• 3 Aralık 1967'de tarihin ilk başarılı kalp naklini gerçekleştirmiş Güney Afrikalı kalp cerrahıdır.
  Kardeşinin asistanlık yaptığı operasyonda eski bir manav olan 54 yaşındaki Louis Washkansky'e başarılı bir şekilde kalp nakli gerçekleştirmiştir.
  Barnard bu kalp nakli sırasında Washkansky'nin kararını şöyle açıklar: Bu karar ölmek üzere olan bir adam için verilmesi zor bir karar değildi. Çünkü sona yaklaştığınızı biliyorsunuz. Eğer siz timsahlarla dolu bir nehrin kenarındaysanız ve arkanızdan aslan kovalıyorsa bir ihtimal timsahlara yem olmadan karşıya yüzebilme umuduyla nehre atlarsınız."
  Kalbini bağışlayan kişi ise genç bir kadın olan Denise Darvall'dır. O da tam bir gün önce 2 Aralıkta geçirdiği bir kaza sonucunda beyin hasarı nedeniyle yaşamını yitirmek üzereydi. Darvall'ın babasından alınan izin neticesinde kızın kalbi durmadan potasyum basılarak etkisiz hale getirildi ve son kalp nakli gerçekleşti.
  Washkansky'nin kalbi atıyordu artık. Fakat ömrü uzun olmadı. 18 gün sonra zaatüre'den dolayı öldü.
 • Bazı şeyleri başarmak için risk alıp denemek lazım. Helal olsun...

Bu konuda 1 sayfada toplam 2 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.