• Geminin özelliklerinden kısaca bahsedeyim, gemi 93 m uzunluğunda 20 m genişliğinde 1080 kişi kapasiteli bir yolcu gemisidir. 1934 yapımıdır.
  2010 yılında İnsani Yardım Vakfı tarafından satın alındıktan sonra İnsani yardım amaçları için kullanılmaya başlanmıştır.
  Aynı yılın Mayıs ayında (Mayıs 2010) Gazze'ye yardım için büyük bir topluluğun eşliğinde 560 kişiyle birlikte yola çıkmıştır. İçerisinde 32 farklı ülkeden 633 yolcu bulunduran filo İsrail'in 150 km ötesinden yanındaki 5 diğer gemiyle birlikte uluslararası sulardan geçerken bir anda İsrail Savunma Kuvvetlerinin saldırısına uğramıştır.
  Sonra olay daha da ilerlemiş gemideki yolcuların bir kısmı öldürülmüş bir kısmı yaralanmış bir geri kalanı ise gemi ile birlikte rehin alınmıştır.
  "Defne-Y" ve "Gazze" gemileri 7 Ağustosta serbest bırakılmış ve
  Olayda 8 Türk ve 1 Türk asıllı Amerikan vatandaşı öldürüldü, 23 ü ağır 54 kişi ise yaralandı.
  İsrail ise olaydan 3 yıl sonra 22 Mart 2013'te Obama'nın İsrail ziyaretinin ardından Türkiye'den resmi özür dilemiş ve ölenlerin ailelerine tazminat ödemeyi kabul etmiştir.
 • Şimdi size bir sorum var. Eğer Türkiye bu şekilde Rusya'nın gemisine saldırsaydı ve 9 vatandaşı öldürülseydi, Rusya'nın tepkisi ne olurdu?
 • Net olarak savaştaydık.
  Dipnot: Destekleyeceğim bir tepki tabi ki olmazdı ama öngörüm o şekilde. Yoksa her ne şartla olursa olsun masum insanların öldürülmesinden yana değilim. Savaşta hep fakirler ölür zenginler daha da zengin olur.
 • @machiavelli @insearchofsunrise elbette sivil insanların öldürülmesinin hiçbir açıklaması olamaz ancak konuya bir de şuradan bakın. bir ülkenin karasuları o ülkenin egemenliği altındadır ve o devlet sizi daha sınırlarına gelmeden uyarmış üstelik kesinlikle girişlerine onay vermediğini defalarca nota göndererek bildirmişken siz o ülkeye girmeye kalkarsanız;hem de çoluk çocuk barış getiriyoruz diye giderseniz burada ben o çocukları götüreni de vuran kadar hatalı bulurum. israilin hukuku kendine yorumlama şekli ortadayken, kimseyi dinlemezken siz nasıl sınırlarına meydan okuyarak girmeye kalkarsınız ki? yardım götürüyorum diyen o insanlar kim? bugün rusya da bizim sınırlarımızı ihlal ettiğinde direkt uçakları vurduğumuzda kendi devletimizi haklı görüyorsak israil de sınırlarını kontrol etmede haklıdır; çünkü sınırlar kendi egemenliği altındadır.
  öte yandan olayın tartışılan noktası ise açık denizde meşru müdafaa hakkı ile bm deniz hukuku sözleşmesine taraf olan israilin hukuki sorumluluğudur. israil meşru müdafaa deyip sınırı epey aşmıştır. insanları öldürmeden sınırlarını koruyacak önlemler alması gerekirken öldürmesi tabi ki insanlık dışıdır.
  konu hakkında düzenlenen bm palmer raporu da ayrı olay olmuştur. raporun detaylı çalışması için bkz: http://www.ciaonet.org/attachments/21129/uploads

  olaydan sonra epey komplo teorileri çoğaldı; israile gemide silah olduğu vb. yönünde bilgiler verilmiş; olay aslında başka örgütlerce hazırlanmış bir kurguymuş vs. vs. yazıldı çizildi ama ölen insanlar öldüğüyle kaldı her zaman ki gibi.

Bu konuda 1 sayfada toplam 4 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.