• Edison ve Tesla arasındaki husumetin kaynağına değinirsek.
  Tesla'nın başarısı Avrupa'da keşfedilmiş ve o dönemler Avrupa'da istidham sağlayan Edison firması tarafından akım jeneratörlerini tasarlamak için New York'ta işe alınmıştır.
  Edison kıbrağı (argodur) Tesla'ya Tesla'ya verimsiz motor ve jeneratörleri alternatif akım sistemiyle düzeltirse 50. 000 $ vereceğini söylemiş, Tesla'da bunu aynen o şekilde düzeltip düzelmiş ve alternatif akımla çalışan jeneratörleri Edison'un "eline vermiştir"
  Tesla ödülünü istediğinde ise Edison "bu vaad Amerikan kültüründe bir mizahtır" diyip Tesla'yı geçiştirmiş ve ödülünü vermemiştir.
  Tesla da bu durumuna çok sinirlenip "yerim seni de firmanı da amerikan kültürünü de" diyerek istifa etmiştir.
  Tesla kendi şirketini kurmuş ve Westinghouse firmasının dikkatini çekmiştir. Westinghouse Tesla'nın alternatif akımını geliştirmesi için fon vermiş Tesla da bu fonla Edison'un direk akımını alt üst etmiştir. Tesla artık alternatif akımla elektriği çok daha uzak noktalara taşıyabilmiştir. Tesla bobini de icat etmiştir. Edison ampülü üretmeye çalışırken Tesla florasanı keşfetmiştir. Edison, Tesla'nın alternatif akımının sözde tehlikeli olduğunu anlatmak için şehir şehir gezip Tesla'nın kuyusunu kazmaya çalışsa da Tesla alternatif akımı kendi vücudundan geçirerek ne kadar zararsız olduğunu göstermiştir. Hatta bir fuarda tüm lambaları kablosuz olarak yakmış, niagara şelalesinden de elektrik üretmiştir.
  İşler artık çığrından çıkmış Tesla tüm dünyaya ücretsiz elektrik sağlayacağını ve bunun için dev bir kule kurması gerektiğini söylemiştir. İşte tam bu sırada JP Morgan gibi ticaret devleri, gelecekte elektrikten para edilemeyeceğini fark edince bu dev insanlık hayrını engellemek için yatırımları çekmiş, Tesla'nın sponsoru Westinghouse firmasını da borsada yaptığı bir manipülasyonla batırmıştır. Tüm yatırımlarını kapitalist Edison'a yapmışar ampülden ve elektrikten servet kazanmayı hedeflemişlerdir.
  Tesla tüm dünyayı tüm kapitalistleri karşısına almış bir dahidir. Gelmiş geçmiş en büyük bilim adamıdır. Edison ise kapitalistlere yarayan bir halttan da anlamayan sıradan ve oldukça bartılmış bir bilim adamıdır. Bilim adamı dediğin insanlık hayrına bilim adına çalışır Edison gibi kesesinin hayrına değil....
 • Edison'un kankası Ford'da az çektirmedi Tesla'ya. Tesla Ford'u ziyarete gittiğinde motorla ilgili çözemediği sorunun çözümünü belirtti, Ford'da ona kısaca "sen motoru benden daha mı iyi bilecen dedi" ve Tesla'yı gönderdikten sonra aynısını yaptı. Kankalar zaten Edisonla çocukluktan.
  Ayrıca Ford'un şöyle bir anektodunu da paylaşayım. Bizzat Ben San Diego'dayken sormuştum bu soruyu. samimi olduğum bir amerikan arkadaşıma neden koskoca şehirde toplu taşıma araçları bu kadar zayıf diye sorduğumda bana şu cevabı vermişti "bu ford'dan kalma bi alışkanlık. zamanında ford araba satılsın diye belediye başkanına rüşvet verip toplu taşıma koydurtmadı şehirlere" dedi.
 • Edison ismini her duyduğumda aklima ediz hun gelir allah uzun ömürler versin :)
 • Tesla bir 10 sene daha yaşasaydı şu an iklimleri kontrol edebiliyor, elektriği kablosuz kullanabiliyor, bir de ücretsiz kullanabiliyor ve ışınlanma mümkün mü sorusuna da kesin cevap bulabiliyorduk.
  Edison ampulü buldu fln demiyorum çünkü o ampülle uğraşırken Tesla laboratuvarında florasan kullanıyordu. Edison'un bu dünyaya en büyük katkısı icadının parti amblemlerinde yer almasıdır.
  Tesla ile bence mukayese bile edilemez. bir kere edison icat edip kenara çekilmiştir, Tesla'nın 1000'den fazla patenti ve icadı vardır.
 • Edisonun provokasyonlarından biri, bir file elektrik vererek alternatif akımın tehlikesini göstermeye çalışıyor

 • Edison'cuysa evlenmeyin.

Bu konuda 1 sayfada toplam 6 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.