• Sultan Abdulaziz bir Şansız Padişah ,Yakın Tarihimize Işık tutan bir dönemi ile bu günleri daha iyi anlayabilmek için izleyiniz.

 • İleri görüşlü yarı aydın bir padişahtır.
  Osmanlı donanmasına oldukça fazla önem vermişti hatta ilk zırhlı savaş gemisi bu Abdulaziz döneminde ordumuza katılmıştı (1864)
  Top ve tüfekler de Abdülaziz döneminde kuvvetlendirildi. Denizlere hakim olmanın önemini kavramış bir padişahtı.
  Batı Avrupa'ya geziler düzenledi, sanatsal aktiviteleri destekledi. İngiltere, Fransa ve Birleşik Krallık ülkeleriyle görüşmeler yaptı, Mısır'a da ziyaret gerçekleştirdi.
  Aktif bir şekilde yerinde durmadan gezdi ve birçok yenilik yaptı.
  Fakat artan milliyetçilik akımlarına o da dayanamadı. Özellikle Balkanlarda yükselen milliyetçilik akımı ve Hersek ve Bulgar isyanları neticesinde 30 Mayıs 1876'da gerçekleştirilen bir darbe ile tahttan indirildi ve Feriye Sarayına gözaltına gönderildi.
  Daha sonra ise burada bilekleri kesik bir şekilde ölü bulundu fakat bu durum intihar mıydı yoksa cinayet mi hala bilinmiyor.
  Yakın geçmişte Abdülaziz'nin bilinen son fotoğrafı yayınlandı.

  Gördüğünüz gibi muhafızlar alay eder gibi laubali bir şekilde padişaha dirseklerini yaslamışlar padişah da sinirli sinirli bakıyor.
  Bu fotoğraf da padişahın öldürülebilmiş olma ihtimalini gözler önüne sermişti.
 • Osmanlı'nin nadir reformist padişahlarından birisidir. Faydali da olmuştur.

Bu konuda 1 sayfada toplam 3 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.