• Dünya'nın yuvarlık olduğunu iddia eden ve o dönemler kilisenin "dünya düzdür bu tartışma kabul etmeyen bir gerçektir" ifadesine karşı çıkan sonucunda da sürgün hayatı yaşayan ve sürekli kilise tarafından cezalandırılan bir bilim adamıdır.
    Teleskop hikayesi çok ilginçtir. Hollandalı bir gözlükçüden basit derece teleskop yapmayı öğrenen Galileo, daha uzakları görebilen bir teleskop geliştirmiş ve bunu uzaktaki gemileri görmek isteyen venedikli tacirlere satmıştır. Venedikli tacirler de teleskobu sevmiş ve daha iyisini tasarlaması için galileoyu maaşa bağlamışlardır. Galileo da bu fırsattan istifade modern teleskobu keşfetmiş ve gökyüzünü incelemeye başlamıştır.önce ayı daha sonra diğer gezegenleri incelemeye başlamıştır. Ayın düz ve pürüzsüz değil, yuvarlak ve kraterli olduğunu keşfeden Galileo, Venüs'ün de kendisine ait ayları olduğunu ve onların da dünya etrafında değil Venüs etrafında döndüğünü keşfetmiştir. buradan sonrası ise tam bir faciadır. Galileo bu görüşünü savunmaya devam etmiş hatta ısrarcı olmuş bunun sonucunda da kiliseden afaroz edilmiştir ve ömür boyu ev hapsine mahkum bırakılmıştır, kitapları yasaklanmış yakılmıştır. Sonra da evinde 1642 yılında yüksek ateş ve kalp rahatsızlığından yaşamını yitirmiştir.
  • Vatikan neredeyse 400 yıl sonra 1992 de kendisini "dünya yuvarlaktır" dediğinden dolayı hapse attığı için özür dilemiştir.
  • Maalesef ki kilise ve papazların dini kullanarak kendi düşüncülerini benimsemiş fakat diğer görüşleri kabul etmemişler ve edenleri afaroz etmişlerdir.

Bu konuda 1 sayfada toplam 3 adet üst yorum vardır.

  1. Yeni Konu Ekleme

    Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

  2. Arama Butonu

    Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.