• Arkadaş bu konuya çok güzel bir yorum yapmıştı ama sonradan silmiş. O sıra şans eseri bilgisayar açık kaldığı için yorumu kopyalayabildim. Beğendiim için sizinle paylaşmak istedim.

  "eğitim kuramlarından yapılandırmacılığın babasıdır.

  2005 yılında türk milli eğitim sistemi yapılandırmacılığı benimseyerek yeni bir eğitim öğretim programı oluşturmuştur.

  yapılandırmacılık nedir?

  yapılandırmacı anlayışa göre eğitimde asıl rol öğrenene aittir, öğrenen bilgiyi araştıran ve öğrenmeye açık olandır, öğretmen ise bir rehberdir. öğretmenler bilgiyi aktarmak yerine öğrenenlere bilgiye ulaşmak için yol gösterirler yapılandırmacılıkta yeni bilgiler eski bilgilerin üzerine inşa edilir (zaten yapılandırmacılığın orijinal ismi constructivism'dir).

  yapılandırmacı anlayışın ülkemizdeki durumuna bakarsak;

  öncelikle benim fikrime göre genel anlamda bakıldığında eğer tam olarak uygulanabilirse yapılandırmacılık şu zamana kadar üretilmiş en mantıklı ve başarılı kuramdır. eldeki bilimsel verilere göre (beynin iç yapısı, beynin öğrenme ile ilgili kısımları vs.vs.vs.) de yapılandırmacılığın gerçekliği ve faydası kanıtlanmıştır. ülkemize geldiğimizde ise yapılandırmacılığa geçilerek doğru bir karar verilmiştir (milli eğitimde doğru kararlar pek görünmese de). ancak bu felsefeyi sadece programa uygulamıştır. ne öğretmenlerin eğitiminde değişiklik yapılmış ne de okullardaki öğrenme ortamları düzenlenmiştir. az önce bahsettiğim gibi yapılandırmacılığa göre öğretmen rehber öğrenci ise bilgiye kendisi ulaşan, yeni bilgilerini eskilerinin üzerine inşa edendir. ancak ülkemiz şartlarında 60 kişilik sınıflarda bu felsefenin ne kadar uygulanabileceği meçhuldur. öğretmen eğitimine bakıldığında ise bu felsefe 10 yıldır eğitim öğretimin temelini oluşturmaktadır fakat öğretmen eğitimi bu felsefeye göre düzenlenmemiştir. siz okullarda uyguladığınız felsefeyi bunu uygulayacak olan öğretmenlere öğretmezseniz bu felsefe nasıl uygulanabilir?"

  Buraya kadarki kısım konuyu açan arkadaşın yorumuydu.
  Ben resimdeki yazıyı İngilizce bilmeyenler için çevireyim: "Okullardaki eğitimin temel hedefi, yeni şeyler yapabilen erkek ve kadınların oluşturulmasıdır, onlardan önceki nesillerin yaptıklarını tekrarlamak değildir."
 • Aynen öyle @bosveryaaa yanlış yazmışlar

Bu konuda 1 sayfada toplam 2 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.