• Amerika'dan çıkan tek dünya satranç şampiyonudur. Öte yandan hayata bir Amerikalı olarak değil İzlandalı olarak veda etmiştir. Kendisi 11. Dünya şampiyonu ve birçok kişiye göre de dünyanın gelmiş geçmiş en büyük satranç oyuncusudur.
  9 Mart 1943'te Chicago'da doğan Bobby Fischer, 6 yaşındayken satranç öğrenmiş ve bu noktadan sonra "hayatımda yapmak istediğim tek şey satranç oynamak" demiştir. Öyle de olmuştur. Kendi kendisine maçlar yapan ve eski bir satranç kitabını yalayıp yutan Fischer bir anda satranç sevdalısı olmuştur.
  1956'ya gelindiğinde Fischer'ın Amerika Ulusal Satranç Federasyonu puanı 1726'ydı. Bu aslında şu demek oluyordu. En yakın rakibi Samuel Reshevsky'nin 900 puanı üzerindeydi.
  Bu yaşlardan itibaren simultane maçlara katılan Fischer, Küba'ya gidip 12 kişiyle simultane maç yaptı 10'unu kazandı 2'sinde berabere kaldı.
  Yine aynı sene Amerika'da Gençler Şampiyonasını kazandı.
  Bu böyle devam etti. Başarı üzerine başarı.
  Devam edicem...
 • 1956'da New York'daki bir turnuvaya katıldı ve burada üstad Donald Byrne'a karşı vezirini feda ederek durdurulamaz bir atak başlattı. Bu oyunu "yüzyılın oyunu olarak adlandırıldı" ve 50 yıldan fazladır hala analiz ediliyor.
  1957-1958'de gençler dünya şampiyonasını 11-0 lık bir gelmiş geçmiş tek muhteşem oranla kazandı. Aynı zamanda bu turnuva US Zonal Tournament da olduğu için kendisi ülkenin en genç şampiyonu ve uluslarası bir usta oldu.
  Buradan sonra sıkıntılar başladı işte. Fisher hem antisemitik hem de kapitalizm karşıtı bir ABD vatandaşıydı. Sovyetler Birliğine mektup yazıp oradaki turnuvalara da katılmak istediğini belirtti. Burada sovyet ustalarla yıldırım maçları yaptı ve hepsini kazandı. O zaman Sovyet Vladimir Alatortsev "bu çocuk geleceğin dünya şampiyonu " dedi keza o sıralar daha 15 yaşındaydı.
  Agresif bir satranççı olan Fisher ustalarla resmi maçlar yapmak istedi fakat teklifleri kabul olmadı. Bunun üzerine ben bu "Rus domuzlarıyla" beslendim diyince bu da Sovyetlerin pek hoşuna gitmedi.
  Ardından Yugloslavya'dan çağırılan Fİscher burada da ustalarla berabere kaldı ya da devirdi, tabi ki yenildikleri de oldu.
  1958-59 amerika şampiyonasını yine kazanan Fischer, ondan sonraki hemen hemen her sene de aynı turnuvayı kazanan kişi oldu.
  1972'ye kadar başarılı bir şekilde kazanarak gelen Fischer 1972'de Spassky ile oynayarak dünya şampiyonluğunu kazandı ve 11. Dünya Satranç Şampiyonu oldu.
  1992 yılında ise olanlar oldu. Spassky ile yeniden maç yapacak olan Fischer'ın bu maçını tüm dünya bekliyordu fakat maç Yugloslavya'da olacaktı o sıralar da ABD Yugloslavya'ya ambargo koymuştu. ABD'den mektup alıp gitmemesi istenen Fischer bu mektubu kale almayarak Yugloslavya'ya gitti ve Spassky'yi 10 galibiyet 5 mağlubiyet 15 beraberlikle yenerek 3.5 milyon dolarlık ödülü aldı.
  Amerika Birleşik Devletleri maç öncesinde Fisher'ı bir mektupla uyarmıştı fakat o konferansta o mektubun üzerine tükürerek "bu da benim cevabım" dedi.
  Sonra ise yakalandı ve hayatını mülteci olarak devam ettirdi. Antisemitik ve anti ABD yazıları yazan Fischer hayatını bir İzlanda vatandaşı olarak sürgünde tamamladı. 2008'de de İzlanda'da böbrek yetmezliğinden öldü.
 • Bobby Fischer 13 yaşında

 • Öncelikle harika bir yazı olmuş. Sonrasinda da belirtmek isterim ki böyle insanların sistemin çarkına ayak uydurmaması, ambargo kurallarını dinlememesi çok normaldir. Böyle insanlar için rakipleri yani insanlar önemlidir, satranç tahtasında milliyet millyetten daha üstün değildir oyuncu oyuncudan üstündür. Bu nedenle de bu insanları ülkelerin koyduğu kurallar pek bağlamıyor o da çok normal.
 • Satranca başladığımda ismini ilk öğrendiğim usta, ama şimdi Mikhail Tal favorim ,zamanla değişebiliyor tabii :)
 • @acapella boby fischer against the world belgeselini izlemediysen şiddetle tavsiye ederim. kendisi hakkında çekilmiş ilk belgesel.
  http://unutulmazfilmler.co/bobby-fischer-against-the-world-bobby-fisher-dunyaya-karsi.html

Bu konuda 1 sayfada toplam 6 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.