• Halifelik hakkında ne düşünüyorsunuz? Neden bitti? Ne kadar geçerliydi?
 • devletlerin kendi çıkarları amacıyla ek bi destek olarak kullandığı sistem bence bir toprağı ele geçirmek için daha mükemmel bir yol bulunamazdı zaten "Allahın kelamını **** ülkeye yaymamız şart!" cümlesi bile binlerce müslümanı arkanda destek olarak bilmene yeter. Diğer müslüman ülkelerin bundan bir çıkarı olmadığını anlaması veya anlamalarının sağlanması, ayriyetten ingilizlerin vaadleri de bitimine sebep oldu bence
 • oldukça tepki çekeceğini biliyorum ama özgür bir platform olduğundan dolayı bu konuda saygısızlık yapmadan oldukça ağır eleştiri yapmak istiyorum. size halifeliğin islam dininde yeri olmaması gerektiğini sadece bir çelişkiyle açıklamak istiyorum. islam dini sahibi osmanlı devletinin ünlü padişahı fatih sultan mehmedin kardeş katlini yasalaştırması, islam dinine ne kadar uyuyor? Sonra da Mısır'ın işgaliyle halifeliğin Yavuz Sultan Selimle Osmanlı'ya geçmesi nasıl oluyor? Yani Mısır'ı islamı kötüye kullanan bir devlet işgal etseydi onlara mı geçecekti. Kılıçla mi alınıyor halifelik, bilgelik nerede?
  Halifelik neden bölgesel olarak geçiyor? Fethedilen yerler halifelere neden vergi ödüyorlar? Halife nasıl oluyor da cihat ilan edebiliyor? Halifeliğin papalıktan ne farkı var?
  Halifelik tamamen fetih hareketini kolaylaştırmak için kurulmuş bir makyevelist yapıdır bana göre. Bazılarını yorumlarımla incittiysem özür dilerim ama ben böyle düşünüyorum. Din bölgesel veya devletsel olamaz. Din Allah ile kul arasındaki iletişim yoludur.
 • saçma olacak ama mesela futbol olayında insanlar desteklediği takıma kendileri inanır daha sonra o takım için ellerinden gelen herşeyi yapar hatta kavga bile ederler ... halifelikde öyle bi makam @bosveryaaa nında dediği gibi iplerinden tutan biri olmadan yapamayacak cahil arap halkı başlarına birini geçirmişler... daha sonra osmanlıya geçmesiyle (ki osmanlıya geçiş olayını hala anlayabilmiş değilim. .ilk emri OKU olan bi dinin bu makamı kanla başka bi ülkeye geçmiş) dahada resmi bi hal almış,saltana dönüşmüş... i. dünya savaşı sırasında ise nitelğini tamamen kaybetmiş. sonunda Atatürk olaya el atmış,islam dinini bu berbat makamdan kurtarmış...
 • halifelik; sünni islam inancının siyasi liderleri olan halifelerin bağlı bulunduğu makam.
  çanakkale cephesi; islam halifesine karşı cezayirli müslümanlar ve hint müslümanları savaştılar.
  ırak cephesi; islam halifesine karşı araplar ingilizlerle işbirliği yaptılar.
  kanal seferi ve filistin cephesi; islam halifesine karşı ingilizlerle işbirliği ve osmanlı ordusunu arkadan vurma.
  hicaz ve yemen; islam halifesi ve o'nun ordusuna isyan.
  ingilizlerin lozanın sözde gizli maddeleri arasına soktuğu iddaa edilen hilafetin kaldırılması. Bizimkiler de buna inanır. amacım tartışma konusu açmak değil konu başlığına uygun değil yukarıda belirtilenler ama halifeliğin kaldırılmasını doğru bulduğumun kanıtı olsun diye yazdım. artık hiç bir şekilde geri getirilemeyecek bir makamdır. Ha ülkemiz insanları istiyorsa istemeden sonuçlarını da bir düşünsünler, bugün bir halife olsa , amerikayı ırak ve afganistan dan çıkarabilir mi ? israil' i yıkabilir mi? bütün islam alemi birbirini arkadan vuruyorken hangi birlik ve beraberlikten bahsediyoruz biz ?
 • 4 halife döneminde var olmuş, emeviler ile birlikte bitmiştir. Halife seçimle gelir. Seçimin olmadığı bir halifelik olamaz.
 • Papalık ile aynı mertebedir. İkisi de oldukça gereksizdir bence.
 • Bilindiği üzere son abbasi halifesi 3. Mütevekkildir. Rivayet odur ki Yavuz halifeliği ondan devralmıştır. Fakat muhtemelen bu hiç gönül rızası ile olmamıştır Çünkü 3. Mütevekkil Mercidabık savaşında Yavuzun karşısında savaşmıştır ve esir düşmüştür. Halifenin esir düşmesi sonrası İstanbul'da hapiste edildiği yazılır. Bu hapisliğin detaylarını bilen varsa yazabilir mi
 • Tamamen kâr ve çıkarların ön planda olduğu islamiyetteki gerçek halifeliğin (yani Hz. Muhammed ten sonra onun yönetsel ve dinsel görevlerini sürdürülmesi planlanmış.)daha sonra vatan millet sakarya din kardeşliği adı altında padişahlar tarafından kullanılmış bir makan olduğunu düşünüyorum.bilmem yanlışmıdır?

Bu konuda 1 sayfada toplam 9 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.