

  ooo fikir paylaşımı demek he? alırım bi dal :P :))
  valla şimdi söyliyiceğim acı eleştirilerden biri olabilir ama bence biz okuyan bi toplum değiliz, haliyle izlemeyi daha çok tercih ediyoruz. bundan mütevellit zaten kitapların içerisinde bulunan bu kişilerin daha az tanınıyo olması bence en tabii olay. haklarındaki bir diğer şahsi görüşüm ise (ki ben çok okuyan biri değilim ama çok konuşan biriyim mazur görün ) yine de kendilerinin bilgi birikimlerinin ve buna ek olarak ilber hocanın yabancı dil bilgisinin (kendisi 5 yabancı dil bilmektedir ve almancasını şahsen pek beğenmiştim, farsçası da bir seminerde epey kuvvetli görünüyor) bir hayli iyi oluşu da popülerliğinde etkili bence. bir de kendisini epey vatanperver bulurum bu da kendisine duyduğum sempatiyi arttırmıştır. bu donanıma sahip olup da tanınmış olan pek insan da olmadığı için kendisini sivriltmiştir. kaldı ki insan karşısında kadir mısıroğlu gibi birini görünce adamlar otomatikman 50 gömlek üste çıkıyor. keza murat bardakçı nın da bilgi birikmi beni etkilemiştir bilmiyorum neden eskiden beridir gazetelere yazdıklarına da çat pat bakardım, hoşuma da giderdi hep. bir deee murat bardakçı nın ismini vermek istemediğim bazı konularda ciddi anlamda takdir edilesi tarafsızlıklarını gördüğüm için de ayrıca çok severim. ama sonuç olarak kendilerinin gittikçe daha fazla popüler oluşlarında (bizim gibi okumaktan ziyade izlemeyi tercih eden topluma) daha kolay ulaşıp bilgilendirebilmesi bu konuda ana rolü oynamıştır.
  0 0
 • Leonardo DiCaprio

  kendisi mektepli değil , alaylı yani konservatuar falan okumamış ya da eğitimini almamış diye biliyorum. haliyle akademi ödüllerini(bilinen adıyla oscar) vermeyi bir süre reddetseler de bence artık toplum baskısı altında kalarak halk tabiriyle s..eee s..eee verdiler adama ödülü . hatta onlar oscarı vermedi, leo başgan aldı :)) yoksa başından beri elli kere hak etmişti bence :))
  0 0
 • osmanlıca

  @Metin_Ozdemir instagram ve facebook gibi sitelerde ecdad dili (vb.) adında grup/gruplar açmışlar sanırım oralarda osmanlıca yazılarla resimler paylaşıyolar, bilenler de yorumlara resimde ne yazdığını falan günümüzdeki hali ile yazmışlar. pratik işi valla harflerin kelime başı, ortası , sonu formlarına iyi alıştırman lazım kendini insan karıştırabiliyo harfler kayıyo sürekli çünkü :))) bu arada kelime haznesi olarak geliştirmek istiyorsan kendini lugat365 diye bi sayfa var hem facebook da hem instagram da onlar da eski osmanlıca kelimeleri ve köklerini/etimolojisini falan yazıyolar.

  zor bir dil cidden alfabesi araplarınkinden bir tık yukarda ve telafuzlar esasen farsça ile çok daha yakın. gerçekten de üç dilin(türkçe, arapça , farsça) tam bir sentezi yani.
  0 0
 • IŞİD'in Gelir Kaynakları

  kendilerina has medya organları ve bağışçıları dahi var sonuçta oralardan da destek topluyolar. ha bi de araç hırsızlığı ya da çalıntı araç şebekesi türü şeyler de var . tabi ana kaynakları yukarda dediğiniz gibi onları saymaya yer kalmamış :).
  0 0
 • Sözlüğün günden güne tenhalaşması

  dediklerine katılıyorum açıkcası ama yine de denemeye değerdi gibime geliyo. sonra bazen ben de düşünüyorum aslında belki saygı ortamı bile bozulabilir, kaldı ki mikronluk çıtırdamalar görüyorum bile bazı yerlerde. sözlükten mesaj atılabiliyosa bireysel görüş alışverişi yapılabilir aslında ama ben bulamadım mesaj yerini :)) @malcolm
  0 0
 • zeitgeist

  @agacadalanvar ve @gimli arkadaşlar sonuna kadar izleseydiniz belki öyle düşünmezdiniz? farklı açılardan bakmaya çalışın ,fikrinizi değiştirin demiyorum ama çeşitli görüşlerden de haberdar olup onların ne tabanlı olduğunu görmek de bişeyler katıcaktır heralde. ben ana hatları ile içerikleri oraya yazmışım tamamını yazamam işte ama ben yine de yeniden tavsiye ediyorum... :)

  ekleme: daha en başından bırakmışsınız izlemeyi, kaldı ki bu adamlar da ellerinde güvendikleri bir tez var ki bunu koymuşlar ortaya. reklam değil kendilerince araştırdıklarına dayalı görüş belirtmişler.
  0 0
 • Sözlüğün günden güne tenhalaşması

