• nerden tutsak elimizde kalıyor e eğitim desek çok saçma bir sistem geleceğe yönelik değil sınava yönelik hazırlıyor. e üniversite diyelim bana göre devlet üniversiteleri yetersiz ve research yapan çok üniversite yok genellikle öğretim yapılıyor. Halbuki yetiştirdiği öğrenciyi kendi research ekibine katsa hem öğrenciye hemde kendilerine fayda sağlayacak. Ayriyetten tabiiki din de büyük bir faktör burda bundan yüzyıllar önce hristiyanlar dinin dogmalarını halka yedirmeye çalışıp din üzerinden prim yapmaya çalışırken islam alemi çağ atlamış, şimdilerde ise durum tam tersi tabiiki
 • Bunun temel sebeplerinden bir tanesi de gelişi güzel üniversite açmaktır. Devlet küçük şehirler kalkınsın diye üniversite açar oldu. Ogrenciler de okul bitsin diplomam olsun yeter modunda. Doğal olarak bilimsel çalışma vs de olmuyor.
 • kitap okusan entel hava atıyor derler bir icatta bulunmak için proje hazırlasan dünyayı sen mi kurtaracaksın derler bence en büyük sorunlardan biri toplum olarak yaptığımız mahalle baskısı
 • 1)EĞİTİM YETERSİZLİĞİ : Üniversite dahil 16 sene gördüğümüz eğitimin, ezberleneni yerine koymaktan ibaret olması.Ortalama bir insan ömrünün neredeyse 4 ' te 1 ' ini okulda geçirip, size dayatılan sistemin hayatın hiçbir yerinde karşınıza çıkmaması.Eğer 16 sene sadece yazılımlara çalışsanız harika bir mühendis, siyaset ve yabancı dil öğrenseniz harika bir diplomat (bkz:Osmanlı Padişahları), spor yapsanız dalınızda dünya şampiyonu olursunuz.
  2)Sosyal Neden : Türk halkının vurdum duymaz tavrı.Etrafınızdaki gençlere sadece 2 soru sorun.Ne olmak istiyorsun ve neden ? Cevapların % 90 ' ı şöyle olacak : Öğretmen, avukat, normal memur çünkü parası iyi ve rahat iş.İnsanların istediği tek şey daha çok para kazanıp daha az çalışmak.Ülkenin gelişmesi, daha güzel bir dünya bırakmak vs. değil.Bir de kendini aydın sanan insanların toplumun en aptal insanları olması.Bilimin gelişmemesini dine bağlayıp, Osmanlı Devleti dinine en bağlı olduğu dönemlerde nasıl dünyanın en gelişmiş devletiydi diye sorduğunuzda cevap verememeleri.Kuran ' da ilime verilen değeri görmezden gelip, sadece dillerine dolanan "Madem öyle İslam devletleri neden geri ? " sorusunu sorup aydın olduğunu zanneden kesimin IQ seviyesi.Bütün Müslümanlar Kuran ' a uysa bugün IŞİD, El Kaide, PKK olmazdı.Bugün biz Amerika ' ya değil, Amerika bize bakardı.Bazı insanların bunu göremeyip, toplumu dinden soğutmaya çalışması.Toplum dinden soğuyunca gelişeceğimiz sanacak kadar aptal insanların var olması.
  Çözüm : 1)Eğitim sistemi düzeltilecek.Yapılan iş öğrenciye sevdirilecek.Okuldan kaçma düzeyinde dünyada 1. sırada olan ülkemizde öğrencileri okula teşvik edecek projeler uygulanacak.
  2)Japonya ' nın kendi ilkokul öğrencilerine Hiroşima ' yı gezdirip, bakın biz bu hallere düştük, eğer siz çalışmassanız yine düşeceğiz dediği gibi, çocuklarımıza ücretsiz olarak Çanakkale ' yi ve ülkenin ızdırap çekmiş bütün şehirlerini dolaştırmak.Bu sayede mühendis olmak isteyen bir genç parası için değil, ülkesine hizmet edecek bir araç yapmak için mühendis olmak isteyecek, öğretmen olmak isteyen biri günde 8 saat çalışıp yaz tatili yapmak için değil, ülkesine yararı olacak çocuklar yetiştirmek için öğretmen olacak, bunun azminde, bilincinden daha çok çalışacak.
  3)Fen ve Matematik dersleri nasıl ezberlenir değil, nasıl kullanılır mantığıyla verilecek.Din dersleri kaldırılmayacak, tam tersine arttırılacak, Peygamberimizin hayatı ve kendi tarihimiz üzerinde özellikle durulacak.Böylece geleceğin toplumu, dini kendi çıkarları için kullanan insanları dışlamayı öğrenecek.Bunun yanında insanları dinden soğutmak için misyonerlerden daha çok çalışanların hiçbir işe yaramayan ve hayatta ne bilime ne topluma faydası olmayan kimseler olduğunu kavrayacak...
 • Ben de kendimce en önemlileri birkaç maddeye ayırdım:
  1. Tabiki kesinlikle ve kesinlikle eğitim sisteminin amaçsız, bilinçsiz, hedefsiz ve ufuksuz, denemeyen, merak etmeyen sadece tüketmeye odaklı nesiller yetiştirmesi ki bence bu en önemli sebep..bozuk eğitim sistemi
  2. Tarihin yalan yanlış öğretilmesi, hatta öğretilmemesi(Çünkü eğer tarihe bakılırsa neden her alanda dünyanın gerisinde kaldığımız daha net görülür, özellikle yakın tarih)
  3. Bilimin gençlerde heyecan uyandırmaması, sadece tüketen bir toplum algısının oluşması daha kötüsü toplumun bunun farkında olmaması (ki kesinlikle bunun sebebi de çocukluktan bilim sevgisinin aşılanmamasıdır). Mesela; Adamın elinde son teknoloji telefon var ama nasıl yapıldığını hiç merak etmiyor..

  Ne yazıkki bu sebepler daha da arttırılabilir
 • Gelişen ne var ki Türkiye'de? Birisi Türkiye'de gelişen birşeyin örneğini verebilir mi bana
 • hepimiz üzerimize düşeni yapmadığımız için bu noktadayız...günah keçisi aramak yerine bilim için ne yaptık sorusuna cevap vermeliyiz..çok azımız merak edip okuyarak ve araştırma yapıp yeni değerler üretme arayışına giriyoruz...önemi yeterince kavranmamış değerlerin tartışmasını yapmak havada kalır..çevremizden başlayarak herkesi sorgulamaya merak etmeye ve neticesinde öğrenmeye davet etmeliyiz ki üzerimize düşeni yapmış olalım...umarım tüketen değil üretebilen oluruz :)

Bu konuda 2 sayfada toplam 17 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.