Resim Kaynağı: http://en.tracesofwar.com/article/5802/Maginot-Line---Fortress-Rochonvillers.htm
 • Tarih tekerrürden ibaret mi sorusunun çarpıcı bir örneği ,yüksek bir maliyetle Fransızlara verilen bir cevap niteliğindedir sanırım.. 1.Dünya Savaşında Almanların saldırılarının aynı şekilde olmasını öngören Fransızların yeni nesil Çin Seddinin 2. Dünya Savaşında nasıl aşıldığını okumanızı tavsiye ederim..

  1930'lu yıllarda, Almanya'nın askeri gücünün bir tehdit haline geliyor olması ve Fransa'nın Alman ordusuna nazaran çok zayıf bir askeri güce sahip olması üzerine, Majino Hattı Fransızlar için büyük önem kazanmıştır. Fakat, tehlikenin yakın olması ve 10 yıllarca silahsızlanma politikası güdülürken arka planda kalan bu savunma hattından maksimum verim alınması için yapılan plan Alman ordusunun Fransa sınırından yani doğrudan saldırmasını imkânsız hale getirebilmekti. Eğer, Almanlar Hollanda ve Belçika üzerinden saldırırlarsa Fransız ordusu Belçika ve Hollanda'ya girerek, mevcut yerel güç ile birleşerek Fransa sınırı önünde tampon bölge oluşturacaktı. Almanları durdurmak için planlanan doğudaki hat ve batıdaki tampon bölge planlarının tek açığı iki kolun ortasındaki araziydi. Fransızlara göre bu sık ağaçlar ve ırmaklar barındıran bölge, tank ve topçu birlikleri için geçilmesi imkânsız bir yer olduğundan, büyük saldırı için ihtimal dışıydı. Fakat, Hitler ağaçlık bölgeyi yıkarak ordusunu geçirmiş ve hattı yarmıştır. 1940'da Alman Kuvvetleri tarafından aşılmıştır. Önlerinde savunma hattı bulunmayan Alman ordusu Fransa'nın içlerine doğru ilerleyince, Fransızların bütün savunma hattı çökmüştür. Ardından Belçika ve Hollanda üzerinden de Fransa'ya saldıran Alman güçleri kısa zamanda Fransa'nın 2/3'ünü işgal etmiştir.
 • Cagdisi Fransiz ordusu ve savasin baslarinda her piyadeye piyadeye verilen sadece 5 mermi...
 • @sotarih tabi ki burada Fransızların Almanların 6 senede tarihin en güçlü tanklarına ve tankçılarına sahip olacağını tahmin edememesi de vardır. Almanlar ardenleri tanklarla yarıp geçmişlerdir. hatta eğer hava şartları iyi olsaydı o gün Fransız ordusu diye birşey kalmayadabilirdi.
  (bkz:Dinleyin! II. Dünya Savaşında Oradaydım Tüm Bilinmeyenleriyle Anlatıyorum) burada o kısım çok güzel anlatılmış.
 • çağ dışı fransa nın anca reno kadar modern olan beton çeperi , belçika nın sövdüğü proje

Bu konuda 1 sayfada toplam 4 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.