  sıkı bir noktaya değinilmiş bence fikrin güzel ancak benim de şahsi önerim burada biraz daha fikir tartışma platformu (belirli başlıklar altında) oluşturabilirsek, daha cezbedici olabilir. tartışmalar(elbette ki saygı çerçevesinde olmak üzere) karşılıklı olarak herkesin dayandırdığı tezlerin aynı zamanda yeni bir tarihi bilgi konusu da oluşturucaktır diye düşünüyorum. bu da yeni başlıklar ve yeni araştırma konuları demek. sonuçta fikirlerimizi oluşturan şeyler çok büyük ölçüde bilgi birikimimize dayalı, öyle değil mi?
  0 0
 • Tarihteki en buyuk siyasetcisi kimdir

  Aslında siyasetçi kelimesini genel anlamda devlet işlerinin yürütülmesi hakkında birinci dereceden aktif kişiler olduğunu düşünürsek , ki sözlük anlamı da bunun gibi bişey , sokullu mehmet paşa da iyi bir siyasetçi olarak örnek gösterilebilir. Mustafa kemal atatürk de şahsi görüşümce en iyi siyasetçilerdendir.
  1 0
 • zeitgeist

  yahu ne yapıp ettiysem ha şu başlığa ne resim ekleyebildim ne değiştirebildim. şansım olsa başlığı da değiştirirdim aslında da neyse :/
  0 0
 • zeitgeist

  (ResimUrl:http://www.zeitgeistthefilm.com/) Arkadaşlar bu film tadında belgesel mi diyim belgesel tadında film mi diyim ilk bölümü 2007 yılında ortaya çıkmış ve 3 kısımdan oluşuyor. ben ilk iki bölümünü izleyeli baya oldu ,başlamadan şunu diyebilirim ki aklınızda ''dünyayı kim/kimler nasıl ne şekilde yönetiyor? bu işler nasıl? nedir bu dünya düzeni? '' gibi sorulara birçok açıdan (kendi bakış açısıyla)cevap veriyor.

  ilk bölümde ana hatlarıyla dinler ve din tarihi hakkında, 11 eylül saldırıları ve nasıl düzmece oldukları, amerikan bankacılık ve para rezervleme sistemini ya da paradan nasıl para oluşturulduğundan bahsediyor. ve ana hatlarıyla insanlığın nasıl kontrol altına alınmak istediğine ve dünyayı yönetmeye çalışanlara(rockerfeller e de giydirmişler arada) dair teorilerden de bahsediyorlar. izlemek isteyenler için link atıyorum ilk bölüm yaklaşık 2 saat ve altyazılı ama arayan türkçe dublajını da bulabilir sanırım.  2.bölüm zeitgeist addendum ise ekonomik tetikçilik nedir, özellikle gelişmiş ülkelerin kendi etkileri altına almak istedikleri diğer ülkeleri ne şekilde manipüle ettiklerini ve manipüle edemezlerse ne yollara gittiklerini detaylı bir biçimde açıklıyor
  bunun yanı sıra politikaya ,sosyoekonomik paradigmalara ve Venü projesine değinmekte. buna karşılık neler yapılabilir veya ne şekilde tepki verilebilir ? türü sorulara da kendilerince oluşturulan bir akımla cevap vermişler. çeşitli sosyal analizler de yoğun ölçüde mevcut. bu bölümde de arada dinler hakkında olumsuz söylemler var.
  yine izlemek isteyen arkadaşlar için buraya alt yazılı linkini atıyorum.
  vee gelelim 3. bölümeee (ki bunu ben de izleyemedim ancak ilk ikiyi yeniden izleyip sonra bunu üstüne eklemeyi düşünüyorum; tavsiyem de sırayı bozmamanızdır.)
  zeitgeist: moving forward (ilerleyiş diye çevirdim ben linkte yol almak demiş arkadaşlar.)

  anlatılana göre bu bölüm ise 4 kısımda işlenmekte. ana başlıklar ise şöyle: ilk bölümde insan doğası, ikinci bölümde sosyal patoloji, üçüncü bölümde Yeryüzü projesi/dünya projesi hakkında konuşulmuş ve dördüncü bölüme yükseliş adını vermişler
  yine izlemek isteyen arkadaşlara alt yazılı linkini veriyorum aşağıda.
  sonuç olarak ilk iki bölümden yola çıkarak kesinlikle ve kesinlikle sonuna kadar izlemenizi(sabırla!! çünkü beyin yorabiliyor/patlatabiliyor bazen, bazense içinde karşı çıkıcağınız görüşler bulunabilir) tavsiye ediyorum her ne olursa olsun. Derin sosyla analizler de içermekteir.
  saygılarımla
  0 0
 • Acaba pyd azezi gecip akdenize acilirsa ne olur

  bi de yarın öbür gün bu yazıyı burda bulamazsanız eğer ki tarafımdan silinmiş olabilir çünkü mazallah yarın öbür gün vize isterim vermezler falan belli mi olur ahaha :))
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.