• Küreselleşme, sanayi devrimiyle dünyaya kazandırılmış bir olgudur. Klasik iktisatçılardan biri olan Adam Smith'in dediği gibi piyasanın bir görünmez eli oluşmuş ve arz talebi doğurmuştur.
  (bkz:sanayi devrimi) konusu zaten @dunyasavaslarigazisi hocamız dört dörtlük anlatmış onun için sanayi devriminde neler olduğunu pek anlatmama gerek yok. Ben direk etkilerine geçeyim.
  Sanayi devrimi "üretim dönemini" oluşturmuştur. Üretim döneminde öyle bir ortam oluşmuştur ki ne kadar çok üreten o kadar kazanır olmuştur. Bu da arz fazlasını beraberinde getirip yeni satış noktaları aratmaya itmiştir.
  Bu duruma karşı çıkan Karl Marx gibi düşünürler, Lenin gibi devrimciler o dönem küresselleşmenin tanımını yapmışlardır aslında "emperyalizm" .
  Marx ve Lenin ucuz iş gücü kullanarak fazla arza sahip olma ve bunları yeni yerlerde satma ihtiyacını hissetme durumuna emperyalizm demişlerdir. Bu ise günümüzde küreselleşmenin temeli olarak bilinmektedir.
  Bugün küreselleşmenin en önemli araçlarından birisi, iletişim araçlarıdır. En etkilisi ise şüphesiz internettir. Bugün terör örgütlerinin bile küresel üyeler toplamaları bile küreselleşmenin sonucudur.
  AIDS bir küreselleşme örneğidir, terör örgütleri ( aldıkları silahlar, yabancı üyeleri vs) bir küreselleşme örneğidir, McDonalds, Burger King ise baş örnekleridir.
  Küreselleşme çağı, milliyetçilik olgusunu da azaltmış ve günümüzde dünya insanı kavramını oluşturmuştur. Tabi ki küreselleşme de son değildir ama günümüzün en güncel trendidir.
  Not: Hiçbir yerden alıntı değildir.
 • çok güzel bir tanım olmuş tebrikler
 • Bir yandan olması gereken diğer bir yandan ise turnikeden ilk girenlerin sömürdüğü bir sistemdir. Kapitalizmin sonucu olarak doğan bir olgudur. Küreselleşme kaçınılmazdır fakat kontrol edilmesi gerekir. Bana soracak olursanız ben ülke yönetiyor olsam sektörel küreselleşme uygulayıp, her sektörde yerel bir kartel oluşturmadan yabancı sermayeyi o sektöre koymam.
  Yani ülkenin ilk fast food'u McDonaldsla gelirse o noktadan sonra sektörü kaybetmiş olursunuz. Ama rakibi olarak bir yerel markayı büyütüp sonra McDonald'sı ülkeye soksanız bu sefer rekabet oluşturup kontrollü küreselleşme sağlamış olursunuz.

Bu konuda 1 sayfada toplam 3 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.