• Bu olayı hatırlayanlarınız mutlaka vardır. Ben kısa bahsedeyim.
  2 Temmuz 1993'te burayı günümüzün Suriye ve Irak'ına dönüştürmek isteyen bir kesimin kendini kaybetmişliği cereyan göstermişti.
  Nasıl Irak'ta Şiiler ve Sünniler savaş halindeyse o gün de Sünniler Alevilere kin kusmuş hepsini yakarak öldürmek istemişlerdi. Olayda çoğu Alevi 33 düşünür ve yazar, 2 de otel çalışanı öldü.
  Olay şöyle gerçekleşti;
  Dönemin Sivas valisi Ahmet Karabilgin, birçok fikir adamı ve yazarı Pir Sultan Abdal Şenliklerine çağırmıştı ve aralarında Aziz Nesin gibi önemli yazarların da bulunduğu çoğunluğu alevi kişiler şenliğin yapıldığı Pir Sultan Abdal Kültür Merkezinde şenliğe katılmışlardı.
  Kültür merkezinde bir karşıt grup vardı ve bu grup taşlarla sopalarla kavga çıkardılar. Olaya polis müdahale etti ve zor kullanarak bu grubu dışarı attı. Daha sonra ise bu hıncını alamayan bu grup çevreye verdikleri haberle daha da büyüyüp hükümet konağına gittiler orada da slogan atıp taş fırlattıktan sonra Madımak otel civarına geri geldiler. Bu sırada da birçok yazar ve düşünür Madımak otele sığınmıştı.
  Saldırgan grup önce otel önündeki arabaları yakmaya başladı sonra da ufak ufak oteli aleve verdiler. Önce perdeler yanmaya başladı, sonra tüm otel. O sırada Aziz Nesin de oteldeydi. Yangın merdiveninden kaçmaya çalışan Aziz Nesin'i de yakaladılar ve linç etmeye çalıştılar. Son anda polisler Aziz Nesin'i linçten kurtardı.
  Olay sonunda 33 misafir yazar, düşünür , 2 otel çalışanı ve 2 saldırgan hayatını kaybetti.
  Olaydan sonra 190 kişi göz altına alındı ve bunların 124'ü hakkında "laik anayasal düzeni değiştirip din devleti kurmaya kalkışma" suçlamasıyla dava açıldı.
  33'ü idam cezasına çarptırıldı. 14'ü de 15 yıla kadar hapis cezası aldı.
  Bu sayı istiklal mahkemelerinden beri verilen tek zamanlı en fazla idam kararıydı.
  2002'de idamın kaldırılmasıyla bu cezalar müebbet hapise dönüştürüldü, sanıklar idam edilmedi.
 • Bir ülkede ne zaman ki sorun çözmek için şiddete başvurulmaz o zaman orası yaşanılabilecek bir yer olur.
 • Türkiye ne dönemlerden geçti bakar mısın? Kardeşi kardeşe nasıl vurdular

Bu konuda 1 sayfada toplam 3 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.